Samolot myśliwski K1DE

Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 698
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Samolot myśliwski K1DE

Post autor: Ronon Dex »

Na wstępie zaznaczam, że tak jak zapowiedziałem nie mam zamiaru wchodzić w paradę Albertowi i zajmować się jakoś specjalnie samolotami bojowymi, pozostając przy maszynach cywilnych. Dlatego zbudowany w RAT samolot K1DE to produkcja w zasadzie jednostkowa...

4.png
4.png (1.43 MiB) Przejrzano 718 razy

... no może kiedyś powstanie jeszcze kilka sztuk i z czasem stworzony zostanie "klucz kominowy", który w razie zagrożenie zbrojnego będzie zajmował się obroną powietrzną zakładów RAT.

Jednak na chwilę obecną to pojedynczy samolot zbudowany na moje osobiste zapotrzebowanie... ponieważ zamierzam zorganizować rezerwową eskadrę w ramach Aeroklubu Edelweiss (zasadniczo łącznikową), to dla własnych celów taki samolocik sobie we własnej firmie zamówiłem.

Został pomalowany tak, by w razie czego (mobilizacji) tylko szybko zamalować niewielki numer rejestracyjny (cywilny) na ogonie i namalować znaki rozpoznawcze Edelweiss... dlatego ster kierunku jest barwach narodowych.


10.png
10.png (1.88 MiB) Przejrzano 718 razy
12.png
12.png (1.8 MiB) Przejrzano 718 razy
7.png
7.png (1.65 MiB) Przejrzano 718 razy
8.png
8.png (2.14 MiB) Przejrzano 718 razy
3.png
3.png (1.51 MiB) Przejrzano 718 razy
2.png
2.png (1.86 MiB) Przejrzano 718 razy
1.png
1.png (2.22 MiB) Przejrzano 718 razy
K1DE to samolot dwupłatowy o konstrukcji mieszanej, napędzany silnikiem gwiazdowym i z chowanym podwoziem.

Załoga: 1
Długość: 7,06 m
Rozpiętość skrzydeł: 9,75 m
Wysokość: 2,84 m
Powierzchnia nośna: 24,15 m2
Masa własna: 1490 kg
Masa startowa: 2175 kg
Silnik: tłokowy, gwiazdowyy, 9-cylindrowy o mocy 710 kW (950 KM)
Śmigło: 3-łopatowe, o zmiennym skoku.

Prędkość maksymalna: 425 km/h
Prędkość przelotowa: 240 km/h
Pułap praktyczny: 10200 m
Zasięg: 1600 km

Uzbrojenie:
- 1 wkm 12,7 mm (zsynchronizowany - 200 szt. naboi)
- 1 km 7,62 mm (zsynchronizowany - 500 szt. naboi)
- 2 bomby o masie po ok. 50kg
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11790
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Samolot myśliwski K1DE

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Cudownie prezentuje się w tych ujęciach. Tradycyjnie już na temat parametrów się raczej nie wypowiem. Musiałbym je porównywać, a to czasochłonne strasznie dla mnie, laika. Nie mniej jest to dla mnie piękny okaz by "poić" oczy. :)
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 698
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Samolot myśliwski K1DE

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 01 października 2022, 21:22 Tradycyjnie już na temat parametrów się raczej nie wypowiem. Musiałbym je porównywać, a to czasochłonne strasznie dla mnie, laika.
Samolot K1DE w porównaniu w używanymi w Edelweiss Luftstreitkräfte samolotami myśliwskimi Atlas CF-32/E ma większą prędkość maksymalną (425 km/h w porównaniu z 360 km/h), wiekszy pułap (10200 m -> 8800 m) oraz o wiele większy zasięg (1600 km -> 680 km)... oczywiście ten zasięg to z prędkością przelotową czyli 240 km/h. Lepsze osiągi samolot zawdzięcza przede wszystkim silnikowi o mocy większej niż w Atlasie CF-32, chowanemu podwoziu oraz zamkniętej kabinie i śmigle ze zmiennym skokiem. Ma jednak nieco słabsze uzbrojenie, bo co prawda oba mają po dwa karabiny maszynowe, ale w przecieństwie do CF-32 (2 x 12,7 mm) w K1DE jeden z tych km-ów ma kaliber 7,62 mm. Zaletą K1DE jest za to radiostacja pokładowa... w "oryginale" to był samolot morski-pokładowy, a więc duży zasięg i radiostacja były niezbędne.

Oczywiście w przypadku stosunkowo niedużego Edelweiss ten zasięg nie bardzo jest potrzebny, ale to maszyna do prywatnego użytku (tylko w razie mobilizacji trafi "do wojska"), a więc ten zasięg jest mi bardzo przydatny.


A po ewentualnej mobilizacji będzie tak wygądał...
21.png
21.png (2.49 MiB) Przejrzano 695 razy
22.png
22.png (2.07 MiB) Przejrzano 695 razy
... znaki na kadłubie troche małe, ale w tym modelu plik malowania kadłuba to taka "siekanina" kawałków, że na zrobienie większego znaku (w kilku kawałkach, które trzebaby spasować), to szkoda jednak czasu, może kiedyś.
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11790
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Samolot myśliwski K1DE

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Dzięki za tak precyzyjne wyjaśnienie róznic, aczkolwiek niespodziewałem się... :)

Patrząc na te wizualizacje, po których zawsze mi się buzia uśmiecha, to nie mogę się nadziwić jak dobrze ten nasz symbol wygląda na tej pofalowanej blasze. Po prostu taki szczegół, a jaką robi różnicę...
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Isabella Swann Stempel
Posty: 1604
Rejestracja: 15 marca 2022, 19:57
Lokalizacja: Wien/Wolkenbad

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Samolot myśliwski K1DE

Post autor: Isabella Swann »

Bardzo ładna robota, i szczerze nie widzę potrzeby by znaki robić większe :)
Obrazek
(-) Isabella Marie Augentrost-Cargalho Swann [von Lichtenstein]
Obrazek
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 698
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Samolot myśliwski K1DE

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 02 października 2022, 11:49
Patrząc na te wizualizacje, po których zawsze mi się buzia uśmiecha, to nie mogę się nadziwić jak dobrze ten nasz symbol wygląda na tej pofalowanej blasze. Po prostu taki szczegół, a jaką robi różnicę...
To akurat płótno... blacha nie była by tak "pofalowana", ale fakt fajnie to wygląda. Mnie tam się zawsze podobały maszyny z okresu międzywojennego... niestety we wszelkich symulatorach na PC są traktowane po mocoszemu, bo nie brały udziału w żadnej wojnie. I stąd wybór jest znikomy. No, ale ten jest faktycznie naprawdę ładny.
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11790
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Samolot myśliwski K1DE

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Płótno czy blacha wyglada świetnie. :)
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Isabella Swann Stempel
Posty: 1604
Rejestracja: 15 marca 2022, 19:57
Lokalizacja: Wien/Wolkenbad

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Samolot myśliwski K1DE

Post autor: Isabella Swann »

Zgadzam się z Oberhauptem :lol:
Obrazek
(-) Isabella Marie Augentrost-Cargalho Swann [von Lichtenstein]
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11790
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Samolot myśliwski K1DE

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Isabella Swann pisze: 02 października 2022, 19:45 Zgadzam się z Oberhauptem :lol:
Tutaj nawet trudno polemizować. Moim zdaniem to jest własnie taki smaczek jakie powinno wyróżniać mikro. Nie możemy przecież latać tymi samolotami, ale mamy faliste kształty, które urzekają. Mamy swoje klimaty, mamy swoją "inność".
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zakłady Lotnicze RAT - filia w Edelweiss”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość