5 Filarów walk w Kotlinie

Siły Lądowe Edelweiss

Moderatorzy: Albert Fryderyk de Espada, Ronon Dex, Piotr Romanow

Awatar użytkownika
Piotr Romanow Stempel
Posty: 873
Rejestracja: 04 maja 2022, 14:33
Lokalizacja: Grünerwald

ODZNACZENIA

OBYWATEL

5 Filarów walk w Kotlinie

Post autor: Piotr Romanow »

5 FILARÓW WALK W KOTLINIE

Szanowni Oficerowie, Podoficerowie oraz Szeregowi,
Jako, że nie jestem najlepszym człowiekiem w pisaniu książek, podręczników, ani innych materiałów naukowych chciałbym przekazać w tej krótkiej notatce służbowej system walk, który ma w założeniu nauczyć Was walki w naszym jakże trudnym regionie. 5 FWwK ma być podstawowym poradnikiem do kształcenia kadr Sił Zbrojnych dlatego zapraszam do lektury.

System, który wymyśliłem jak sam tytuł wskazuje ma opierać się na 5-ciu głównych zasadach walk w naszym terenie, aby wykorzystać jego możliwości w stu procentach. Przechodząc jednak do pierwszego filaru;

Walka w głąb - Wpuśćcie wroga w głąb naszego kraju, im dalej w las tym więcej drzew. Wróg przechodzący przez góry nie jest świadom tego co go czeka po drugiej stronie, a zatem im bardziej pozwolimy mu zapuścić się za góry ten będzie musiał prowadzić walkę na nieznanym dla niego terenie. Co w połączeniu z dobrze zorganizowanym ostrzałem artylerii i paroma grupami karabinów maszynowych może wywołać nie tylko zamęt w szeregach wroga, a także może skutecznie doprowadzić do zmniejszenia stanu osobowego żołnierzy naszego przeciwnika. Im więcej pokonanych przeciwników tym lepiej.


Grupy uderzeniowe - Formowanie grup uderzeniowych o małych stanach osobowych ma na celu uderzanie w poszczególne węzły logistyczne wroga. Wyobraźcie sobie, że wróg przerzucił 1000 żołnierzy przez góry, a zaledwie 10 osób doprowadziło do przerwania dostaw zaopatrzenia dla nich. Teraz, gdy wróg jest w głębi kraju, a małe grupy uderzeniowe ciągle utrudniają mu życie doprowadzają do braku amunicji, pożywienia i innego potrzebnego do powierzonych mu zadań wyposażenia jego morale są na dnie.


Kotły ogniowe - Kotły ogniowe są niczym innym jak przygotowane dla wroga miejsca koncentracji wojsk. Artyleria, całe baterie wymierzone w takie punkty są potworną zasadzką dla przeciwnika, gdy ten niespodziewający się niczego spokojnie odpoczywa przed kolejnymi zadaniami. Załóżmy, że wróg sobie obozuje w takim kotle, a gdy tylko rozpoznanie da znak, że wróg znalazł się w miejscu koncentracji cała bateria wystrzeliwuje parę celnych salw. Ten będąc w potrzasku nie ma szans nawet z niego uciec w dużej skoncentrowanej sile, wojsko zaczyna uciekać bez rozkazów we wszystkich kierunkach, aby ratować własne życie.


Maskowanie - Działamy w górach, bardzo trudnym do walki terenie, ale to nie zmienia faktu że skuteczność powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu. Maskowanie w ogromnej mierze sprawia to, że dla wroga zazwyczaj jesteśmy niewidoczni, a jeżeli jesteśmy niewidoczni to jesteśmy niebezpieczni. Wszelkie umocnienia, wszelkie pułapki i zasadzki przede wszystkim powinny zadbać o swoje maskowanie w terenie, aby w zimę nie wiele różnić się od śniegu, a latem? Latem być na tyle ciemnym, żeby nie wiele różnić się od kolorów naszych lasów, a zarazem nie być zieloną plamą wśród drzew.


Mobilność - Mimo, że mamy ciężarówki, mamy konie, a także wiele wiele innych pojazdów warto być bardziej mobilnym od przeciwnika, dlatego wojska powinny dobrze umieć poruszać się na nartach. Większość roku cała kotlina jest obsypana śniegiem, a narty zwiększają mobilność każdego żołnierza, tym bardziej ułatwiają mu w cichy i niespostrzeżony sposób zmieniać pozycje. Ciche wojsko, które potrafi się przemieścić z punktu A do punktu B jest o wiele bardziej skuteczne od armii, której wozy słychać z daleka.
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11792
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: 5 Filarów walk w Kotlinie

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Sadzę, że tą wiedzę można wykorzystać także na uczelni wojskowej. Jeśli tylko Herr Leutnant się na to zdecyduje zapewne ja czy @Joachim Cargalho pomożemy w kwestiach szkolnictwa wyższego.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Piotr Romanow Stempel
Posty: 873
Rejestracja: 04 maja 2022, 14:33
Lokalizacja: Grünerwald

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: 5 Filarów walk w Kotlinie

Post autor: Piotr Romanow »

Herr Oberhaupt, dobrze by było, gdyby prace pojawiające się tutaj znalazły swoje miejsce na Akademii, a przyszli oficerowie mogli szlifować swoje umiejętności. Samemu przydałoby mi się posiadać jakiś tytuł naukowy. :)
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3917
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: 5 Filarów walk w Kotlinie

Post autor: Joachim Cargalho »

Podchodziliśmy do tego tematu już kilka razy, jednak bez żadnych rezultatów. Głównie też dlatego, że ostatecznie sami wojskowi nie za bardzo chcieli się zaangażować w formowanie Akademii. Nadal jednak jest to dziedzina, która rozwija się najszybciej, więc jeśli chcemy prowadzić szkolnictwo wyższe, to powinniśmy zacząć od Akademii Wojskowej.
Obrazek
Awatar użytkownika
Piotr Romanow Stempel
Posty: 873
Rejestracja: 04 maja 2022, 14:33
Lokalizacja: Grünerwald

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: 5 Filarów walk w Kotlinie

Post autor: Piotr Romanow »

W takim razie będzie trzeba przysiąść nad tym zagadnieniem i ustalić wszystko tak jak trzeba.
Awatar użytkownika
Roman Schädel Stempel
Posty: 579
Rejestracja: 07 października 2022, 08:44
Lokalizacja: Bishofsvilla w Stadt Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: 5 Filarów walk w Kotlinie

Post autor: Roman Schädel »

Ja też mam pomysł na wykład.
(-) ks. bp bsmt. Roman Schädel

Superintendent Generalny Kościoła Ewangelicznego w Edelweiss
Senior Diecezji Wolkenbadzkiej Kościoła Powszechnego Pollinu
Bootsmannmatt EFF
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11792
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: 5 Filarów walk w Kotlinie

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Ja już nie wiem który sposób na szkolnictwo wyższe jest dla nas odpowiednie. Inaczej to widzi Joachim, inaczej np.Iza, ja pewnie też jeszcze inaczej. Trzeba w końcu faktycznie nad tym usiąść i dookreslić co i za co.

Co do naukowych tytułów, to owszem można dawać, ale za 1 czy 2 wykłady to wybaczcie, ale nie. Pomysł Joachima w tej materii był ok, ale jakoś przygasł, nie forsował dalej.

Jeśli tylko chcecie to proszę o informacje jak widzicie podział działów w AW i się zrobi.

Wykładać może każdy, najlepsi dostają tytuły, czy to nie tak miało być?
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Piotr Romanow Stempel
Posty: 873
Rejestracja: 04 maja 2022, 14:33
Lokalizacja: Grünerwald

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: 5 Filarów walk w Kotlinie

Post autor: Piotr Romanow »

Chciałbym, żeby Akademia Wojskowa funkcjonowała w jakiś ciekawy sposób np. najlepsze wykłady, byłby tymi wiodącymi, a ktoś kto jest specjalistą np. w lotnictwie dzierżył najwyższy tytuł.
Awatar użytkownika
Roman Schädel Stempel
Posty: 579
Rejestracja: 07 października 2022, 08:44
Lokalizacja: Bishofsvilla w Stadt Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: 5 Filarów walk w Kotlinie

Post autor: Roman Schädel »

Heinz-Werner Grüner pisze: 19 listopada 2022, 19:51 Ja już nie wiem który sposób na szkolnictwo wyższe jest dla nas odpowiednie. Inaczej to widzi Joachim, inaczej np.Iza, ja pewnie też jeszcze inaczej. Trzeba w końcu faktycznie nad tym usiąść i dookreslić co i za co.

Co do naukowych tytułów, to owszem można dawać, ale za 1 czy 2 wykłady to wybaczcie, ale nie. Pomysł Joachima w tej materii był ok, ale jakoś przygasł, nie forsował dalej.

Jeśli tylko chcecie to proszę o informacje jak widzicie podział działów w AW i się zrobi.

Wykładać może każdy, najlepsi dostają tytuły, czy to nie tak miało być?
Może klasycznie trzy tytuły nadawane przez Oberhaupta - magister, doktor i profesor.
(-) ks. bp bsmt. Roman Schädel

Superintendent Generalny Kościoła Ewangelicznego w Edelweiss
Senior Diecezji Wolkenbadzkiej Kościoła Powszechnego Pollinu
Bootsmannmatt EFF
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11792
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: 5 Filarów walk w Kotlinie

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Piotr Romanow pisze: 19 listopada 2022, 20:44 Chciałbym, żeby Akademia Wojskowa funkcjonowała w jakiś ciekawy sposób np. najlepsze wykłady, byłby tymi wiodącymi, a ktoś kto jest specjalistą np. w lotnictwie dzierżył najwyższy tytuł.
Roman Schädel pisze: 19 listopada 2022, 20:47
Heinz-Werner Grüner pisze: 19 listopada 2022, 19:51 Ja już nie wiem który sposób na szkolnictwo wyższe jest dla nas odpowiednie. Inaczej to widzi Joachim, inaczej np.Iza, ja pewnie też jeszcze inaczej. Trzeba w końcu faktycznie nad tym usiąść i dookreslić co i za co.

Co do naukowych tytułów, to owszem można dawać, ale za 1 czy 2 wykłady to wybaczcie, ale nie. Pomysł Joachima w tej materii był ok, ale jakoś przygasł, nie forsował dalej.

Jeśli tylko chcecie to proszę o informacje jak widzicie podział działów w AW i się zrobi.

Wykładać może każdy, najlepsi dostają tytuły, czy to nie tak miało być?
Może klasycznie trzy tytuły nadawane przez Oberhaupta - magister, doktor i profesor.
Akademią Narodową zawiaduje @Joachim Cargalho. Ja mogę coś od siebie dodać, ale cały koncept chciałbym by wyszedł od niego.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Edelweiss Landstreitkräfte”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość