Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna 🤑

Edelweiss NachrichtenAgentur (ENA) ma spełniać rolę komunikatora Szarotkowej Krainy ze światem zewnętrznym. Chcesz się dowiedzieć co się dzieje w innej części mikroświata? Zajrzyj właśnie tu!
Regulamin forum
Obrazek
Awatar użytkownika
Helwetyk Stempel
Posty: 324
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:06

ODZNACZENIA

Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna 🤑

Post autor: Helwetyk »


1. A komu to potrzebne? A dlaczego?
Pollin nie posiada jednego, uniwersalnego środka wymiany. Można być jednocześnie magnatem w Winkulii i żulem z puszką pod pałacem w Grodzisku. Z jednej strony, ogranicza to w sposób zasadniczy liczbę osób mogących być adresatami inicjatyw opartych na pieniądzu. Z drugiej strony, z punktu widzenia narracji nie ma to najmniejszego sensu. Drugim celem banku jest zachęta do transgranicznej aktywności — wynagrodzenie otrzymuje się za aktywność w każdym kraju, a z uwagi na pierwiastek (punkt 2) bardziej opłaca się zamieścić w dwóch krajach po jednej wypowiedzi niż dwie wypowiedzi w jednym kraju. Im większa aktywność w każdym z krajów, wynikająca z czynnego odwiedzania się nawzajem, tym lepiej dla całego Pollinu.

2. Skąd pochodzą pieniądze?
Pieniądze są emitowane codziennie w zależności od aktywności mieszkańców na forach krajowych: zarejestrowanych w banku oraz zweryfikowanych w Stemplu. Liczbę wypowiedzi mieszkańca się pierwiastkuje, a następnie mnoży przez 10 (w walucie krajowej). Tę kwotę dzieli się między mieszkańców oraz państwa. Aktualnie odsetek określiłem na 50%, ale każde państwo posiada tutaj dowolność. Ponadto, podczas pierwszej rejestracji każdy użytkownik (i każde państwo) otrzymuje obliczone w ten sposób wynagrodzenie (podatek) za okres ostatnich 30 dni.

3. Dlaczego pierwiastek?
Celem tego wzoru jest zrównoważenie przyrostu majątku osób, które piszą bardzo dużo i osób, które piszą mniej. Wyzwaniem w mikronacjach jest zapewnienie tego, na co możemy wydawać pieniądze, więc dodruk pieniądza powinien mieścić się w poczytalnych ryzach.

4. Dlaczego w takim razie ciągła emisja?
Ponieważ banki ze statycznymi stanami kont są martwe i szkoda na nie tracić czasu; ponieważ aktywność mieszkańców powinna być wspierana; ponieważ dzięki temu będziemy mieli żywy, ogólnoświatowy ranking zamożności mieszkańców i państw.

5. Jak obliczane są kursy walut?
Codziennie zestawiane są dane o aktywności z ISM za okres ostatnich 30 dni. Liczby wypowiedzi poszczególnych mieszkańców, każdego dnia, pierwiastkuje się i sumuje. Następnie przelicza się je według wzoru mocno spłaszczającego różnice, dzięki czemu aktualny kurs sarmackiego liberta do winkowskiego kapsla wynosi 1:2,12, a nie 1:31,60. Dlatego też kurs sarmackiego liberta jest wyższy od kursu leockiego palatyna — na forum Sarmacji obecnych jest więcej osób.

6. Co się dzieje przy przelewie zagranicznym?
Bank pełni funkcję kantoru z gwarantowaną wymianą środków. Dla przykładu, przelew z Leocji do Sarmacji oznacza, że z rachunku leockiego znikają palatyny, a na rachunku sarmackim pojawiają się liberty w kwocie wynikającej z aktualnego kursu wymiany.

7. Co z istniejącymi bankami krajowymi?
Oczywiście, zachęcałbym wszystkie kraje do tego, aby zrezygnowały z banków prowadzonych obecnie na forach, zwłaszcza tych prowadzonych „manualnie” (szkoda czasu i pracy, mocno ograniczone funkcjonalności), ale nie jest to konieczne dla funkcjonowania systemu. Zapewnienie wymienialności środków zgromadzonych w banku międzynarodowym na środki w bankach krajowych jest kompetencją władz państwowych; bank międzynarodowy zapewni stosowne integracje.


8. Co z istniejącymi oszczędnościami?
Państwa otrzymują podatek emisyjny podczas każdej rejestracji i każdego dnia. Moją propozycją jest, aby dać systemowi działać przez kilka miesięcy. Część, o ile nie wszystkie państwa, powinny po czasie posiadać na swoich rachunkach środki niezbędne do ewentualnych wyrównań. Jeżeli się okaże, że tak nie będzie — jednorazowy, wyjątkowy dodruk dla wszystkich państw, według tego samego mechanizmu.

9. Co z dodrukiem?
Mechanizm kreacji pieniądza jest opisany w punkcie 2. System nie zakłada możliwości jednostronnego dodruku przez państwa. Umożliwia za to nowy obszar narracji i współpracy międzynarodowej, mianowicie pożyczki udzielane sobie wzajemnie przez państwa.

10. Czy można posiadać dodatkowe rachunki?
Tak, zakładane na wniosek — dla mieszkańców oraz państw, być może za opłatą. Docelowo powstanie do tego panel obsługiwany przez państwa.

11. Czyje są pieniądze w banku?
Każdy rachunek jest przypisany do konkretnego państwa. Każde z państw posiada pełną suwerenność nad rachunkami znajdującymi się na jego terytorium.

12. Czy historie przelewów są jawne?
Tak. Ma to na celu większą transparentność systemu oraz możliwość odtworzenia pełnej historii przelewów niezależnie od woli i obecności administratora — niezależność państwa, które z tego czy innego powodu chciałoby opuścić bank.

13. Na co wydawać pieniądze?
Na to samo, co w nieistniejącym realu. Trzeba usiąść i pomyśleć. 😉

14. Podczas wymiany walut dodrukowują się „grosze”
Tak, wiem. Jeżeli to zjawisko będzie nadużywane, zmienię zasady przeliczania walut w ten sposób, że przelew z kraju A do kraju B, a następnie całej kwoty z powrotem do kraju A, będzie oznaczał potencjalną stratę 0,01 waluty kraju A.

15. Co pozostaje do zrobienia?
Interfejs, który obecnie nie wygląda (jest skopiowany z Kustosza) i nie działa na urządzeniach mobilnych. Powiadomienia o nowych przelewach. Automatycznie generowane, obrazkowe potwierdzenia przelewów, personalizowane dla każdego kraju. Po przemyśleniu — automatyczne płatności. Wybór i zakup „międzynarodowej” domeny dla banku.

16. Co oznacza „wersja demonstracyjna” w tytule?
Wszystkie dane zostaną zresetowane z chwilą oficjalnego startu systemu. Do tego czasu serdecznie zachęcam do otwierania rachunków, przetestowania funkcji oraz — przede wszystkim — zgłaszania uwag pod kątem wygody użytkowania i usterek. Państwa, które sobie tego nie będą życzyły (ale dlaczego by miały…), zostaną usunięte z systemu. Wersja demonstracyjna ma na celu pokazanie, „jak może być”.

(—) Helwetyk Romański, Dyniowy Padawan
Obrazek
Awatar użytkownika
Anastasia Windsachen Stempel
Posty: 229
Rejestracja: 08 kwietnia 2022, 11:59

ODZNACZENIA

Re: Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna 🤑

Post autor: Anastasia Windsachen »

Joachim Cargalho pisze: 14 listopada 2022, 22:42 Czy istnieją perspektywy lub zmieniają się perspektywy na przerzucenie zgromadzonych libertów i groszy z banku lumeryjskiego?
To już tak naprawdę sprawa zależna od Lumerii. Jak będzie API to wystarczy, że strona lumeryjska się podepnie. Obecnie jednak nie ma ani API, ani strony lumeryjskiej, a i niestety muszę się uderzyć w pierś jako pomysłodawczyni przerzucania tam środków celem uniknięcia podatków - Lumeria zaczyna być niepewnym miejscem do składowania libertów, a w źródle libertów chyba nie zauważyłam rozmów o jakimkolwiek większym wchodzeniu w MBP... Zaczynam się powoli mentalnie przygotowywać, że 300 tysięcy z Fundacji Królewskiej i Rodu będą zbierane na nowo...
Königin des Voxland-Königreiches, Generalissima der Pfalz Leotia

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3904
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna 🤑

Post autor: Joachim Cargalho »

Anastasia Windsachen pisze: 14 listopada 2022, 22:56 To już tak naprawdę sprawa zależna od Lumerii. Jak będzie API to wystarczy, że strona lumeryjska się podepnie. Obecnie jednak nie ma ani API, ani strony lumeryjskiej, a i niestety muszę się uderzyć w pierś jako pomysłodawczyni przerzucania tam środków celem uniknięcia podatków - Lumeria zaczyna być niepewnym miejscem do składowania libertów, a w źródle libertów chyba nie zauważyłam rozmów o jakimkolwiek większym wchodzeniu w MBP... Zaczynam się powoli mentalnie przygotowywać, że 300 tysięcy z Fundacji Królewskiej i Rodu będą zbierane na nowo...
Tak, Lumeria staje się powoli kolosem na glinianych nogach, a środki zgromadzone tam są w tak samo beznadziejnym położeniu, jak w przypadku trzymania ich na sarmackich rachunkach. Natomiast jestem też ciekawy jak sam pomysłodawca MBP zaopatruje się na wpuszczenie w obieg, bądź co bądź tak ogromnej ilości gotówki.

A jak wygląda w ogóle kwestia uczestnictwa KS w systemie międzynarodowego banku? Może kanclerz @Alfred Fabian mógłby w tym temacie coś nam powiedzieć?
Obrazek
Awatar użytkownika
Anastasia Windsachen Stempel
Posty: 229
Rejestracja: 08 kwietnia 2022, 11:59

ODZNACZENIA

Re: Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna 🤑

Post autor: Anastasia Windsachen »

W sumie właśnie nawet już pomijając politykę pieniężną ** i wszelkie pomysłu prawne odnośnie przystąpienia do inicjatywy to również wyrażam obawy względem wprowadzenia takiej ilości. Obecne środki to: zarobek od maja + rekompensaty z banków forumowych. Ilość pieniądza, a w zasadzie sposób jego pozyskania jest sprawiedliwy dla mnie i rozsądny. Natomiast z wyliczeń, które pamiętam - podobno w ** jest ok. 9 mln **? Najwyższy rachunek w MBP (należący do **) ma ok. 150 tyś Mikrowaluty. Najwięcej ze wszystkich państw. Przelicznik 1:1... Ciul tam, że to powinno ich walutę zrównać do kursu nie wiem... 1000** = 0,01 Palatyna, ale to i tak to pewnie za mało by wyrównać różnicę jaka powstanie. W tym momencie powstaje poważne pytanie czy sprawa wejścia z tymi środkami do MBP przez ** to sprawa państwowa, czy jednak wszystkich państw członkowskich? Już teraz mogę zapowiedzieć, że byłabym przeciwko np. dopłatom do kont innych państw by wyrównać różnicę bo to "sztuczny" pieniądz. Nie powstał z naszej aktywności i co to ma za wartość?
Königin des Voxland-Königreiches, Generalissima der Pfalz Leotia

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Helwetyk Stempel
Posty: 324
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:06

ODZNACZENIA

Re: Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna 🤑

Post autor: Helwetyk »

Joachim Cargalho pisze: 14 listopada 2022, 22:42 Jak wygląda sprawa testowania przelewów zbiorczych?
Dziadowskie działają. Niedziadowskie zostaną ogarnięte. Czy to funkcja potrzebna „na już”?

Joachim Cargalho pisze: 14 listopada 2022, 22:42 Czy istnieją perspektywy lub zmieniają się perspektywy na przerzucenie zgromadzonych libertów i groszy z banku lumeryjskiego?
A tu, tradycyjnie, muszę odbić piłeczkę w kierunku wysp na północy i zachodzie.

Joachim Cargalho pisze: 14 listopada 2022, 23:00 Natomiast jestem też ciekawy jak sam pomysłodawca MBP zaopatruje się na wpuszczenie w obieg, bądź co bądź tak ogromnej ilości gotówki.
Liberty zostały już wyemitowane w ramach MBP, jeżeli tego dotyczyło pytanie…?
(—) Helwetyk Romański, Dyniowy Padawan
Obrazek
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3904
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna 🤑

Post autor: Joachim Cargalho »

Helwetyk pisze: 14 listopada 2022, 23:16 Dziadowskie działają. Niedziadowskie zostaną ogarnięte. Czy to funkcja potrzebna „na już”?
Zupełnie nie na już. Natomiast jeśli działają dziadowskie, to już wystarczy! :D

A odniesienie do pozostałej części dyskusji przeniosę już na jutro. :E
Obrazek
Awatar użytkownika
Anastasia Windsachen Stempel
Posty: 229
Rejestracja: 08 kwietnia 2022, 11:59

ODZNACZENIA

Re: Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna 🤑

Post autor: Anastasia Windsachen »

Helwetyk pisze: 14 listopada 2022, 23:16 Liberty zostały już wyemitowane w ramach MBP, jeżeli tego dotyczyło pytanie…?
Ja myślę, że tu chodzi o te, co leżą w BS
Königin des Voxland-Königreiches, Generalissima der Pfalz Leotia

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Helwetyk Stempel
Posty: 324
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:06

ODZNACZENIA

Re: Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna 🤑

Post autor: Helwetyk »

Joachim Cargalho pisze: 14 listopada 2022, 23:35
Helwetyk pisze: 14 listopada 2022, 23:16 Dziadowskie działają. Niedziadowskie zostaną ogarnięte. Czy to funkcja potrzebna „na już”?
Zupełnie nie na już. Natomiast jeśli działają dziadowskie, to już wystarczy! :D
Chyba niekoniecznie wystarczy, bo „[na razie, te dziadowskie] działają” w odniesieniu do wpisanych na sztywno leockich rachunków państwowych jako proof of concept. 😜

Ale w teorii to tyle, co dać możliwość wyboru rachunku źródłowego upoważnionemu mieszkańcowi i zapewnić jakąś minimalną weryfikację wklejanego CSV…

Anastasia Windsachen pisze: 14 listopada 2022, 23:35
Helwetyk pisze: 14 listopada 2022, 23:16 Liberty zostały już wyemitowane w ramach MBP, jeżeli tego dotyczyło pytanie…?
Ja myślę, że tu chodzi o te, co leżą w BS.
Na tym etapie, jak mogę, powstrzymuję przed pomysłami dodatkowych emisji — jedna masowa już była, a i nie wszystkie kraje się zgłosiły. W przypadku liberta dodatkowym wyzwaniem jest to, że „libert w MBP” powinien być, na oko, warty 10 do 100 razy więcej. Skupiłbym się na tym, który jest w MBP obecnie. Mówiąc „skupiłbym”, mam na myśli „rząd sarmacki”. 😜
(—) Helwetyk Romański, Dyniowy Padawan
Obrazek
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3904
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna 🤑

Post autor: Joachim Cargalho »

Anastasia Windsachen pisze: 14 listopada 2022, 23:12 Przelicznik 1:1... Ciul tam, że to powinno ich walutę zrównać do kursu nie wiem... 1000** = 0,01 Palatyna, ale to i tak to pewnie za mało by wyrównać różnicę jaka powstanie. W tym momencie powstaje poważne pytanie czy sprawa wejścia z tymi środkami do MBP przez ** to sprawa państwowa, czy jednak wszystkich państw członkowskich?
Dlatego jestem ciekawy jakie są nastroje w Sarmacji i jak pochodzą do takiego pełnego przystąpienia do MBP. Co ciekawe, obecny Kanclerz w swoim wczorajszym przemówieniu w ogóle nie podjął tej kwestii, ale za to poświęcił kilka zdań nad ich obecnym systemem monetarnym, który pozwolił na przeniesienie środków między inicjatywami. Wygląda na to, że będą działać w dwóch równoległych systemach finansowych i szczerze wątpię by mogło być inaczej.
Helwetyk pisze: 15 listopada 2022, 00:10 W przypadku liberta dodatkowym wyzwaniem jest to, że „libert w MBP” powinien być, na oko, warty 10 do 100 razy więcej. Skupiłbym się na tym, który jest w MBP obecnie. Mówiąc „skupiłbym”, mam na myśli „rząd sarmacki”.
To na pewno uzdrowiłoby ich gospodarkę, ale tak jak pisałem wyżej, wątpię by chcieli porzucić lub zmodernizować swój aktualny system.
Helwetyk pisze: 15 listopada 2022, 00:10 Chyba niekoniecznie wystarczy, bo „[na razie, te dziadowskie] działają” w odniesieniu do wpisanych na sztywno leockich rachunków państwowych jako proof of concept.
Jeśli pracę nad tym trwają, to jestem spokojny i nie zamierzam jeszcze wywierać żadnej presji. Natomiast rzeczywiście pewne pomysły na edelweisskie pobudzenie gospodarcze, byłyby łatwiejsze do realizacji, gdyby te przelewy dało się w miarę sprawnie przeprowadzać. W tej kwestii jednak czas nas nie goni.
Obrazek
Awatar użytkownika
Helwetyk Stempel
Posty: 324
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:06

ODZNACZENIA

Re: Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna 🤑

Post autor: Helwetyk »

Joachim Cargalho pisze: 15 listopada 2022, 07:53 Dlatego jestem ciekawy jakie są nastroje w Sarmacji i jak pochodzą do takiego pełnego przystąpienia do MBP. […]. Wygląda na to, że będą działać w dwóch równoległych systemach finansowych i szczerze wątpię by mogło być inaczej. […] To na pewno uzdrowiłoby ich gospodarkę, ale tak jak pisałem wyżej, wątpię by chcieli porzucić lub zmodernizować swój aktualny system.
Jest dla mnie jasne, że pełne przejście do MBP nie wchodzi w grę. Sarmacja ma swój ekosystem, a i część pozostałych krajów posiada gospodarki forumowe średnio kompatybilne z założeniami banku (na pewno Austro-Węgry i RON). Pytaniem jest tylko (aż), czy Sarmacja zapewni dwustronną wymienialność środków pieniężnych.

Joachim Cargalho pisze: 15 listopada 2022, 07:53 Jeśli pracę nad tym trwają, to jestem spokojny i nie zamierzam jeszcze wywierać żadnej presji. Natomiast rzeczywiście pewne pomysły na edelweisskie pobudzenie gospodarcze, byłyby łatwiejsze do realizacji, gdyby te przelewy dało się w miarę sprawnie przeprowadzać. W tej kwestii jednak czas nas nie goni.
Jeśli nie goni, to proszę bardzo: https://bank.leocja.org/przelew-masowy.

(Jeżeli chodzi o przelewy próbne, nie ma za co 😘).
(—) Helwetyk Romański, Dyniowy Padawan
Obrazek
Awatar użytkownika
Sophie Stempel
Posty: 544
Rejestracja: 01 marca 2022, 21:52

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Międzynarodowy Bank Pollinu: wersja demonstracyjna 🤑

Post autor: Sophie »

Helwetyk pisze: 15 listopada 2022, 09:18
Joachim Cargalho pisze: 15 listopada 2022, 07:53 Dlatego jestem ciekawy jakie są nastroje w Sarmacji i jak pochodzą do takiego pełnego przystąpienia do MBP. […]. Wygląda na to, że będą działać w dwóch równoległych systemach finansowych i szczerze wątpię by mogło być inaczej. […] To na pewno uzdrowiłoby ich gospodarkę, ale tak jak pisałem wyżej, wątpię by chcieli porzucić lub zmodernizować swój aktualny system.
Jest dla mnie jasne, że pełne przejście do MBP nie wchodzi w grę. Sarmacja ma swój ekosystem, a i część pozostałych krajów posiada gospodarki forumowe średnio kompatybilne z założeniami banku (na pewno Austro-Węgry i RON). Pytaniem jest tylko (aż), czy Sarmacja zapewni dwustronną wymienialność środków pieniężnych.
W mojej opinii, jeśli powstałoby API do MBP, to taka dwustronna wymienność jest do zrobienia, nawet bez zgody Sarmacji.

PS: mam nadzieję, że API powstanie
/-/Sophie Susanne Cargalho Windsachen
Dumna obywatelka Kotliny
ObrazekObrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Agencja Informacyjna Edelweiss (ENA)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość