Feldwebel udał się do sekcji działu szkoleń oraz planowania pilotażu. Rhyner rozsiadł się nad biurkiem a dosłownie już po chwili słyszalne były odgłosy starej maszyny do pisania. Na zżółkniętym zwitku papieru zaczął powstawać dokument noszący szumną nazwę "Założenia nowego modelu kształcenia pilotów wojskowych - program pilotażowy 2. Fliegregiment 2. Jagdbomberstaffel. Studium przypadku na podstawie doświadczeń z operacji Die Pfiefer". Fabio Rhyner sporządził dokument licząc na możliwość wdrożenia programu pilotażowego w 2. Fliegregiment 2. Jagdbomberstaffel. Po jego ukończeniu podpisał go oraz złożył na ręcę adiutanta dowódcy Edelweiss Luftstreitkrafte.
Szkolenie pilotów wojskowych jest bardzo istotnym procesem, który ma przygotować kadrę lotniczą Edelweiss realizacji zadań wojskowych w powietrzu. Celem ustandaryzowania procesu szkolenia pilotów, na podstawie doświadczeń wynikających z operacji Die Pfiefer, zaleca się przeprowadzenie ewaluacji procesu szkolenia w oparciu o następujące założenia:
Analiza wymagań: Konieczność precyzyjnego opracowania zakresu umiejętności i kompetencji jakie powinni posiadać piloci z podziałem na umiejętności natury technicznej i taktycznej.
Umiejętności techniczne:
1. Pilotowanie samolotu,
2. Podstawy eksploatacji samolotu
3. Manewry samolotem bojowym na lądzie (start, kołowanie, manewr lądowania)
4. Formowanie klucza taktycznego, lot w szyku bojowym, eskortowanie.
5. Podstawowe zagadnienia związane z ekspoloatacją samolotów bojowych.
Umiejętności taktyczne:
1. Działania lotnicze w warunkach powietrznych.
2. Środki napadu powietrznego.
3. Podstawy komunikacji w warunkach bojowych.
4. (np. pilotowanie samolotu, nawigacja) jak i aspekty taktyczne (np. działania w warunkach bojowych).
Struktura programu: Plan szkolenia powinien być zorganizowany, skondensowany oraz uwzględniać specyfikę v-państwowości Edelweiss oraz możliwości w kontekście aktywności obywateli pełniących służbę wojskową.
W założeniu powinien obejmować różne etapy, takie jak:
Szkolenie Podstawowe: Nauka podstawowych umiejętności lotniczych, takich jak starty, lądowania, manewry.
Szkolenie zaawansowane: Doskonalenie umiejętności, taktyki, operacje w warunkach specjalnych.
Szkolenie specjalistyczne: W zależności od rodzaju samolotu (np. działanie w kluczu myśliwskim, rozpoznawczym, myśliwsko-bombowym) i zadań, jakie mają do wykonania piloci w ramach działalności poszczególnych sekcji.
Teoria i praktyka: Szkolenie powinno łączyć teorię z praktyką. Kursanci muszą zrozumieć zarówno mechanikę lotu, jak i zasady taktyki.
Ewaluacja i dostosowanie: Wprowadzenie mechanizmu Regularnej oceny kursantów oraz dostosowanie planu szkolenia.
Feldwebel Fabio Rhyner