Polityka republiki czy publika retoryki

Klub jest miejsce spotkań i rozmów o zagadnieniach, które nurtują mikronautów. Przyłącz się i wstąp na herbatę do elitarnego Klubu Dyskusyjnego.
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11876
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Polityka republiki czy publika retoryki

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Mówią, że poczta pantoflowa to słaba nić komunikacji. Mówią, że w dzisiejszym mikroświecie ambasady nikomu nie są potrzebne, nikt tego nie czyta i tak dalej. Wbrew temu co napisałem, właśnie dnia dzisiejszego zachęcony aktywną pracą nowego przedstawiciela dyplomacji sarmackiej Herr @Antoni, "od deski do deski" przeczytałem jego "Wieści z Księstwa Sarmacji".
Polecam zerknąć tym co nie wierzą, że można ładnie opowiedzieć innym co się ostatnimi czasy dzieje w naszej przestrzeni społecznej.

No, ale do rzeczy, bo na razie wstęp nie zapowiada się "wyniośle". W jednym z podanych linków można było przenieść się do wykładu profesora Ordyńskiego. Podlinkuje bezpośrednio (o tutaj) bo, choć długie, to warte spojrzenia, jaki punkt widzenia mają naprawdę tęgie głowy mikro, ale także realnego świata. Mimo, że nie jest to najłatwiejsza lektura, do tego jak na ostatnie standardy dość spora, to polecam gorąco. Porusza arcyciekawy temat, z którym nie będę polemizował. Fakt jest taki, że każdy kij ma dwa końce (a w zasadzie winienem napisać, że to co dla jednych jest wadą, dla innych może być zaletą) i są na pewne sprawy różne pola widzenia, co sam autor w swoim podsumowaniu potwierdził. Nie mniej wiele prawdy i niestety "dziegciu" zawiera ów diatryba, jeśli tak mogę to nieco naginając nazwać.

W dużym stopniu, a w zasadzie w "całej swej mikronacyjności" zacząłem się zastanawiać czy to dobrze, że Herr Professor @Andrzej Ordyński wygłosił "Iluzję rozwoju niedialektycznego". I moja odpowiedź mi, że bardzo dobrze! Znakomity to był moment w moim odczuciu i niezwykle zastanawiający.
Dzieje się, jak się dzieje na Pollinie, ale zaznaczam także, że nie będę wdawał się tutaj w polemikę co jest lepsze,w owej chwili dla całości społeczeństwa. Przedstawię natomiast Wam, moi Drodzy Edle z czym mogę wyjść Wam na przeciw. Jakim zagadnieniom możemy stawić sobie czoła? Wszyscy, bez wyjątku...

Po pierwsze, to zadajmy sobie pytanie. Może nie tyle ja, co bardziej Wy, czy obecny stan w Kotlinie Edelweiss jest dla Was odpowiedni? Czy bądź, co bądź rządy autorytarne "elity" pod moją komendą to jest to, co Wam odpowiada? Czy może chcielibyście zastąpić mnie, czy jednego z faktotum? Głęboko zastanówmy się jakie więc mamy uwarunkowania i potrzeby.
Nie da się ukryć, że historia Edelweiss zaczęła się wraz z "przybyciem" Grünera z MAW i nazwijmy to ratunkiem, a raczej odbudową zaniedbanego obszaru. Rozkwit miał być, co oczywiste symbolem, a zarazem startem nowej mikronacji. Taka była narracja. Minęło już od tego czasu kilkanaście miesięcy, a ten Grüner obwieszczony oberhauptem nadal stoi na samym szczycie władzy i się "rządzi". Czy taki obraz macie przed oczami? Owszem, racja, choć niejaki H.W.G. nie jest "stereotypowym" dykatorem, a raczej "dobrym wujkiem", który podwiezie prędzej do szkoły, niż wrzuci do lochu (poza jednym przypadkiem ;) ) to nadal ma niemalże całkowitą władzę.
Co zatem proponuje przedstawię poniżej. Czy sądzicie, że powinniśmy iść w stronę demokracji? Czy marzy Wam się izba reprezentantów narodu? Czy pragniecie wyborów na stanowiska szefa rządu etc.?
Edelweiss z założenia miało być umilaczem czasu, głównie mojego, bo tak, co chyba oczywiste tworzyłem podstawy mikronacji pod siebie, choć jak wielokrotnie powtarzałem nieco na przekór (język niemiecki i górskie klimaty to dwa obce mi światy). Nie mniej już od bardzo długiego czasu nie jestem tutaj sam. Wielu z Was dało "nowe oblicze" Szarotkowej Krainie, co jest własnie idealnym wyznacznikiem w moim myśleniu. Robimy to niejako jak zupę - ja nalałem wody do garnka, wrzuciłem "bulion", ale z Waszymi "przyprawami" to już zupełnie inny, lepszy, zdecydowanie pełniejszy smak.
Tutaj więc chciałbym poznać Wasze zdanie, czy winniśmy iść w państwo bardziej zdemokratyzowane, działać w szerszym zakresie w politycznych obszarach. Czy wręcz przeciwnie, może chcecie bym jeszcze bardziej "spiął poślady" i storzył kreację jeszcze bardziej autorytarnego dyktatora, któremu chcielibyście stawiać opór drogą rewolucji? Ta w gruncie rzeczy też prowadziła by do zwiększenia demokracji, więc... Wiem wiele spraw w tej dyspucie spłycam, ale to właśnie po to by Wam dać możliwość obrania szerszego pola widzenia. Mnie, nie ma co ukrywać jest ok, ale ja to ja. A Edelweiss to także Wy.
Liczę, że odrobicie dzisiaj pracę domową od Waszego oberhaupta i napierw przeczytacie wykład Herr Ordyńskiego (albo w odwrotnej kolejności ;) ), a później moją krótką prośbę o "karty na stół".


Jestem otwarty na wszelkie propozycje zmian, jeśli ktokolwiek z Was uzna, że taki stan rzeczy wpłynie dostatecznie pozytywnie na aktywność czy ogólne postrzeganie mikronacyjności to możemy w to iść, choć nie wiem czy w dzisiejszych czasach będzie to rzeczą łatwą, bez utraty części społeczeństwa.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3959
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Polityka republiki czy publika retoryki

Post autor: Joachim Cargalho »

Po co wymyślać koło na nowo?
Heinz-Werner Grüner pisze: 09 listopada 2023, 21:33 Może nie tyle ja, co bardziej Wy, czy obecny stan w Kotlinie Edelweiss jest dla Was odpowiedni?
Tak
Heinz-Werner Grüner pisze: 09 listopada 2023, 21:33 Czy sądzicie, że powinniśmy iść w stronę demokracji? Czy marzy Wam się izba reprezentantów narodu? Czy pragniecie wyborów na stanowiska szefa rządu etc.?
Trzy razy nie.
Heinz-Werner Grüner pisze: 09 listopada 2023, 21:33 Czy wręcz przeciwnie, może chcecie bym jeszcze bardziej "spiął poślady" i storzył kreację jeszcze bardziej autorytarnego dyktatora, któremu chcielibyście stawiać opór drogą rewolucji?
To akurat jak sam zauważyłeś nadal odnosi się do tych pierwszych pytań. Więc też nie.

Pozostając w gastronomi. Bądź nam szefem kuchni, tak jak do tej pory.
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11876
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Polityka republiki czy publika retoryki

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Joachim Cargalho pisze: 09 listopada 2023, 22:20 Po co wymyślać koło na nowo?
Heinz-Werner Grüner pisze: 09 listopada 2023, 21:33 Może nie tyle ja, co bardziej Wy, czy obecny stan w Kotlinie Edelweiss jest dla Was odpowiedni?
Tak
Heinz-Werner Grüner pisze: 09 listopada 2023, 21:33 Czy sądzicie, że powinniśmy iść w stronę demokracji? Czy marzy Wam się izba reprezentantów narodu? Czy pragniecie wyborów na stanowiska szefa rządu etc.?
Trzy razy nie.
Heinz-Werner Grüner pisze: 09 listopada 2023, 21:33 Czy wręcz przeciwnie, może chcecie bym jeszcze bardziej "spiął poślady" i storzył kreację jeszcze bardziej autorytarnego dyktatora, któremu chcielibyście stawiać opór drogą rewolucji?
To akurat jak sam zauważyłeś nadal odnosi się do tych pierwszych pytań. Więc też nie.

Pozostając w gastronomi. Bądź nam szefem kuchni, tak jak do tej pory.
Czyli Herr Joachim Cargalho oddaje głos na "Master Chefa"? :D
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3959
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Polityka republiki czy publika retoryki

Post autor: Joachim Cargalho »

Nie no? I co? Żadnej dyskusji...
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11876
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Polityka republiki czy publika retoryki

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Joachim Cargalho pisze: 14 listopada 2023, 07:41 Nie no? I co? Żadnej dyskusji...
Myślałem, że wywołam cokolwiek, ale chyba jeszcze nie teraz. Nie ten czas. :)
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3959
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Polityka republiki czy publika retoryki

Post autor: Joachim Cargalho »

Zdecydowanie! Jeszcze nikt nie chce Cię obalić, więc to jeszcze nie ten czas, by dyskutować o zmianach ustrojowych.
Z resztą, na Twoje miejsce na pewno są jacyś chętni. To tak się nie zmienia.
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11876
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Polityka republiki czy publika retoryki

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Joachim Cargalho pisze: 15 listopada 2023, 07:12 Zdecydowanie! Jeszcze nikt nie chce Cię obalić, więc to jeszcze nie ten czas, by dyskutować o zmianach ustrojowych.
Z resztą, na Twoje miejsce na pewno są jacyś chętni. To tak się nie zmienia.
Wiesz, ale liczyłem, że chociaż głos zostanie zabrany w tej sprawie. W zasadzie jeden został, ale liczyłem, że sobie podyskutujemy w większym gronie, czego oczekują Edle.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Albert Fryderyk de Espada Stempel
Posty: 1496
Rejestracja: 01 marca 2022, 21:26
Lokalizacja: Glänzberg

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Polityka republiki czy publika retoryki

Post autor: Albert Fryderyk de Espada »

Trochę nie ma o czym dyskutować.
O tyle co profesor @Andrzej Ordyński dochodzi do ciekawych konkluzji muszę się nie zgodzić ze stwierdzeniem że winę za rosnąca liczbę państw autorytarnych nie ponoszą stricte ludzie a raczej realia w jakich się znaleźli.

Edelweiss jest państwem autorytarnym z wyboru ale źle nam się nie żyje, nawet odwrotnie, takie odcięcie się od polityki przez obywateli otwiera inne do tej pory znacznie mniejsze i nie dostrzegalne perspektywy.

Muratyka z drugiej strony jest zasada państwem autorytarnym nie z wyboru ale z konieczności. Zwyczajnie brakuje nam aktywnych obywateli aby skutecznie prowadzić deterministyczne państwo mimo tego żeś muratyka od lat była właśnie Republika. Czasem bardziej demokratyczne a czasem mniej ale wciąż posiadając elementy panstwa republikańskiego.
Ani Waksman ani ja nie jesteśmy despotami bo zależy nam na władzy, nie, nam zależy na tym aby zapewnić państwu byt, stabilność i bezpieczeństwo. Historia potoczyła się tak a nie inaczej więc musieliśmy się dostosować aby państwo mogli dalej istnieć.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11876
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Polityka republiki czy publika retoryki

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Prawidłem Edelweiss miało być właśnie postrzeganie, nieco groteskowe, że rządy w mikroświecie może mieć także osoba z tytułem dyktatorskim, ale z pełnią władzy, ale z wielkimi uprzywilejowaniami dla całej społeczności. Nikt mi chyba nie zarzuci, że nadużywam władzy poza postaciami Herr Z., to inna "para kaloszy". Oberhaupt miał być dla ludzi, a nie oni dla niego. Częściowo to się sprawdza, tak mnie się właśnie wydaje.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Klub Dyskusyjny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości