Stopnie wojskowe, mundury, symbolika - rozmowy

Siły Lądowe Edelweiss

Moderatorzy: Albert Fryderyk de Espada, Ronon Dex, Piotr Romanow

Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11790
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Stopnie wojskowe, mundury, symbolika - rozmowy

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Doskonale zdaję sobie sprawę, że nikogo, oprócz mnie tu nie ma to jednak gdy pojawi się jakiś "gołowąs" może zajrzy i wtrąci swoje trzy grosze...
Jako, że mam już przygotowany w pełni zestaw jak miały by wyglądać symbole st.wojskowych to się nimi podzielę...

Stopni ma być po 14(dla EdeLand, ale i dla EdeLuft), plus jeden "generalski". Dodatkowo w dwóch przypadkach są warianty dla "kadetów" uczelni o profilu militarnym, której oczywiście jeszcze nie ma. Zabawa się dopiero zaczyna... :)
I od razu, dla tych co nie ogarniają jeszcze - w Edelweiss będziemy mieli tylko Wojska Lądowe i Powietrzne. Brak Marynarki. Nie dlatego, że nie lubię, nie dlatego, że usytuowani jesteśmy poza dostępem do morza (jeziorka mamy :A ), ale by ograniczyć ilość wojs nam potrzebnych. I tak nie wykorzystamy w 5% zakresu wojskowości...

Nie za bardzo wiem jak się odnieść do polsko i niemieckojęzycznych nazw. To znaczy mam swoje "typy", ale pozostawiam tutaj otwartą furtkę do rozmów.

Co do symboliki, to tutaj nie przewiduję zmian, chyba, że ktoś zaproponuje coś właściwszego.
Natomiast napomknę tylko, że nie mam sprecyzowanego wygladu takiego munduru, którym były by te wszystkie insygnia okraszone... Tutaj również zostawiam pole do rozmów.

W głównym zamyśle nie ma co się sugerować podpisanymi obrazkami to tylko na moje potrzeby, by mniej więcej dookreślić się ile i jakie te stopnie muszą być...

Obrazek

Obrazek

Dodam jeszcze tylko w gwoli wyjaśnienia, że Edelweiss to nie supernowoczesne państwo i korzystanie w początkowej fazie tylko z tego co można gdzieś coś nabyć, nawet z odzysku. Toteż i jakość i wygląd nie powinny mieć faktury wysokogatunkowej. W zbliżeniu to wygląda mnie więcej tak:
1.STOPIEŃ WOJSKOWY.png
1.STOPIEŃ WOJSKOWY.png (3.41 MiB) Przejrzano 2322 razy
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11790
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Stopnie wojskowe, mundury, symbolika - rozmowy

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Podbiję temat bo chciałbym dodać wszystkie stopnie do "bazy".
Musimy przede wszystkim określić nazwy stopni. Tym chciałbym zająć się jak najprędzej. Włąsne przemyślenia mile widziane. Jako, że nasza struktura armii wywodzi się z MAW, to tutaj można wziąć to za wzór, ale jednak szukałbym jakiś unikatowych, naszych własnych nazw.

Warto chwilę także poświęcić na lotnictwo. Kładę na siebie dużą presję w zwiazku z tym co pisałem, że każdy samolot ma być unikatem i własciwie występować na forum 1 do 1.
Zatem pozwolę sobie odnieść do znanych mi informacji, że w 1914 roku łącznie Austriacy i Węgrzy wyprodukowali 70 samolotów, 72 silniki do nich a w przemyśle lotniczym zatrudniano 1426 pracowników!
Cztery lata później było to odpowiednio 2378 / 1750 / 11950... Drugie zestawienie to abstrakcja.
Skupmy się zatem na pierwszej. Zakładam, że powstanie czy zakup każdego samolotu będzie dla nas wydarzeniem bardzo ekscytującym. Nie ma co gdybać co będzie, ale takie były realia... My bazujmy zatem, mniej więcej na podobnych proporcjach. :)

Wróćmy do stopni wojskowych
EdeLand/EdeLuft
Korpus Szeregowych
1. Szeregowy - (węg.Honvéd ) Soldat ogólnie lub Jäger dla piechoty. Brak mi koncepcji jak ma się zwać szeregowy w lotnictwie
2. St.Szeregowy - Gefreiter(węg.Őrvezető)

Korpus Podoficerów
3. Kapral - Korporal (węg. Tizedes) / Oberjäger (jegrzy wzorowani na insygniach strzelców górskich...)
4. Plutonowy - Zugsführer
5. Sierżant - Feldwebel (węg.Őrmester) + Kadett-Feldwebel czyli Kadet Szkoły Wojskowej (kiedyś pewnie się przyda)
6. Sierżant Sztabowy - Stabsfeldwebel (węg. Törzsőrmester)
7. Zastępowy Oficera - Offiziersstellvertreter (węg.Tiszthelyettes) -Wiem jak to brzmi, to możemy przemianować na St.Sierżanta Sztabowego albo Młodzego Chorążego
8. Chorąży - Fähnrich (węg. Zászlós)

Korpus Oficerów
9. Podporucznik - Leutnant (węg.Hadnagy) - Myślę, że w oficerskim korpusie jest łatwiej i "lejtnant" akurat jest git.
10. Porucznik - Oberleutnant
11. Kapitan - Hauptmann
12. Major - Major
13. Podpułkownik - Oberstleutnant (węg. Alezredes)
14. Pułkownik - Oberst (węg.Ezredes)

Generałowie
15. Generał - Tutaj jasne...
I zapomniałem ostatnio o...oberhaupt'cie... Przecież to też stopień wojskowy
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Femme Mystere Stempel
Faktotum
Posty: 2696
Rejestracja: 17 stycznia 2022, 13:19

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Stopnie wojskowe, mundury, symbolika - rozmowy

Post autor: Femme Mystere »

Tematyka jest ciekawa, jednak niestety nie mam o tym żadnego pojęcia. Czekam na opinię kogoś bardziej obeznanego w tematyce. Może @Leszek Ebe-Grüner ?
Obrazek
Bycie niemiłym dla połowy ludzkości nie jest czymś roztropnym... - Lieber Franz
Obrazek
Awatar użytkownika
Erwin von Beckendorff Stempel
Posty: 32
Rejestracja: 18 lutego 2022, 21:09

OBYWATEL

Re: Stopnie wojskowe, mundury, symbolika - rozmowy

Post autor: Erwin von Beckendorff »

A dlaczego stopnie w jęz. węgierskim?

to po pierwsze. Po drugie, zastępowy oficera nie jest adiutantem? A do stopni generalskich dodałbym albo:
a) Generała armii
b) Marszałka
c) oba
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11790
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Stopnie wojskowe, mundury, symbolika - rozmowy

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Erwin von Beckendorff pisze: 20 lutego 2022, 13:37 A dlaczego stopnie w jęz. węgierskim?

to po pierwsze. Po drugie, zastępowy oficera nie jest adiutantem? A do stopni generalskich dodałbym albo:
a) Generała armii
b) Marszałka
c) oba
Jako, że pułk przybyły z MAW rozpoczął odrestaurowanie Edeleiss, bo chyba nie poinformowałem o genezie w tym wątku. Jest to jednak dostępne na stonie. Oczywiście wegierski nei wchodzi w grę, ale jakieś naleciałości można (nie trzeba) wykorzystać.
"Zastępowy oficera" to tylko moja interpretacja tego tłumaczenia. Ten stopień wojskowy nie ma odpowiednika w realnym. Zastanawiałem się nad adiutantem i zawsze myślałem, ze to tylko adiutant to funkcja, ale jeśli się zgodzicie to jak najbardziej może być i adiutant.
Co do generałów, jak pisałem już wcześniej, armia naszej Doliny to raptem 2-3, może 5 tysięcy. Nie potrzebujemy więcej generałów-jeden do lądowych, jeden do lotnictwa i nie zapominajmy, że oberhaupt to tak naprawdę też jest odpowiednik stopnia wojskowego...
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11790
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Stopnie wojskowe, mundury, symbolika - rozmowy

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Chciałbym zakończyć ustalanie stopni wojskowych:

EdeLand/EdeLuft
Korpus Szeregowych
1. Szeregowy - Soldat / Flieger
2. St.Szeregowy - Gefreiter

Korpus Podoficerów
3. Kapral - Korporal lub Stabsgefreiter
4. Plutonowy - Zugsführer
5. Sierżant - Feldwebel + Kadett-Feldwebel czyli Kadet Szkoły Wojskowej
6. Sierżant Sztabowy - Stabsfeldwebel
7. Adiutant - Offiziersstellvertreter
8. Chorąży - Fähnrich + Kadett-Fähnrich (KSW)

Korpus Oficerów
9. Podporucznik - Leutnant
10. Porucznik - Oberleutnant
11. Kapitan - Hauptmann lub Kapitän
12. Major - Major
13. Podpułkownik - Oberstleutnant
14. Pułkownik - Oberst

Generałowie
15. Generał - General / jest opcja dodania generała broni (byłoby wtedy dwóch -jeden dla piechoty, drugi - lotnictwo)
16. Oberhaupt

Prosiłbym o odniesienie się do nazw i czy taki podział ogólnie jest wystarczajacy. Nie chciałbym rozdrabniać się w więcej stopni. Armia nie będzie wielka, ale chciałbym załatwić to jak najprędzej, odpowiednio dopasowując zaproponowane wcześniej symbole graficzne.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 698
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Stopnie wojskowe, mundury, symbolika - rozmowy

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 10 marca 2022, 09:19 Chciałbym zakończyć ustalanie stopni wojskowych:

Korpus Podoficerów
3. Kapral - Korporal lub Stabsgefreiter
4. Plutonowy - Zugsführer
5. Sierżant - Feldwebel + Kadett-Feldwebel czyli Kadet Szkoły Wojskowej
6. Sierżant Sztabowy - Stabsfeldwebel
7. Adiutant - Offiziersstellvertreter
8. Chorąży - Fähnrich + Kadett-Fähnrich (KSW)
Zastanawia mnie ta kwestia stopnia adiutanta... wcześniej "zastępowego". Jaka miałaby być rola w systemie armii takiego podoficera? Jest chorąży... OK, skoro zaliczony do podoficerów to możemy uznać, że jest to podoficer z doświadczeniem, który ma kwalifikacje porównywalne z młodszym oficerem, ale nim nie jest. Może zajmować stanowiska przeznaczone dla podporucznika czy porucznika.

Może lepiej zastosować po prostu trzy stopnie sierżantów? Sierżant (Feldwebel), starszy sierżant (Oberfeldwebel) i sierżant sztabowy (Stabsfeldwebel)?
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11790
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Stopnie wojskowe, mundury, symbolika - rozmowy

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Ronon Dex pisze: 10 marca 2022, 13:08
Heinz-Werner Grüner pisze: 10 marca 2022, 09:19 Chciałbym zakończyć ustalanie stopni wojskowych:

Korpus Podoficerów
3. Kapral - Korporal lub Stabsgefreiter
4. Plutonowy - Zugsführer
5. Sierżant - Feldwebel + Kadett-Feldwebel czyli Kadet Szkoły Wojskowej
6. Sierżant Sztabowy - Stabsfeldwebel
7. Adiutant - Offiziersstellvertreter
8. Chorąży - Fähnrich + Kadett-Fähnrich (KSW)
Zastanawia mnie ta kwestia stopnia adiutanta... wcześniej "zastępowego". Jaka miałaby być rola w systemie armii takiego podoficera? Jest chorąży... OK, skoro zaliczony do podoficerów to możemy uznać, że jest to podoficer z doświadczeniem, który ma kwalifikacje porównywalne z młodszym oficerem, ale nim nie jest. Może zajmować stanowiska przeznaczone dla podporucznika czy porucznika.

Może lepiej zastosować po prostu trzy stopnie sierżantów? Sierżant (Feldwebel), starszy sierżant (Oberfeldwebel) i sierżant sztabowy (Stabsfeldwebel)?
Przyznam szczerze to sopień adiutanta czy też zastępowego to była dla mnie zagadka, nie do rozwiązania. Nie znam się na tym jakie może pełnić funkcje, ale jak pisałem, armia cześciowo była powiązana z austro-węgierskim nazewnictwem stąd wyszedł Offiziersstellvertreter. A ta poniekąd przekombinowana i długa jak nie powiem co, jest "inna". Natomiast też nie wiem jak do tego adiutanta podejść.
Liczyłem, że ktoś madrzejszy mi to wytłumaczy. I nie myliłem się. :D
Czyli przyjmiemy propozycję Herr Ronona.

3. Kapral - Korporal lub Stabsgefreiter
4. Plutonowy - Zugsführer
5. Sierżant - Feldwebel + Kadett-Feldwebel czyli Kadet Szkoły Wojskowej
6. Starszy Sierżany - Oberfeldwebel
7. Sierżant Sztabowy - Stabsfeldwebel
8. Chorąży - Fähnrich + Kadett-Fähnrich (KSW)
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 698
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Stopnie wojskowe, mundury, symbolika - rozmowy

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 10 marca 2022, 13:19 Przyznam szczerze to stopień adiutanta czy też zastępowego to była dla mnie zagadka, nie do rozwiązania.
Pogrzebałem trochę... tego nie należy tłumaczyć jako "zastępowy". Nie znam niemieckiego, ale bazuję na tłumaczeniu tego stopnia na angielski. Jest to wszędzie tłumaczone jako "officer's deputy" czyli jest to dosłownie "zastępca oficera", a patrząc na umocowanie stopnia w systemie jest to właśnie podoficer z kwalifikacjami oficera młodszego, który może go na stanowisku zastępować. Ponieważ taką rolę chyba przypiszemy chorążemu... to chyba nie warto tego ciągnąć.

Oryginalny austriacki chorąży nie był do końca podoficerem... to był stopień trochę pomiędzy podoficerem, a oficerem. Zresztą z tego tytułu były problemy w armii II RP, ponieważ stopień ten był honorowany u żołnierzy służących wcześniej CK Armii... siłą rzeczy wprowadzono go do WP IIRP. Traktowano to różnie, Jako taki niby oficer, ale jednak nie oficer... Austriacki chorąży to chyba był najbardziej zbliżony do sytuacji gdy powojennym WP korpus chorążych był wyodrębniony i nie byli to ani podoficerowie, ani oficerowie.
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11790
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Stopnie wojskowe, mundury, symbolika - rozmowy

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Myślę, że ten opis tylko potwierdza, że aktualny podział stopni wojskowych jest tym właściwym.
Jeśli Leszek nie będzie miał nic przeciwko(a nie sądzę, żeby miła, co do stopni), to jeszcze dziś zacznę dokładnie przypisywać stopień wojskowy do oznaki.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Edelweiss Landstreitkräfte”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości