Restrukturyzacja w Edelweiss Landstreitkräfte

Siły Lądowe Edelweiss

Moderatorzy: Ronon Dex, Piotr Romanow, Albert Fryderyk de Espada

Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 667
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Restrukturyzacja w Edelweiss Landstreitkräfte

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 31 maja 2023, 21:26 Tak szczerze, to nawet nie pamiętam dyskusji o "gwardii pałacowej". To jest nawet ciekawe, bo nawet nie mamy 'pałacu". Der Sitz, czyli siedziba oberhaupta, to w tej chwili nic innego jak coś na wzór "ratusza". Oczywiście marzy mi się, że naród pozwoli mi kiedyś wybudować "pałac", ale na tą chwilę myślę, że moja pozycja jest za słaba by takie coś przeforsować. Nikogo jednak nie będę cofał w podąrzaniu do takiego planu. :P
"Gwardia Pałacowa" to taka nazwa robocza... nie pamiętam kto rzucił ten pomysł (chyba Piotr). Dla mnie to jest formacja żandarmerii, która zajmuje się ochroną władz państwowych... taki dawny BOR (podlegał MON) bo raczej nie Secret Service (oni to raczej agencja rządowa, bardziej policyjna). Jednak przed wojną w nieboszczce II RP istniała taka formacja jako 1 Dywizjon Żandarmerii, który ochraniał "ważne obiekty państwowe"... taki układ by u nas pasował, nawet mają w przepisach ubiorczych odpowiednie "patki" (żółty kolor żandarmerii i czerwone obwódki).
Heinz-Werner Grüner pisze: 31 maja 2023, 21:26Co do reszty, to sam koncept dwójkowy dla mnie jest bardzo czytelny. Mnie się podoba. Jedyne czego mi brakuje to informacji czy nasze "krety" są tutaj gdzieś wpisane. Ja się zastanawiam czy najlepszym miejscem do umiejscowienia nie byłaby właśnie kompania inżynieryjna.
Zdaje się, że jedyna szacunkowa liczba "kreciej obsługi" wyraziłem lata świetlne temu: viewtopic.php?f=63&t=99&p=493&hilit=maulwurfy#p493
Ten rozmiar kompanii, czy to nie jest za dużo? Czy dobrze to w ogóle skalulowałem? :)

Załóżmy, że docelowo miałoby ich być z maksymalnie 8-10.
Jeśli to ma być jakiś batalion... na razie wyczytałem o 4 sztukach i 120 ludziach czyli to raczej kompania, ale przy zwiększeniu ilości może być i batalion to idzie jako pododdział podległy bezpośrednio dowództwu i samodzielny - bo do niczego się go nie dopasuje.
Heinz-Werner Grüner pisze: 31 maja 2023, 21:26 Co do reszty to się nie czepiam, plan jest rewelacyjny.
Nie chodzi o czepianie - tylko o wyrażenie zdania... przede wszystkim jeśli chodzi o ten pułk czołgów. Jest kilka wiariantów:

1/ Robimy pułk - w sile batalionu czołgów z czołgami piechoty, a kompanię czołgów lekkich lokujemy w pułku piechoty.

2/ Robimy 2-batalionowy pułk czołgów, gdzie jest batalion czołgów piechoty i batalion czołgów lekkich.

3/ Robimy Pułk Pancerno-Motorowy, gdzie jest batalion czołgów piechoty (w zasadzie kompaniami rozdysponowywany do wsparcia batalionów piechoty) oraz batalion z czołgami lekkimi i piechotą zmotoryzowaną.
Awatar użytkownika
Piotr Romanow Stempel
Posty: 873
Rejestracja: 04 maja 2022, 14:33
Lokalizacja: Grünerwald

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Restrukturyzacja w Edelweiss Landstreitkräfte

Post autor: Piotr Romanow »

Herr Dex,
Wszystko już nadrobiłem, w wolnej chwili napisze co sądzę i jak to widzę. ;)
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11641
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Restrukturyzacja w Edelweiss Landstreitkräfte

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

To poczekam na wypowiedź Herr Hauptmanna i później sam się odniosę do tematów gwardii, kretów i przede wszystkim czołgów.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Roman Schädel Stempel
Posty: 573
Rejestracja: 07 października 2022, 08:44
Lokalizacja: Bishofsvilla w Stadt Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Restrukturyzacja w Edelweiss Landstreitkräfte

Post autor: Roman Schädel »

Gwardię pałacową ja rozumiem właśnie tak, jako szczególną formę żandaremii, taką ozdobną, która ochrania Der Sitz, bierze udział w paradach, jeździ za Herr Oberhauptem itp. Forma reprezentacyjna.
(-) ks. bp bsmt. Roman Schädel

Superintendent Generalny Kościoła Ewangelicznego w Edelweiss
Senior Diecezji Wolkenbadzkiej Kościoła Powszechnego Pollinu
Bootsmannmatt EFF
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 667
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Restrukturyzacja w Edelweiss Landstreitkräfte

Post autor: Ronon Dex »

Roman Schädel pisze: 01 czerwca 2023, 09:53 Gwardię pałacową ja rozumiem właśnie tak, jako szczególną formę żandaremii, taką ozdobną, która ochrania Der Sitz, bierze udział w paradach, jeździ za Herr Oberhauptem itp. Forma reprezentacyjna.
Nie do końca ozdobną... jak najbardziej pełnić będą rolę również reprezentacyjną, ale ich głównym zadaniem jest ochranianie władz państwowych, choć również służba wartownicza w Der Sitz. Co ciekawe jeżeli za wzorzec byśmy wzięli takie formacje w okresie międzywojennym np. 1 Dywizjon Żandarmerii w II RP to w kwestiach uzbrojenia może to też być ciekawe, bo dla takich formacji kupuje się czasem nietypowa broń, lepszą niż ma regularna armia. Dla przykładu dla tegoż dywizjonu żandarmerii m.in. zakupiono w 1936 fińskie pistolety maszynowe Suomi - w czasie gdy WP II RP w ogóle takiej broni (pistoletów maszynowych) nie posiadało i w zasadzie jeszcze nawet żadnych prac w tej materii wtedy nie rozpoczęto (bo to nastąpiło dopiero rok później).
Piotr Romanow pisze: 01 czerwca 2023, 08:44 Wszystko już nadrobiłem, w wolnej chwili napisze co sądzę i jak to widzę.
No to czekam...
Heinz-Werner Grüner pisze: 01 czerwca 2023, 09:31 ...i przede wszystkim czołgów.
Tutaj też czekam na decyzje, aby zacząć to opracowywać.
Awatar użytkownika
Piotr Romanow Stempel
Posty: 873
Rejestracja: 04 maja 2022, 14:33
Lokalizacja: Grünerwald

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Restrukturyzacja w Edelweiss Landstreitkräfte

Post autor: Piotr Romanow »

To tak, osobiście widzę to w ten sposób, żebyśmy postawili na coś ciekawego, dlatego proponowałbym oprzeć Siły Pancerne właśnie na tym Pułku Pancerno-Motorowym.

Chociaż też bardzo interesuje mnie rozwiązanie czołgów wsparcia piechoty. Nie wiem, ale koncepcja takich wozów w piechocie wpłynie na jej mobilność, a zarazem na pokonywanie trudnego terenu.

Do kwestii samej artylerii jestem tego zdania, że fajnie by było wykorzystać nasze góry i zrobić po prostu z naszego kraju fortece, gdzie baterie artylerii rozlokowane by były w ten sposób, aby mogły wspierać ogniem walczące jednostki. Zrobilibyśmy z Edelweiss bastion, a każdy „fort” byłby w zasięgu drugiego, by mogły prowadzić efektywniejszą obronę. Tu wojska pancerne, wraz z piechotą pancerną mogłyby robić robotę.

Co do naszych „kretów”. Nie przewiduje ich jakiegoś większego użycia w kwestii walki, a raczej postawił bym na to, aby ich użycie miało miejsce w wojskach inżynieryjnych. Wspierały by np. budowę tuneli w górach, aby pod nimi móc prowadzić nowe drogi.

Ale to tylko skromne zdanie Młodego Hauptmanna. :D
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 667
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Restrukturyzacja w Edelweiss Landstreitkräfte

Post autor: Ronon Dex »

Piotr Romanow pisze: 01 czerwca 2023, 11:15 To tak, osobiście widzę to w ten sposób, żebyśmy postawili na coś ciekawego, dlatego proponowałbym oprzeć Siły Pancerne właśnie na tym Pułku Pancerno-Motorowym.
No OK. Czyli pułk pancerno-motorowy złożony oprócz poddziałów dowodzenia i logistyki z batalionu czołgów piechoty (3 kompanie... na zasadzie, że każdy batalion piechoty w 1 Pułku mógłby dostawać wsparcie w postaci kompanii czołgów) oraz batalionu motorowego (nazwa robocza)? Miałby 2 kompanie lekkich czołgów oraz 2 kompanie piechoty zmotoryzowanej.
Piotr Romanow pisze: 01 czerwca 2023, 11:15 Do kwestii samej artylerii jestem tego zdania, że fajnie by było wykorzystać nasze góry i zrobić po prostu z naszego kraju fortece, gdzie baterie artylerii rozlokowane by były w ten sposób, aby mogły wspierać ogniem walczące jednostki. Zrobilibyśmy z Edelweiss bastion, a każdy „fort” byłby w zasięgu drugiego, by mogły prowadzić efektywniejszą obronę.
Pułk artylerii widziałbym jako jednostkę 3-dywizojonową, każdy dywizjon wyposażony w działa o innym przeznaczeniu. Jeden dywizjon faktycznie mógłby mieć działa przydatne do działań o jakich piszesz.
Piotr Romanow pisze: 01 czerwca 2023, 11:15 Co do naszych „kretów”. Nie przewiduje ich jakiegoś większego użycia w kwestii walki, a raczej postawił bym na to, aby ich użycie miało miejsce w wojskach inżynieryjnych. Wspierały by np. budowę tuneli w górach, aby pod nimi móc prowadzić nowe drogi.
Czyli może jakaś specjalna kompania inżynieryjna?
Awatar użytkownika
Piotr Romanow Stempel
Posty: 873
Rejestracja: 04 maja 2022, 14:33
Lokalizacja: Grünerwald

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Restrukturyzacja w Edelweiss Landstreitkräfte

Post autor: Piotr Romanow »

Zacznę od końca, dlatego o kretach na start.
Zróbmy z nich po prostu inżynierkę, nie ma co kombinować, dostanie nazwę roboczą 1. kompanii inżynierii specjalistycznej i chyba starczy?

W takim razie jeden dywizjon z haubicami 152/155mm? Czy proponujesz coś innego?

Wsparcie Szwadronu Pancernego i Szwadronu Samochodowego? Możemy oprzeć nazewnictwo o szwadrony jak to miało miejsce w kawalerii, zawsze coś ciekawego do nazywania. Tylko pytanie czym będzie ten Szwadron Motorowy? Bo możemy je nazwać po prostu samochodowymi, a jak będzie mail wozy bojowe to Szwadronem Opancerzonym?
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11641
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Restrukturyzacja w Edelweiss Landstreitkräfte

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Roman Schädel pisze: 01 czerwca 2023, 09:53 Gwardię pałacową ja rozumiem właśnie tak, jako szczególną formę żandaremii, taką ozdobną, która ochrania Der Sitz, bierze udział w paradach, jeździ za Herr Oberhauptem itp. Forma reprezentacyjna.
Ronon Dex pisze: 01 czerwca 2023, 10:51 Nie do końca ozdobną... jak najbardziej pełnić będą rolę również reprezentacyjną, ale ich głównym zadaniem jest ochranianie władz państwowych, choć również służba wartownicza w Der Sitz.
Zaraz bo się gubię... Dla mnie w tym momencie to dwa inne światy.
"Gwardia Pałacowa" - czy też żandarmeria z formą reprezentacyjną to dla mnie coś na wzór tego angielskiego ludka:
Obrazek
Natomiast funkcje "BOR"-ochronne to raczej, dla mnie laika oczywiście, coś na wzór "oddziału specjalnego" - choćby i w rozmiarze dwóch plutonów.

I jedno i drugie to prestiż, ale drugi bardziej funkcje obronne, a nie reprezentacyjne - kwestia czy chcecie mieć parady czy ochronę VIP'a. Ja się tutaj dostosuje bo cały kontent będą tworzyć lepiej znający temat.
Patrząc na 1.Dyw.Żandarmerii to taka konnica też wydaje się spoczko. :P
Piotr Romanow pisze: 01 czerwca 2023, 11:15 Co do naszych „kretów”. Nie przewiduje ich jakiegoś większego użycia w kwestii walki, a raczej postawił bym na to, aby ich użycie miało miejsce w wojskach inżynieryjnych. Wspierały by np. budowę tuneli w górach, aby pod nimi móc prowadzić nowe drogi.
Ronon Dex pisze: 01 czerwca 2023, 20:51 Czyli może jakaś specjalna kompania inżynieryjna?
Ależ oczywiście, nie ma co ich wywyższać. Jak wcześniej pisałem właśnie do inżynieryjnych by mi to pasowało.
Ronon Dex pisze: 01 czerwca 2023, 20:51 No OK. Czyli pułk pancerno-motorowy złożony oprócz poddziałów dowodzenia i logistyki z batalionu czołgów piechoty (3 kompanie... na zasadzie, że każdy batalion piechoty w 1 Pułku mógłby dostawać wsparcie w postaci kompanii czołgów) oraz batalionu motorowego (nazwa robocza)? Miałby 2 kompanie lekkich czołgów oraz 2 kompanie piechoty zmotoryzowanej.
To mnie się bardzo podoba. Myślę, że w tym kierunku powinniśmy iść.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11641
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Restrukturyzacja w Edelweiss Landstreitkräfte

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Piotr Romanow pisze: 01 czerwca 2023, 20:57 Możemy oprzeć nazewnictwo o szwadrony jak to miało miejsce w kawalerii, zawsze coś ciekawego do nazywania.
Tu mnie się rzewnie przypomina Republika Palmowa wzorowana nieco na fidelowskiej Kubie, a tam Czarne Osy były ciekawą jednostką. :D
W Tropico(grze komputerowej), która również była jednym z "natchnień", pałac ochraniały chyba "szwadrony śmierci" - osobista ochrona El Presidente. :D
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Edelweiss Landstreitkräfte”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość