Nazewnictwo w Komitatach

Jednostki administracji terytorialnej, na które dzieli się kraina to komitaty. Pochodzenie nazewnictwa nie jest zbytnio wyszukane, ale osobliwe. Wywodzi się z tradycji węgierskiej jaką zasiał wśród obywateli przywódca narodu-pierwszy Oberhaupt Edelweiss
Awatar użytkownika
Isabella Swann Stempel
Posty: 1604
Rejestracja: 15 marca 2022, 19:57
Lokalizacja: Wien/Wolkenbad

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Nazewnictwo w Komitatach

Post autor: Isabella Swann »

No to jutro ruszamy z pełną parą :) albo zawsze z pełną gębą 😁
Obrazek
(-) Isabella Marie Augentrost-Cargalho Swann [von Lichtenstein]
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11787
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Nazewnictwo w Komitatach

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Co prawda to watek dotyczący nazewnictwa funkcji, tą przyjęliśmy jako oberstamm (rodzaj męski) lub oberstammerin (rodzaj żeński), natomiast warto pochylić się dalej, skoro już Glanzberg rozrósł się do rangi miasteczka, warto też przyjąć "około" ile ma mieszkańców.
Po drugie, nieco sugerując się grancami odrealowymi, nieco kombinując starałem się wydzielić podział na komitaty.
Oczywiście nie wszystkie będą "używane" na ten moment. Ba, nawet nie muszą być nazwane, ale jestem ciekaw czy pasuje Wam taki podział.

Obrazek
Początkowo założyłem 9, ale stołeczny Stadt Edelweiss wydał mi się za duży i nieco go pomniejszyłem. Mamy zatem dziesięć komitatów, z czego 5 zamieszkałych (jeden w zasadzie nieopisany - Sandżak), w tym także jeden pachnący nowością.
Warto też tutaj sugerować czym dane komitaty mogą się charakteryzować, w czym specjalizować itd.

W tym tygodniu dopracuję także mapę (ponowną, zaktualizowaną) projektu kolejowego, obszarów użyteczności rolniczej i występowania surowców naturalnych (bazę na to przygotowaliśmy wspólnie). Na prośbę Herr @Fabio Rhyner zaproponuje także mapę enegetycznej sieci (po konsultacjach).

Jako, że mamy "czynne" komitaty, a fajnie jakby ktoś miał nad nimi "zarząd" także przypomnę kto znajduje stanowiska oberstamma/oberstammerin w danym regionie:
Grunerwald - @Piotr Romanow
Wolkenbad - @Isabella Swann (poszła do mnie prośba o zwakowanie, ale z braku chętnych zwklekam. Nie mniej widziałbym na tym stanowisku choćby i innego członka rodziny Cargalho-Augentrost...
@Joachim Cargalho, @Femme Mystere @Sophie @Krzysztof Windsor Taka tylko sugestia.
Stadt Edelweiss jest pod moim protektoratem, ale oddam bardziej ambitnym osobom jeśli takowa się znajdzie.
Glanzberg - @Albert Fryderyk de Espada - ma się rozumieć, że zainteresowanie jest?

Zapraszam także innych, szczególnie tych młodszych stażem Herr @Roman Schädel czy @Ernst Zerbröckeln do podjęcia prób, jeśli oczywiście wykazujecie chęci i macie pomysł i baczenie jak to wygląda.

Na koniec chciałbym pokazać jakby ten podział komitatów wyglądał na mapie ogółu.

Obrazek

P.S. Tak wiem, biały prostokąt na zachodzie... ;) Już usunąłem.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Albert Fryderyk de Espada Stempel
Posty: 1485
Rejestracja: 01 marca 2022, 21:26
Lokalizacja: Glänzberg

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Nazewnictwo w Komitatach

Post autor: Albert Fryderyk de Espada »

Heinz-Werner Grüner pisze: 30 stycznia 2023, 09:37 Glanzberg - @Albert Fryderyk de Espada - ma się rozumieć, że zainteresowanie jest?
Ma się rozumieć. :D
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Piotr Romanow Stempel
Posty: 873
Rejestracja: 04 maja 2022, 14:33
Lokalizacja: Grünerwald

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Nazewnictwo w Komitatach

Post autor: Piotr Romanow »

Nie pamiętam wątku dotyczącego map poszczególnych miast bo muszę w końcu zawnioskować o stworzenie mapy Grünerwaldu. Fajnie by było się odnaleźć w tym co znajduje się w mieście. Powoli też browar trzeba opisywać i wracać do żywych. ;)
Awatar użytkownika
Femme Mystere Stempel
Faktotum
Posty: 2696
Rejestracja: 17 stycznia 2022, 13:19

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Nazewnictwo w Komitatach

Post autor: Femme Mystere »

Wszystko brzmi bardzo fajnie i ogólnie pochwalam.

Chodzi mi tylko po głowie myśl - czy aby na pewno potrzebujemy aż tak wielu komitatów na ten moment? Mamy problem obsadzić te, które mamy, a co z resztą? Chyba nic nie stoi na przeszkodzie, by potem je podzielić na więcej, jeśli będzie taka potrzeba.

Jeśli chodzi o przejęcie Wolkenbad - mogę przejąć do czasu, aż @Isabella Swann nie wróci. Choć bardziej podobałyby mi się komitaty z parkiem narodowym, ponieważ wyręby i opieka nad lasami też mogłyby być w zakresie prac Landwirtschaftsagentur.
Obrazek
Bycie niemiłym dla połowy ludzkości nie jest czymś roztropnym... - Lieber Franz
Obrazek
Awatar użytkownika
Ernst Zerbröckeln
Posty: 50
Rejestracja: 13 stycznia 2023, 21:35
Lokalizacja: Stadt Edelweiss

Re: Nazewnictwo w Komitatach

Post autor: Ernst Zerbröckeln »

Ja mogę przejąć Sandżak.
Ernst Zerbröckeln
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3916
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Nazewnictwo w Komitatach

Post autor: Joachim Cargalho »

Podzielam zdanie Pani Augentrost w odniesieniu do braku potrzeby dzielenia mapy na komitaty bez żadnego ruchu.
Jeśli natomiast ma to pełnić funkcję estetyczną, to niech tak pozostanie. Miejscowości takie jak Glanzberg czy Sandżak spokojnie mogłyby mieć swoje miejsce w kategorii typu "Miasta i osady".

Jeśli omawiamy mapę, to mnie ciągle intryguje gdzie jest dolny, a gdzie górny bieg rzeki Hirschfluss, bo jak dla mnie, skoro po obu stronach mapy są góry, to chyba powinna ona się gdzieś rozlewać, a nie przecinać kraj. Chyba, że przyjmujemy, że te dwa kierunki łączą się w Edelschel. :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11787
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Nazewnictwo w Komitatach

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Piotr Romanow pisze: 30 stycznia 2023, 11:32 Nie pamiętam wątku dotyczącego map poszczególnych miast bo muszę w końcu zawnioskować o stworzenie mapy Grünerwaldu. Fajnie by było się odnaleźć w tym co znajduje się w mieście. Powoli też browar trzeba opisywać i wracać do żywych. ;)
Założyć wątek, gdzie będzie plan miejski i już. Będziemy kontynuować. :)
viewforum.php?f=11 - link do Stadt Edelweiss jak to wygląda - Gotowe plany miejskie wstawiam w "ogłoszeniowy" dział, ale rozmowy ogólne możmey toczyć w zwykłym wątku, jak Szanowny woli.
Femme Mystere pisze: 30 stycznia 2023, 12:50 Chodzi mi tylko po głowie myśl - czy aby na pewno potrzebujemy aż tak wielu komitatów na ten moment? Mamy problem obsadzić te, które mamy, a co z resztą? Chyba nic nie stoi na przeszkodzie, by potem je podzielić na więcej, jeśli będzie taka potrzeba.
W zamyśle startowym mieliśmy mieć 3 komitaty, ale miasta są położone dość blisko siebie, a od nich pochodzą nazwy komitatów. Moim zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie mieć tyle komitatów ile uważamy za słuszne. Nazywany tylko te uzywane, pozostałe są "wygaszone". Dają jednak w przyszłości możliwości rozwojowe.
Chodziło mi bardziej o to jak daleko położone tereny od "centralnego miasteczka" można nadal nazywać tą nazwą.

Pozostaje kwestia czy zostaje tak jak jest, czy np. robimy z góry ze 4 komitaty. Wymagałoby to jednak połączenia np. dwóch startowych miast (co oczywiście nie jest dla mnie żadnym problemem)
Chciałbym jednak to ogarnąć zanim podejmę się dalszego kreślenia
Femme Mystere pisze: 30 stycznia 2023, 12:50 Jeśli chodzi o przejęcie Wolkenbad - mogę przejąć do czasu, aż @Isabella Swann nie wróci. Choć bardziej podobałyby mi się komitaty z parkiem narodowym, ponieważ wyręby i opieka nad lasami też mogłyby być w zakresie prac Landwirtschaftsagentur.

Wolkenbad mogę zostawić nadal Izie, ale wtedy ucierpi Cargaldorf. Mimo wszystko robimy i tak wszystko "tak jak nam pasuje", czasem niepatrzymy na to gdzie. Akurat Isabella skupiła się jednak tylko na Wolkenbad, ale już ja, czy Faktotum nie.
Co do północy, oczywiście, że pasowałoby to pod Landwirtschaftsagentur, ale przed chwilą pisała Szanowna, że nie mamy kim obsadzić. ;)
W każdym razie Agencja Rolna może robić co zechce i gdzie w ramach oczywiście rolnictwa czy leśnictwa. ;)
Ernst Zerbröckeln pisze: 30 stycznia 2023, 15:14 Ja mogę przejąć Sandżak.
Na ten moment to musi się Szanowny składać dłuższe zdania, ok? :)
Joachim Cargalho pisze: 30 stycznia 2023, 15:16 Podzielam zdanie Pani Augentrost w odniesieniu do braku potrzeby dzielenia mapy na komitaty bez żadnego ruchu.
Jeśli natomiast ma to pełnić funkcję estetyczną, to niech tak pozostanie. Miejscowości takie jak Glanzberg czy Sandżak spokojnie mogłyby mieć swoje miejsce w kategorii typu "Miasta i osady".
NIe ma problemu, po to ruszyłem temat by wiedzieć właśnie jak działać.
Suche linie dzielące Edelweiss na 10 części i tak nic nie dają, bo nie mamy tych obszarów nawet nazwanych, a nawet potencjalnie odkrytych.
Joachim Cargalho pisze: 30 stycznia 2023, 15:16 Jeśli omawiamy mapę, to mnie ciągle intryguje gdzie jest dolny, a gdzie górny bieg rzeki Hirschfluss, bo jak dla mnie, skoro po obu stronach mapy są góry, to chyba powinna ona się gdzieś rozlewać, a nie przecinać kraj. Chyba, że przyjmujemy, że te dwa kierunki łączą się w Edelschel.
Nigdy się nad tym nie zastanawiałem, ale... jest chyba szansa, choć nie wiem nie znam się, że mając zródło w górach (jak wynika z mapy poza Edelweiss) na południowym-zachodzie, przepływa przez Stadt, w kierunku pólnocno-wschodnim, aż poza granice naszego kraju. Dlaczego tak? Zakładaliśmy, że jest ona żeglowna od Stadt do granicy, by móc prowadzić transport wodny (można i w drugą stronę, nlaeży zakładać w takim razie, że to bardzo potęzna rzeka. ;) )
A co do gór z dwóch stron... ja to widzę tak, że góry są, ale ona płynie cały czas w dolinie...Mapa z wysokościami terenu chyba to obrazowała...

Obrazek
...ba! Tam na razie są cały czas w dolinie... :D
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3916
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Nazewnictwo w Komitatach

Post autor: Joachim Cargalho »

A ja cały czas mam w głowie Twoją wypowiedź sprzed roku:
Heinz Werner Gruner pisze: Tak wygląda Dolina Szarotek w przybliżeniu.
Pierwsza mapa musi mieć tylko trochę podniesiony "poziom" powierzchni, gdyż tak jak pisałem to ma być teren otoczony górami ze wszystkich stron
... Ba! Chyba od tej wypowiedź,
mapa nie zmieniła się.


Natomiast, jeśli tam pozostanie ta dolina, czy chociażby kanion, to będzie miało to ręce i nogi.

Wracając do komitatów. Jeśli założymy, że komitaty to nie są gminy/powiaty, a bardziej (niezbyt dokładnie) aglomeracje, wtedy nie będzie potrzebne tworzenie żadnych dodatkowych jednostek administracyjnych. Ot, będą po porostu 3 główne ośrodki i pozostałe osady.
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11787
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Nazewnictwo w Komitatach

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Joachim Cargalho pisze: 31 stycznia 2023, 08:05 A ja cały czas mam w głowie Twoją wypowiedź sprzed roku:
Heinz Werner Gruner pisze: Tak wygląda Dolina Szarotek w przybliżeniu.
SamPierwsza mapa musi mieć tylko trochę podniesiony "poziom" powierzchni, gdyż tak jak pisałem to ma być teren otoczony górami ze wszystkich stron
... Ba! Chyba od tej wypowiedź,
mapa nie zmieniła się.


Natomiast, jeśli tam pozostanie ta dolina, czy chociażby kanion, to będzie miało to ręce i nogi.

Wracając do komitatów. Jeśli założymy, że komitaty to nie są gminy/powiaty, a bardziej (niezbyt dokładnie) aglomeracje, wtedy nie będzie potrzebne tworzenie żadnych dodatkowych jednostek administracyjnych. Ot, będą po porostu 3 główne ośrodki i pozostałe osady.
Fakt, miała raczej charakter poglądowy. Mapa fizyczna na bank się nie zmieniła, bo to jest w png. Muszę ją zrobić na nowo w grafice wektorowej. Ta jest niestety mało edytowalna, ale obrazuje pewne zróżnicowanie terenu na południu. :)
Ok. W takim razie jak będzie najbardziej prawidłowo?
Czy usunąć ujście na zachodzie i gdzieś w okolicach Glanzbergu zrobić źródło? Czy totalnie inaczej, proszę o jasną i klarowną odpowiedź, gdyż stary oberhaupt już się pogubił. :)
Waszą opinię uznam za wiążącą.

Co do komitatów, to w zasadzie to pojęcie również może zniknąć z forumowego opisu. Po dziś dzień tego nie sprecyzowałem licząc na samym poczatku naszej działalności, że się dookreslimy, ale jak to u nas kultura zwyciężyła z pierdołami. :)
Sam pomysł jak najbardziej mi odpowiada. Jestem w stanie nawet te "komitaty" zmienić choćby i dziś na "aglomeracje". Czy cokolwiek innego. To nadal jest tylko zarys początkowy.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Komitaty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości