Wolkenbadzka Kapituła Katedralna

Miasteczko uzdrowiskowe, gdzie wielu kuracjuszy może spędzić czas bujając niczym w chmurach. Usytuowane wysoko w masywie górskim aż się prosi o popularyzację zdrowego trybu życia. Słynne podrywy podczas wesołych "dancingów"? - dobrze trafiłeś!
Regulamin forum
Obrazek
Awatar użytkownika
Piwski Sroczyński Stempel
Posty: 144
Rejestracja: 02 maja 2023, 15:31

ODZNACZENIA

Wolkenbadzka Kapituła Katedralna

Post autor: Piwski Sroczyński »

Wolkenbadzka Kapituła Katedralna

Skład Kapituły:
Stan na dzień 29 lutego 2024 roku

1. Kanonik Świecki @Heinz-Werner Grüner od 25 lutego 2024 roku
2. Kanonik Świecki @Femme Mystere od 25 lutego 2024 roku
3. Kanonik @Krzysztof Windsor od 25 lutego 2024 roku

Czym jest Kapituła? Jakie ma zadania?

Kościelny zwyczaj, w tym wypadku pełniący i funkcję prawa, wspólnotom diecezjalnym liczącym czterech wiernych, daje prawo do posiadania przy kościele katedralnym Kapituły.

Kapituła jest to organ kolegialny składający się z kanoników. Jej misją jest służenie swojemu biskupowi radą i pomocą w sprawach diecezji. Po opróżnieniu urzędu biskupiego to właśnie Kapituła rekomenuje Stolicy Świętej osoby godne jego objęcia.

Jak do Kapituły wejść i jej z niej wyjść?

Członków Kapituły powołuje biskup spośród wiernych wpisanych do księgi wiernych danej diecezji, zarówno duchownych jak i świeckich. Odwołanie ich z piastowania tej odpowiedzialnej funkcji, nastąpić może w wypadku: złożenia rezygnacji przez kanonika, jego nieaktywności lub też działania stojącego w sprzeczności z prawem i duchem Kościoła Powszechnego.
(-) abp Piwski Żmij-Sroczyński, Arcybiskup Osieka, Sługa Sług Bożych
Awatar użytkownika
Piwski Sroczyński Stempel
Posty: 144
Rejestracja: 02 maja 2023, 15:31

ODZNACZENIA

Re: Wolkenbadzka Kapituła Katedralna

Post autor: Piwski Sroczyński »

Szanowni Kanonicy!

Podjęta w Waszym szlachetnym gronie dyskusja, która poskutkować ma wyborem dla Kotliny odpowiedniego świętego - patrona, zdaje się przynosić plon. Wszystko wskazuje na wybór św. Romana Jurajskiego, który to działał 1600 lat temu na terenie obecnej Szwajcarii, a którego imię wprost nawiązuje do JE Bp Romana, który jest założycielem wspólnoty kościelnej w Edelweiss. Tak dodam tylko, że uznaje się go za patrona ofiar utonięć i osób szalonych, chorych psychicznie, czego wcześniej nie znalazłem... ale do mikroświata pasuje to chyba idealnie :karo .

Nie w tej sprawie chciałem jednak odnieść się przede wszystkim w tym niedługim liście. Mianowicie, podczas ww. rozmowy na temat świętego patrona i symbolu dla naszej diecezji, pojawiła się szlachetna sylwetka jelenia. Zwierze to jest bardzo pięknym symbolem chrystologicznym. Takie rozumienie wywodzi się z wysp, jeśli się nie mylę to od celtów. A nawiązuje do ich przedwiecznych wierzeń, jakoby jelenie miały zabijać węże. Co pięknie korespondowało z przyjmowanym wraz z chrztem Irlandii obrazem Chrystusa, który pokonuje grzech, szatana.

Wstępny projekt graficzny, który można oczywiście poddać rewizji, przedstawia jelenia, a na jego szyi złotą koronę, symbol królewskości kryjącego się pod postacią zwierzęcia Chrystusa. Można byłoby jeszcze ew. spróbować dodać aureolę, jak sądzę, ale nie wiem czy by to estetycznie wypadło, a póki co real każe wyjść bezzwłocznie z domu


Obrazek
Projekt herbu dla Diecezji Wolenbadzkiej

Paleta kolorów ukradnięta z herbu Kotliny. Zachęcam do dyskusji i zgłaszania uwag, propozycji i zażaleń

(-) abp Piwski Żmij-Sroczyński, Arcybiskup Osieka, Sługa Sług Bożych
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11876
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Wolkenbadzka Kapituła Katedralna

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Jak dla mnie sama postać św.Romana, jego historia i patronat wpisują się w edelweisski charakter. Symbol jelenia, ma dla Kotliny wielkie znaczenie. Co ciekawe łączy się to również z symbolem oberhaupta. I tu też mi pasuje, że interpretacja jeleń z koroną i dwa jelenie oberhauptowskie... Można samemu zdecydować co ma większą "moc sprawczą". ;)

Jeśli chodzi o sam wygląd herbu to znakomita! Serio, jak wyżej, wpisuje mi się w narracje doskonale. Kolorki również!
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Piwski Sroczyński Stempel
Posty: 144
Rejestracja: 02 maja 2023, 15:31

ODZNACZENIA

Re: Wolkenbadzka Kapituła Katedralna

Post autor: Piwski Sroczyński »

Cieszę się, że się podoba @Heinz-Werner Grüner
(-) abp Piwski Żmij-Sroczyński, Arcybiskup Osieka, Sługa Sług Bożych
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11876
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Wolkenbadzka Kapituła Katedralna

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Piwski Sroczyński pisze: 29 lutego 2024, 16:18 Cieszę się, że się podoba @Heinz-Werner Grüner
Żeby nie było, że ciągle chwalę, ale naprawdę uderza to idealnie w moja gusta. :E
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Piwski Sroczyński Stempel
Posty: 144
Rejestracja: 02 maja 2023, 15:31

ODZNACZENIA

Re: Wolkenbadzka Kapituła Katedralna

Post autor: Piwski Sroczyński »

Mam nadzieję, że reszcie też przypadnie do gustu. A teraz lecę powoli myśleć nad wieczorną celebracją i integracją
(-) abp Piwski Żmij-Sroczyński, Arcybiskup Osieka, Sługa Sług Bożych
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11876
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Wolkenbadzka Kapituła Katedralna

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Piwski Sroczyński pisze: 01 marca 2024, 13:09 Mam nadzieję, że reszcie też przypadnie do gustu. A teraz lecę powoli myśleć nad wieczorną celebracją i integracją
Będzie się podobać. :)
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Piwski Sroczyński Stempel
Posty: 144
Rejestracja: 02 maja 2023, 15:31

ODZNACZENIA

Re: Wolkenbadzka Kapituła Katedralna

Post autor: Piwski Sroczyński »

W takim razie już użyłem, jeśli Kapituła będzie miała jakieś obiekcje to się go oficjalnie nie wprowadzi i ogarnie coś innego. Tutaj właśnie już wersja z infułą i innymi atrybutami biskupimi, która znalazła się już w poście w sprawie Święta Roztopów.
Obrazek
(-) abp Piwski Żmij-Sroczyński, Arcybiskup Osieka, Sługa Sług Bożych
Awatar użytkownika
Femme Mystere Stempel
Faktotum
Posty: 2696
Rejestracja: 17 stycznia 2022, 13:19

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Wolkenbadzka Kapituła Katedralna

Post autor: Femme Mystere »

Do skonały wybór, piękne wykonanie :) Nic dodać nic ująć.
Obrazek
Bycie niemiłym dla połowy ludzkości nie jest czymś roztropnym... - Lieber Franz
Obrazek
Awatar użytkownika
Piwski Sroczyński Stempel
Posty: 144
Rejestracja: 02 maja 2023, 15:31

ODZNACZENIA

Re: Wolkenbadzka Kapituła Katedralna

Post autor: Piwski Sroczyński »

Femme Mystere pisze: 02 marca 2024, 14:44 Do skonały wybór, piękne wykonanie :) Nic dodać nic ująć.
Cieszę się, że projekt się spodobał, w szczególności, że wszedł on już do użytku xD. Głupio by to teraz było zmieniać. Czyli mamy patrona... mamy herb, mamy kolejną świątynię we Freiwaldzie. Ale to jeszcze nie koniec mam nadzieję :lol:
(-) abp Piwski Żmij-Sroczyński, Arcybiskup Osieka, Sługa Sług Bożych
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wolkenbad”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość