Rozważania o sprzęcie

Siły Lądowe Edelweiss

Moderatorzy: Albert Fryderyk de Espada, Ronon Dex, Piotr Romanow

Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Rozważania o sprzęcie

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Bardziej daje to do inspiracji, niż do samego prawienia morałów, ale być może przyda mi się to w przyszłości.

Obrazek
To jest "baza" podstawowego sprzętu armii MAW, z której wywodzi się 1.Pułk Piechoty, który "wyzwalał", a raczej próbuje cały czas odbudowywać Edelweiss.
Jak wiele wojujących narodów, armia austro-węgierska dostarczyła dziwną kombinację nowoczesnego i zabytkowego sprzętu, ponieważ ze względu na ogromną liczbę ludzi, składy armii i produkcja arsenałów nie dostarczały potrzebnej ilości nowoczesnej broni.

Oddziały frontowe były uzbrojone w nowoczesny Mannlicher M1895, doskonały karabin o bardzo szybkim ogniu, oddziały drugiej i trzeciej linii były wyposażone w Mannlicher 1888 oraz przestarzały karabin Werndl.

Chciałbym w przyszłości na tym bazować z naszym podstawowym wyposażeniem. Oczywiście zdaję sobie sprawę jaki ten sprzęt jest przestarzały, ale o to chodzi byśmy mogli sie rozwijać.

Nie mniej nie chodzi też o to, że sami musimy to wszystko sprowadzać. "Naczelny kwatermistrz" czy tam szef sztabu, czy ktokolwiek odpowiedzialny będzie miał za zadanie np. zakupić sprzęt dajmy na to od MAW. Z racji naszego sąsiedztwa, własnie wojskowy sprzęt oparłbym o współpracę z Monarchią. I nie chodzi tylko o "suchą" wymianę. Liczę, że uda nam się wystosować jakieś umowy barterowe, albo zapłacimy w koronach austro-węgierskich. Nie po to zbieram tam kasiorkę. ;)
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Leszek Ebe-Grüner Stempel
Posty: 348
Rejestracja: 27 stycznia 2022, 20:44

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Rozważania o sprzęcie

Post autor: Leszek Ebe-Grüner »

Ja bym piechotę podzielił na kilka kategorii, bo dla przypomnienia, niektórzy żołnierze korzystali karabinów maszynowych, a niektórzy byli snajperami. I ogólnie jak chodzi o piechotę, wzorowałbym się bardziej na niemieckiej piechocie, tym bardziej że jest jej mało, to przyda się nowoczesne uzbrojenie.

Ponadto sprawa druga-Proponuje też podział całej piechoty na 2 części:
a)Piechota zwykła
b)Piechota Górska(nazwalibyśmy ich jakoś elitarnie)

Ta pierwsza, no co tu dużo mówić. Jak zwykła piechota by była. Drugi rodzaj natomiast miałby ze sobą narty, zimowy strój bojowy i wiele innych rzeczy.

Co do zwykłej piechoty to wzorowałbym się jej uzbrojeniem niemieckim z połowy 1918 roku.

Co do piechoty górskiej-to bym zrobił taką też pro-niemiecką z lat 1936-1940.
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3959
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Rozważania o sprzęcie

Post autor: Joachim Cargalho »

O, ten motyw z nartami i całym sprzętem do trudnych warunków zimowych może być ciekawym rozwiązaniem dla żołnierzy poruszających się po naszych górach.
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Rozważania o sprzęcie

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Jak najbardziej może być i tak. Mogę tu kogos urazić, ale jako, że szarotkowa historia zaczyna się od przybycia 1-wszego Śląskiego Pułku Piechoty "Kaiser" z MAW to jasne dla mnie było, że sprzęt na którym bazujemy i zaczynamy, tylko zaczynamy to ten z MAW.
viewtopic.php?f=27&t=8

Co do dalszej produkcji, to nie wiem czy musimy mieć własne. Możemy zlecić to w innym państwie, choćby i Winktown, które właśnie odgrywałyby poniemieckie. Strasznie mnie drażni wyraz "niemiecki" :D. Działa dzisiaj na mnie jak płachta na byka. Co do wzorowania się, to myślę, że tutaj poszedłbym w naszą własną wersję. Oczywiscie bazować możemy na tym na co się zdecydujemy, mogą i być podane przez Ciebie przykłady. Pamiętajmy, że i my mamy naszą rodzimą piechotę górską(w sensie Polacy):
https://pl.wikipedia.org/wiki/Strzelcy_podhala%C5%84scy
No, ale fakt niemieckie mają sporo materiału. Natomiast co do przedstawienia to zdecydowanie będziemy iść w takie stopnie:
2.GEFREITER.png
2.GEFREITER.png (3.19 MiB) Przejrzano 1371 razy
3.STOPIEŃ WOJSKOWY.png
3.STOPIEŃ WOJSKOWY.png (1.76 MiB) Przejrzano 1371 razy
dla ELak i dla Elu
i takie wizerunki mundurów:
1200px-Denmark-Army-Uniform-M69-Generals.svg.png
1200px-Denmark-Army-Uniform-M69-Generals.svg.png (293.11 KiB) Przejrzano 1371 razy
Przykład mundury przypadkowy
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Leszek Ebe-Grüner Stempel
Posty: 348
Rejestracja: 27 stycznia 2022, 20:44

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Rozważania o sprzęcie

Post autor: Leszek Ebe-Grüner »

Według mnie, nie handlowałbym z innymi państwami, jak chodzi o uzbrojenie, no chyba że będzie to naprawdę dość interesującego. Skupilibyśmy się na własnych projektach dla żołnierzy. Możemy ewentualnie wykupić licencję na wybudowanie broni z jakiegoś innego państwa, ale no pole zakresu mamy ograniczone.
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Rozważania o sprzęcie

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Leszek Ebe-Grüner pisze: 03 lutego 2022, 20:31 Według mnie, nie handlowałbym z innymi państwami, jak chodzi o uzbrojenie, no chyba że będzie to naprawdę dość interesującego. Skupilibyśmy się na własnych projektach dla żołnierzy. Możemy ewentualnie wykupić licencję na wybudowanie broni z jakiegoś innego państwa, ale no pole zakresu mamy ograniczone.
A co stoi na przeszkodzie złożyć nawet zamówienie u wspomnianych Winków? Przecież na tych ich złomowiskach kupujemy stal za pół darmo, a dział projektowy możemy ulokować u nas. Mamy kooperację dwóch państw, a Ty i tak łączysz "fuchę" i tu i tam. ;)
Co do licencji... W "naszych czasach" to działa MAW, ale ja bym odchodził akurat od tego sprzętu i faktycznie stwórzmy coś innego. Od innych z podobnych okresów nie mam ochoty.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Leszek Ebe-Grüner Stempel
Posty: 348
Rejestracja: 27 stycznia 2022, 20:44

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Rozważania o sprzęcie

Post autor: Leszek Ebe-Grüner »

No jednak nie chciałbym tego łączyć, a liczyć to jako coś oddzielnego. Tu jest inny klimat, a na pustkowiach inny klimat. Nie jestem jak Alfred Fabian von Tehen-Dżek, który lubi wszystko łączyć. Jestem bardziej fanem własnych, państwowych rzeczy. Ale jak ci zależy, to w kwestii uzbrojenia piechoty mogę odstąpić, bo bardziej na tych pojazdach podziemnych i lotnictwie zależy. Dlatego jak chcesz to możemy mieć uzbrojenie z innego państwa, tylko mega bardzo bym prosił, nie z Pustkowi Winków, ponieważ czułbym się źle łącząc te klimaty, a na pustkowia jednak mam inne pomysły i chcę się tam rozwijać na swój sposób.
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3959
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Rozważania o sprzęcie

Post autor: Joachim Cargalho »

Opierając się na realiach mikronacji, możemy spokojnie założyć, że teoretyczna współpraca militarna - chociażby w zakresie wymiany broni - może stanowić jakiś impuls do generowania aktywności. Również uważam, że nie ma co wykluczać takich zabiegów, bo wychodzenie na zewnątrz stanowi ważny element rozwoju. Wiadomo, że należy budować własną, specyficzną wizję, żeby mieć się czym chwalić i z drugiej strony warto eksponować armią na zewnątrz (w przeróżnych formach), by nie stała się ona jedynie wizytówką.

Z kolei Szanowny Oberhaupt jak zwykle ma przygotowane wszystkie elementy, które chce wkomponowac w mikronację. Mnie się te propozycje bardzo podobają i warto je wykorzystać.
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Rozważania o sprzęcie

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Dzięki za dobre słowo. Natomiast jak to się wszystko rozwinie czas pokaże.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Rozważania o sprzęcie

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Zapewne słyszeliście, że Herr @Ronon Dex zrezygnował z działalności w mikronacjach, to jednak dzięki swojemu wrodzonemu "talentowi negocjacyjnemu"* udało mi się go przekonać do wykonania dla nas kilku jeszcze bardzo istotnych kwestii.

*- Tak naprawdę to prosiłem, i prosiłem, i prosiłem, aż miło. :D

Przejdźmy do pierwszej sprawy, którą chciałbym byśmy tutaj mogli ustalić, a następnie rozpocząć szczegóły w Państwowej Wytwórni Uzbrojenia (SR).

Poniższy tekst jest w całości napisany przez Herr Dexa(na czerwono moje uwagi).


"Uzbrojenie – nie proponuję typów, sami sobie wykombinujecie, podaje tylko cechy i wzorce.

1/ Pistolet – bez znaczenia, dowolny bo pistoletami się wojen nie wygrywa.

Tutaj nie ma co dyskutować, w naszej armii również nie będzie to miało żadnego znaczenia, dlatego poszedł bym po prostu w ładny wizualnie projekt. Nie chcę dzisiaj proponować żadnego modelu, ale w tym przypadku skupiłbym się wyłącznie na walorach estetycznych. Nie musi to być nowoczesna broń dla nas. Zakładam, że ten pistolet będzie prosty w budowie i procesie produkcji.

2/ Pistolet maszynowy – coś wzorowane na MP.18, ale w wersji produkowanej po PWS w Szwajcarii (Bergmann tam się przeniósł i tłukł na eksport) czyli z prostym magazynkiem pudełkowym (zamiast tego idiotyzmu ze stosowaniem magazynka od długiego P.08).

Cechy:
- zasada działania: odrzut zamka swobodnego,
- broń strzela z zamka otwartego.
- magazynek pudełkowy, poziomy na 32 nb dołączany z lewej strony,
- łoże i kolba drewniana.
- długośc lufy ok. 200-210 mm
- szybkostrzelność teoretyczna ok. 600 strz/min.

Jako, że znam się na nazewnictwie broni średnio od razu wklejam o czym mowa:Obrazek
Jak dla mnie spełnia to "wymogi" wizualne w pełni. W naszym wariancie nawet bym tutaj nie kombinował. Parametry uzupełnię tylko o kaliber- oczywiście 9mm, a nabój to najpopularniejszy 9 x 19 mm Parabellum



3/ Karabin – bez podziału na karabin i karabinek czyli tzw. „krótki karabin” , broń zunifikowana dla wszystkich rodzajów wojsk i służb. Coś na wzów Mausera 98K czy czeskiego vz.24.

Cechy:
- broń powtarzalna,
- zamek czterotaktowy,
- magazynek w łożu, 5-nabojowy, ładowany z łódki,
- długość broni ok. 1100 mm, lufy ok. 600 mm.

Tutaj przykłady proponowane przez Ronona:
ObrazekObrazekOba są tak zbliżone wizualnie, że dla mnie -laika- prawie niezauważalne. Co do ich zapotrzebowania to oczywiście to jeden z podstawowych rodzajów broni. Ronon wysłal mi także pierwszy zarys struktury, także jak tylko znajdę czas to wszyskto podliczę ile każdego rodzaju broni będziemy potrzebować.


Gdy uporamy się z tymi podstawami, to przejdziemy dalej do omówienia rkm, ckm i granatnika
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Edelweiss Landstreitkräfte”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości