Żołd w siłach zbrojnych

Jak każde szanujace się państwo, także i Edelweiss posiada oddziały zbrojne, by bronić swojego terytorium. To właśnie poniżej znajdziesz wszelkie informacje w sferze wojskowości.

Moderatorzy: Ronon Dex, Piotr Romanow, Albert Fryderyk de Espada

Awatar użytkownika
Piotr Romanow Stempel
Posty: 873
Rejestracja: 04 maja 2022, 14:33
Lokalizacja: Grünerwald

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Żołd w siłach zbrojnych

Post autor: Piotr Romanow »

Herr Oberhaupt (@Heinz-Werner Grüner) pojawia się dość ciekawa kwestia, którą mamy do załatwienia w siłach zbrojnych, a mianowicie kwestia żołdu płaconego każdemu żołnierzowi za odbywanie służby w krainie szarotek. Jeżeli ruszamy już z kwestią wydatków jak to robi Herr @Ronon Dex na samoloty, to warto by było zająć się kwestią nagradzania.

W zależności od naszego PKB etc. powinniśmy ustalić w miarę sensowne zarobki, aby każdy żołnierz miał tam jakąś kwotę dochodu zapewnioną. Przykładowo żołnierz zawodowy zarabiałby 200 Қ w stopniu szeregowego, pełniącego służbę na stanowisku bez żadnej specjalizacji. Natomiast poborowy na tym samym stanowisku dostawałby 50% uposażenia żołnierza zawodowego, ale dostawałby pełne wynagrodzenie za pełnioną funkcję.

Zapraszam do dyskusji. :)
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3904
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Żołd w siłach zbrojnych

Post autor: Joachim Cargalho »

Aktualna kreacja pieniądza bierze się przede wszystkich z tytułu tworzenia aktywności na forum. Czy więc konieczne jest - na ten moment - wypłacanie dodatkowych honorariów żołnierzom za służbę - notabene czynną - czy też pojawiające się środki można traktować jako wypłatę ze skarbca w rozliczeniu aktywności wynikającej z wykonywania swoich obowiązków?
Obrazek
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 667
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Żołd w siłach zbrojnych

Post autor: Ronon Dex »

Piotr Romanow pisze: 24 października 2022, 16:16 Jeżeli ruszamy już z kwestią wydatków jak to robi Herr @Ronon Dex na samoloty, to warto by było zająć się kwestią nagradzania.
Przy czym ja na razie staram się opracować pewne proporcje cenowe sprzetu - nie odnoszę tego kwotowo do obowiązującej waluty... na to przyjdzie czas, ale przy opracowanych proporcjach po prostu wypracuje się jakiś "mnożnik" by dało to kwoty.
Piotr Romanow pisze: 24 października 2022, 16:16 W zależności od naszego PKB etc. powinniśmy ustalić w miarę sensowne zarobki, aby każdy żołnierz miał tam jakąś kwotę dochodu zapewnioną. Przykładowo żołnierz zawodowy zarabiałby 200 Қ w stopniu szeregowego, pełniącego służbę na stanowisku bez żadnej specjalizacji. Natomiast poborowy na tym samym stanowisku dostawałby 50% uposażenia żołnierza zawodowego, ale dostawałby pełne wynagrodzenie za pełnioną funkcję.
Rozumiem, ze chcesz nawiązac do dawnego systemu w realowym WP - gdzie były dwa głowne skłądniki wynagrodzenia: za stopień i za stanowisko. To jest dobre podejście... przy czym w warunkach mikronacyjnych zdecydowanie bardziej należałoby się promować ten element "za stanowisko". Oczywiście zakładam, ze nie będziesz utrzymywał na stanowiskach ludzi biernych czy mało aktywnych. O ile jakiś dekreadacji to raczej robił nie będziesz to osobę nieaktywną czy idącą "po najmniejszej linii oporu" po prostu ze stanowiska zdejmiesz i mianujesz kogoś innego.

Załóżmy teoretycznie, że wstępuję do armii i mianujesz mnie dowódcą eksadry myśliwskiej... będziesz mnie na tym stanowisku trzymał tak długo, dopóki będę wykazywał aktywność w kierowaniu podległą jednostką. Jak nic nie będę robił to mnie zwolnisz i do końca służby będę brał tylko "za stopień" (dlatego nie powinno być to specjalnie dużo).

Teraz dochodzimy do kolejnego aspektu... dwóch równorzędnych żołnierzy na danym stanowisku niekoniecznie musi wykazywać podobną aktywność i zaangażowanie. I tutaj powinnien wejść trzeci składnik wynagrodzenia... coś czego Ty w realu nie pamiętasz, ale ja tak. Tzw. "dodatek specjalny" (pomijam jego wypaczenia w realu i jego "procentowość"... chodzi mi tylko o zasadę) czyli kwota, którą dowódca określonego szczebla może przyznawać swoim podwładnym za zaangażowanie w służbie.

Jeżeli chcemy by powiązać wynagrodzenie z zaangażowaniem to po pierwsze ktoś obejmujący dowodzenie jakąś jednostką powinien mieć dość dużą swobodę w jej kształtowaniu... aby było to motywujące do ciekawych działań i realizacji pomysłów (oczywiście pod kontrolą zwierzchnictwa i z ówzględnieniem klimatu Edelweiss), a po drugie musi być składnik motywujący do takowego zaangażowania. Tak aby samo wynagrodzenie żołnierza nie było "sztuką dla sztuki", ale by motywowało do jakiś ciekawych działań.

Podobnie bym to widział w innej "służbie państwowej"... np. Oberhaupt powinien mieć możliwość odpowiedniego wynagradzania za wykonywanie obowiązków. Składniki stałe za pełnienie jakiejś funkcji powinny być tylko pewnym i to nie najwazniejszym elementem zarobkowania. To premiowanie powinno mieć największe znaczenie, bo chodzi nam chyba o motywowanie do działania.
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11640
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Żołd w siłach zbrojnych

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Kwestia poborów pensji jest dla mnie dość zawiła. Piotrek proponujesz 200 klubeków za jaki okres czasu ? Samolot ma kosztować 500, to kwestia umowna, owszem, ale...

Obecnie pełnisz funkcje(będę trochę ironizował):
p.o.szefa sztabu załóżmy nalezy Ci się 100 klubeków
jesteś leutnantem - 50 klubeków
"dodatek specjalny za aktywność" - 50 klubeków - wychodzi na to, że w dwa i pół miesiąca, bez żadnego wysiłku stać Cię na samolot.
Zakładam, że jesteś aktywny. Natomiast jak zmierzyć aktywność? Ile to postów, co trzeba zrobić? Czy jedna grafika to już aktywność? Czy ocenić ją wyżej niż post? Czy post długości 15000znaków jest równowazny z takico ma 15?
A co jak wypadniesz z obiegu, tak jak ostatnio, załóżmy na 3 tygodnie? Czy wtedy mam Cię zwolnić i zostawić wolny etat na następne 15miesięcy. To jest mikro i cieszymy się jak jest ktoś na jakimkolwiek stanowisku, budując sobie "prestiż mikronacyjny", bo mamy np. Szefa Sztabu. Cięzko byłoby znaleźć następce, więc nawet jak wypadniesz na 2-3mce to nadal byś pobierał te 150 klubeków - bez dodatku...

Pamiętaj, że za aktywność forumową dostajesz już pieniądze - za każdy post. Więc dając Ci te wszystkie funkcje zakładam, że zwiększysz swoją aktywność, bo będziesz mieć przez to większe pole do manewru, większe pole do popisu. Sam o to przecież wnioskujesz, chcąc piąć się w karierze, w Twoim przypadku, wojskowego.

Jedyną opcją chyba, kiedy takie żołdy miały by sens to wyłączenie aktywności odpostowej i przyznawanie tylko i wyłącznie za pełnione funkcje, zawody i inne dotacje typu "dodatek"
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 667
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Żołd w siłach zbrojnych

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 24 października 2022, 20:23 Samolot ma kosztować 500, to kwestia umowna, owszem, ale...
Ile ma kosztować to jeszcze nie wiemy... równie dobrze można zastosowac mnoścnik 2, 4 czy 10. Ale masz rację, że nie na sensu sztuczne mnożenie kwot. Bo do niczego innego nie dojdziemy, tylko do tego, że na koncie będzie więcej "zer".
Heinz-Werner Grüner pisze: 24 października 2022, 20:23Zakładam, że jesteś aktywny. Natomiast jak zmierzyć aktywność? Ile to postów, co trzeba zrobić? Czy jedna grafika to już aktywność? Czy ocenić ją wyżej niż post? Czy post długości 15000znaków jest równowazny z takico ma 15?
Dlatego właśnie proponuję by osiągane dochody nie były nadmiernie uzależnione od formanie pełnionych funkcji itd. Te funkcyjne "pensje" powinny być raczej symboliczne...

Jak mierzyć "aktywność"... no cóż... tutaj po prostu powinna być to ocena pracy podwładnego przez przełożonego. Za liczbową ilość postów i tematów to już jest niewielkie wynagrodzenie i takowe (właśnie niewielkie) powinno pozostać. Większe znaczenie powinny mieć "nagrody państwowe" - co już postulowałem wcześniej, gdy tylko zaczęliśmy rozmawiać o finansach. Odpowiednikiem takowych w wojsku może być "dodatek specjalny" (czy jak to nazwiemy) czyli ocena dowódcy Sił Zbrojnych, dowódców rodzajów wojsk co do wkłądu pracy swoich podwładnych.

Dlatego moim zdaniem "wynagrodzenie funkcyjne" powinno być w zasadzie symboliczne, a największe znaczenie powinien mieć system premiowania za wkład pracy - np. robiony miesięcznie.

Siada sobie raz w miesiącu (z pewnym oczywiście czasowym marginesem... bo wiadomo real - nie twierdzę, że zawsze "na pierwszego") taki Oberhaupt z dowódcą armii oraz z kim tam sobie jeszcze Oberhaupt ustali w gabinecie i przyznają comiesięczne nagrody za wkład pracy w Edelweiss. W takim przypadku nie ma problemu by uzględniać wartość tego co dana osoba napisała, jaką to ma wartość dla Kraju, jak to zrobiła i ile włożyła wkładu pracy w to co zrobiła. Ot po prostu "premia uznaniowa"... chyba skoro kierujecie państwem i armią to potraficie to zrobić sensownie i sprawiedliwie?
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11640
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Żołd w siłach zbrojnych

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

No wiesz co, jeszcze wątpisz w moją sprawiedliwość? To ja tu ostoją narodu staram sie być od początku... ;)
Nie mniej ja w ogóle poddaje pod dyskusję sensowność żołdu.
Sam pomysł oczywiście nie jest zły, byłbym w stanie dopilnować "przelewów", ale mi chodzi o to, że i tak zwykły żołdak, ale i leutnant, po prostu każdy użytkownik dostaje pewną pulę "klubeków" do swojej dyspozycji. Gdybym/gdybyśmy wdrożyli żołd/pensje urzędnicze/nagrody za przynależność do jakiejś organizacji/cokolwiek to mam nieodparte wrażenie, że taki użytkownik dostaje nagrodę dwa razy, systemowo za aktywność postową i za to samo "urzędowe".
Dla samego istnienia Edelweiss w ogóle wdrożenie takiego systemu pensyjnego byłoby super, ale pamiętajmy, że jesteśmy na forum, nie w realnym państwie. Tutaj cenimy post, nie funkcję jaką dany forumowicz ma.

Gdyby się dało to moooooże zastanowiłbym się tylko nad "wagą" postu jaką dany obywatel posiada. Im większy prestiż tym większy przelicznik... Natomiast obecny system chyba tego nie przewiduje...
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Siły Zbrojne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość