Diecezja Wolkenbadzka

Miasteczko uzdrowiskowe, gdzie wielu kuracjuszy może spędzić czas bujając niczym w chmurach. Usytuowane wysoko w masywie górskim aż się prosi o popularyzację zdrowego trybu życia. Słynne podrywy podczas wesołych "dancingów"? - dobrze trafiłeś!
Regulamin forum
Obrazek
Awatar użytkownika
Piwski Sroczyński Stempel
Posty: 144
Rejestracja: 02 maja 2023, 15:31

ODZNACZENIA

Re: Diecezja Wolkenbadzka

Post autor: Piwski Sroczyński »

Informator Diecezji Wolkenbadzkiej

Kościół pw. św. Gerona we Freiwaldzie

W dniu dzisiejszym został opublikowany artykuł, który pokrótce opisuje historię powstania, formy i opuszczenie kościoła pw. św. Gerona we Freiwaldzie. Został on opracowany jako zwieńczenie studium wykonanego przez specjalistów z dziedziny architektury sakralnej i historii Kościoła, pracujacych na co dzien w Wyższej Szkole Katedralnej w Osieku.

Artykuł jest wzbogacony fotorelacją, która prezentuje obecny wygląd świątyni. Będzie to ważne świadectwo historyczne, w szczególności w związku z planowaną renowacją kościoła, która zostanie przeprowadzona, w związku z objęciem pieczy nad budynkiem przez naszą Diecezję.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, który rozpoczyna cały wątek, nowej świątyni, która będzie służyć wiernym Kościoła Powszechnego zamieszkującym Kotlinę do sprawowania Kultu Bożego. Będzie tam można znaleźć informację o renowacji i konsekracji obiektu, która jest właśnie planowana. Później stanie się to jedno z dwóch miejsc w Państwie, w których na moment obecny będą sprawowane obrzędy religijne.
(-) abp Piwski Żmij-Sroczyński, Arcybiskup Osieka, Sługa Sług Bożych
Awatar użytkownika
Piwski Sroczyński Stempel
Posty: 144
Rejestracja: 02 maja 2023, 15:31

ODZNACZENIA

Re: Diecezja Wolkenbadzka

Post autor: Piwski Sroczyński »

Informator Diecezji Wolkenbadzkiej

Czas na Kapitułę Wolkenbadzką?

Zwyczaj, który w Kościele Powszechnym przyjmuje w tym wypadku rangę przepisu prawa mówi, że diecezje, które, osiągnęły liczbę czterech wiernych, mogą od Stolicy Świętej uzyskać prawo do utworzenia Kapituły Katedralnej. Ten trzyosobowy, kolegialny organ, współuczestniczy z pasterzem danego miejsca w zarządzie diecezją, a po zakonczeniu sprawowania przezeń misji przedstawia Osiekowi kandydatów, którzy w jego opinii byliby najwłaściwsi do objęcia stolicy biskupiej.

W skład Kapituły wchodzić mogą zarówno Kanonicy Duchowni jak i też Kanonicy Świeccy. Warunkiem, który spełnić należy przed powołaniem, jest wpisanie do księgi wiernych danej diecezji. Kanoników mianuje biskup miejsca, przy czym odwołać może ich tylko w wypadku nieaktywności czy przestępstwa przeciwko prawu Bożemu czy kanonicznemu.

Jednym z zagadnień nad którym mogłaby pochylić się Kapituła Wolkenbadzka, której utworzenie z dniem dzisiejszym stało się prawnokanonicznie możliwe, jest wybór świętego patrona dla Kotliny, którego to Stolica Święta mogłaby ustanowić, wsłuchawszy się w głos zamieszkujacego Edelweiss Ludu Bożego.

Utworzenie kapituły jest jednak zależne od znalezienia w diecezji trzech wiernych, którzy gotowi byliby objąć ten urząd. Pytanie do @Heinz-Werner Grüner @Femme Mystere @Krzysztof Windsor, czy jesteście chętni?
(-) abp Piwski Żmij-Sroczyński, Arcybiskup Osieka, Sługa Sług Bożych
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11876
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Diecezja Wolkenbadzka

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Tu nawet nie o to czy jestem chętny, a bardziej o to, że miałbym problem z wyborem takiego świętego od Edli... Jakikolwiek Henryk czy Werner nasuwa się przez samo z siebie, ale może lepsza byłaby kobieta...
Może Barbara? A może lepiej jakaś kojarzona z góralską społecznością? Nie wiem, wielki to dylemat.
A najgorzej, że sam bym zdecydował się na... jelenia, a nawet dwa, jako, że to symbol oberhauptowski. :)
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Piwski Sroczyński Stempel
Posty: 144
Rejestracja: 02 maja 2023, 15:31

ODZNACZENIA

Re: Diecezja Wolkenbadzka

Post autor: Piwski Sroczyński »

Heinz-Werner Grüner pisze: 25 lutego 2024, 13:20 Tu nawet nie o to czy jestem chętny, a bardziej o to, że miałbym problem z wyborem takiego świętego od Edli... Jakikolwiek Henryk czy Werner nasuwa się przez samo z siebie, ale może lepsza byłaby kobieta...
Może Barbara? A może lepiej jakaś kojarzona z góralską społecznością? Nie wiem, wielki to dylemat.
A najgorzej, że sam bym zdecydował się na... jelenia, a nawet dwa, jako, że to symbol oberhauptowski. :)
Ogólnie to jelenia po kościołach można powrzucać wszędzie gdzie się da, oczywiście nie jest to święty ale przepiękny symbol CHRYSTOLOGICZNY. Celtowie wierzyli, że jeleń zabija węże, stąd bardzo łatwo przyszło im zobaczyć tutaj analogię do Jezusa. A ze świętym to coś w Kapitule by się podyskutowało, jak będziecie mieli czas na rozmowę z @Femme Mystere i @Krzysztof Windsor, jeśli Ci się zgodzą wejść w skład kapituły, to kogoś na bank znajdziecie.

Ale JELEŃ <3
(-) abp Piwski Żmij-Sroczyński, Arcybiskup Osieka, Sługa Sług Bożych
Awatar użytkownika
Femme Mystere Stempel
Faktotum
Posty: 2696
Rejestracja: 17 stycznia 2022, 13:19

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Diecezja Wolkenbadzka

Post autor: Femme Mystere »

Zgadzam się :)

A nie może być Święty Leszek?
Obrazek
Bycie niemiłym dla połowy ludzkości nie jest czymś roztropnym... - Lieber Franz
Obrazek
Awatar użytkownika
Piwski Sroczyński Stempel
Posty: 144
Rejestracja: 02 maja 2023, 15:31

ODZNACZENIA

Re: Diecezja Wolkenbadzka

Post autor: Piwski Sroczyński »

Femme Mystere pisze: 25 lutego 2024, 15:22 A nie może być Święty Leszek?
Obawiam się, że chyba nie mamy świętego Leszka
(-) abp Piwski Żmij-Sroczyński, Arcybiskup Osieka, Sługa Sług Bożych
Awatar użytkownika
Femme Mystere Stempel
Faktotum
Posty: 2696
Rejestracja: 17 stycznia 2022, 13:19

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Diecezja Wolkenbadzka

Post autor: Femme Mystere »

Święty ... Joachim?
Obrazek
Bycie niemiłym dla połowy ludzkości nie jest czymś roztropnym... - Lieber Franz
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11876
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Diecezja Wolkenbadzka

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Nie ma Leszka??? No to się zdziwiłem. Z drugiej strony może być i Joachim, Roman, nawet Piwski. ;)
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Piwski Sroczyński Stempel
Posty: 144
Rejestracja: 02 maja 2023, 15:31

ODZNACZENIA

Re: Diecezja Wolkenbadzka

Post autor: Piwski Sroczyński »

Heinz-Werner Grüner pisze: 25 lutego 2024, 19:36 Nie ma Leszka??? No to się zdziwiłem. Z drugiej strony może być i Joachim, Roman, nawet Piwski. ;)
Bulla, w której mnie abp Niktważny "kanonizował" to jest coś tak kontrowersyjnego, że być może kiedyś będzie trzeba oficjalnie wyłożyć błędy tego domunentu i anulować... więc mnie bym tam nie widział xD. Ale Joachim - ojciec Najświętszej Marii Panny jak najbadziej, mógłby być. Mamy też św. Romana, eremitę z IV czy V wieku. Może @Krzysztof Windsor coś jeszcze dorzuci do puli :lol: ?

PS: św. Roman teraz czytam, założył opactwo, które dziś znajduje się na terenie Szwajcarii... więc - kurde, pasuje
(-) abp Piwski Żmij-Sroczyński, Arcybiskup Osieka, Sługa Sług Bożych
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11876
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Diecezja Wolkenbadzka

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Piwski Sroczyński pisze: 26 lutego 2024, 01:17
Heinz-Werner Grüner pisze: 25 lutego 2024, 19:36 Nie ma Leszka??? No to się zdziwiłem. Z drugiej strony może być i Joachim, Roman, nawet Piwski. ;)
Bulla, w której mnie abp Niktważny "kanonizował" to jest coś tak kontrowersyjnego, że być może kiedyś będzie trzeba oficjalnie wyłożyć błędy tego domunentu i anulować... więc mnie bym tam nie widział xD. Ale Joachim - ojciec Najświętszej Marii Panny jak najbadziej, mógłby być. Mamy też św. Romana, eremitę z IV czy V wieku. Może @Krzysztof Windsor coś jeszcze dorzuci do puli :lol: ?

PS: św. Roman teraz czytam, założył opactwo, które dziś znajduje się na terenie Szwajcarii... więc - kurde, pasuje
Roman założył tu, założył i tam... :)
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wolkenbad”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości