Edelweiss Kaffee - Kurs Baristy

Awatar użytkownika
Isabella Swann Stempel
Posty: 1604
Rejestracja: 15 marca 2022, 19:57
Lokalizacja: Wien/Wolkenbad

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Edelweiss Kaffee - Kurs Baristy

Post autor: Isabella Swann »

"Swanńska Baristyka, czyli o delikatnej sztuce robienia kawy'
Jak powiedział jakiś czas temu herr @Horace Richelieu

Jeśli chodzi o kawę możemy wiele powiedzieć na jej temat. Osobiście udało mi się uczyć w dwóch nurtach baristycznych (pierwszy to europejska szkoła, drugi - amerykańska). Różnią się one między sobą nazwami poszczególnych kaw, jak i stosunkiem kawy do mleka czy pianki. Osobiście podejrzewam, że przekazywać wiedzę będę głównie z rodzimego mi nurtu europejskiego. Więc może przejdźmy do setna kursu.

Każdy z nas docenia fakt, iż kawa poprawia naszą pamięć i wspomaga aktywność naszego mózgu (pita oczywiście w rozsądnych ilościach). Zwiększa ona również poziom dopaminy w naszym organizmie, przeć co możemy czuć się bardziej szczęśliwsi (jak to nie wiele człowiekowi trzeba do szczęścia :lol: ). Wiadomi iż jej rodzaje i sposoby podawania w każdym zakątku globu się różnią, jednak wszędzie znajdziemy podstawową 6 rodzai (które w każdym miejscu będą nazywać się inaczej).

Pisząc o rodzajach kawy, co mam na myśli? Jest to stosunek używania zaparzonej już kawy do pozostałych składników z jakimi się łączy. Najczęściej używa się jako bazy espresso - więc też od niego zacznę opisywanie rodzai.

Espresso
Jest ono matką wszystkich kaw, i znajduje się we wszystkich pozostałych rodzajach w połączeniu z innymi składnikami. Zwykle serwuje się je w małych filiżankach o pojemności do 30 ml (np w Ameryce jest to 40 ml, a w Włoszech już tylko 25 ml). Z reguły obok filiżanki podaje się szklankę wody do przepłukiwania naszych kubków smakowych pomiędzy kolejnymi łykami (bardzo często spotykane w Wiedeńskich Kawiarniach). Daje to możliwość lepszego rozpoznania wyrazistego i intensywnego smaku kawy. Espresso to idealny wybór dla dbających o linię, ponieważ jest najmniej kaloryczne w całej gamie kaw.

Kolejnym rodzajem jest Espresso Macchiato znane również jako Flat White
Jest po połączenie espresso z mleczną pianką. Ojczyzną tej kawy są Włochy - gdzie nazywana ona jest "poplamioną kawą". Spienione mleko łagodzi wyrazisty oraz intensywny smak espresso.

Kolejną kawę pewnie znają wszyscy - jest to Caffe Latte.
Wybierane chyba najczęściej przez wszystkich smakoszy kawy. Jest to połączenie espresso (30 ml), które wlewamy do gorącego spełnionego mleka (60ml) i zwieńczamy pianką. Towarzyszy nam najczęściej w drodze do pracy i to z samego rana. Jest to też baza do wszelakich wariacji z dodatkami typu syropu czy przypraw. Bo pozwala na zmienienie smaku oraz aromatu kawy.

Może mieliście okazję zjeść francuskie lub włoskie śniadanie - to będzie znali kolejną kawę. Cappuccino to podstawa tamtejszego świata kawy. Idealnie pasuje do lekkiego słodkawego śniadania. Cappuccino to połączenie również espresso z spienionym mlekiem i pianką. Aten czym różni się od Latte? A tym, że zawiera mniej mleka (około 40 ml). Tutaj najczęściej też Bariści całego świata rysują różnego rodzaju dzieła sztuki z pianki która wieńczy Cappuccino.

Caffe Nero znana również jako Americano.
To połączenie espresso z gorącą wodą w stosunku 1:2. Nie jest to powszechnie znana mała czarna (ma ona inny stosunek wody do espresso w zależności od regionu). Jako ciekawostkę powiem iż największa Caffe Nero na świecie miała aż 14 tysięcy litrów napoju.

Ostatnim podstawowym rodzajem jest Caffe Bianco lub również znana pod nazwą Macciato
Jest to typowe połączenie espresso z gorącym mlekiem. Zazwyczaj w stosunku 1:1 by przełamać intensywny smak espresso, ale pomimo wszystko zapewnić sobie zastrzyk energii w ciągu dnia.

Jednak pomimo sposobu przyrządzenia i podania, podstawą dobrej kawy są ziarna z jakiej jest zrobiona. A o tym w kolejnym odcinku Kursu! Zapraszam do zaglądania po kolejną porcję informacji
Ostatnio zmieniony 05 maja 2022, 17:20 przez Isabella Swann, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
(-) Isabella Marie Augentrost-Cargalho Swann [von Lichtenstein]
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweiss Kaffee - Kurs Baristy

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

U mnie w domu góruje flat white i 'lungo". Podczas wizyty w kinie zawsze Americano, gdyż mam wtedy największą ilość napoju. :D
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Femme Mystere Stempel
Faktotum
Posty: 2696
Rejestracja: 17 stycznia 2022, 13:19

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweiss Kaffee - Kurs Baristy

Post autor: Femme Mystere »

Brakuje jeszcze mojej ulubionej - fusiary :D
Obrazek
Bycie niemiłym dla połowy ludzkości nie jest czymś roztropnym... - Lieber Franz
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweiss Kaffee - Kurs Baristy

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Femme Mystere pisze: 05 maja 2022, 14:16 Brakuje jeszcze mojej ulubionej - fusiary :D
Z fusami to na koniec - tzw. kawa robocza. :D
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Piotr Romanow Stempel
Posty: 873
Rejestracja: 04 maja 2022, 14:33
Lokalizacja: Grünerwald

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweiss Kaffee - Kurs Baristy

Post autor: Piotr Romanow »

Espresso, cudo. Jeśli mam tylko okazje pije na mieście, natomiast sam w domu stosuje tak zwaną fusiare. 🙈
Awatar użytkownika
Isabella Swann Stempel
Posty: 1604
Rejestracja: 15 marca 2022, 19:57
Lokalizacja: Wien/Wolkenbad

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweiss Kaffee - Kurs Baristy

Post autor: Isabella Swann »

A wiecie, że wasza fusiara to tradycyjna kawa po turecku :D albo z gruntem w zależności od miejsca gdzie będziemy każde państwo inaczej ją nazywa.

Jednak jak wspominałam powyżej są typowe podstawy do wszelakich rodzai wariacji kawowych bez gruntu - czyli zaparzanych już wcześniej. Natomiast herr Oberhaupt - lungo to po prostu podwójne espresso :lol:
Obrazek
(-) Isabella Marie Augentrost-Cargalho Swann [von Lichtenstein]
Obrazek
Awatar użytkownika
Femme Mystere Stempel
Faktotum
Posty: 2696
Rejestracja: 17 stycznia 2022, 13:19

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweiss Kaffee - Kurs Baristy

Post autor: Femme Mystere »

Herr Oberhaupt @Heinz-Werner Grüner , smacznego!

Obrazek
Obrazek
Bycie niemiłym dla połowy ludzkości nie jest czymś roztropnym... - Lieber Franz
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweiss Kaffee - Kurs Baristy

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Femme Mystere pisze: 05 maja 2022, 17:15 Herr Oberhaupt @Heinz-Werner Grüner , smacznego!

Obrazek
Koszyczek powinien być metalowy. ;)
Dziękuję za piękną kawkę! :D
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Isabella Swann Stempel
Posty: 1604
Rejestracja: 15 marca 2022, 19:57
Lokalizacja: Wien/Wolkenbad

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweiss Kaffee - Kurs Baristy

Post autor: Isabella Swann »

Ja chyba zrobię osobny wątek do rozmów o kursie :d Bo tutaj to będzie jeden wielki spam z waszej strony i sensowne treści uciekną :lol:
Obrazek
(-) Isabella Marie Augentrost-Cargalho Swann [von Lichtenstein]
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweiss Kaffee - Kurs Baristy

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Isabella Swann pisze: 05 maja 2022, 18:14 Ja chyba zrobię osobny wątek do rozmów o kursie :d Bo tutaj to będzie jeden wielki spam z waszej strony i sensowne treści uciekną :lol:
A to nie mieliśmy komentować? Ups. :D
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Edelweiss Kaffee”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości