Działania Szefostwa Uzbrojenia i Logistyki [temat dyskusyjny]

Jak każde szanujace się państwo, także i Edelweiss posiada oddziały zbrojne, by bronić swojego terytorium. To właśnie poniżej znajdziesz wszelkie informacje w sferze wojskowości.

Moderatorzy: Ronon Dex, Piotr Romanow, Albert Fryderyk de Espada

Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 667
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Działania Szefostwa Uzbrojenia i Logistyki [temat dyskusyjny]

Post autor: Ronon Dex »

Jak niektórzy zauważyli (lub nie)... wczoraj w godzinach wieczornych Herr Oberhaupt powołał mnie na nowo utworzone stanowisko Szefa Uzbrojenia i Logistyki naszej armii. Należy więc rozpocząć stosowne działania, które poprzedzić powinien stosowny plan tychże działań.

Jakie są więc moje zamiary na najbliższe tygodnie... niestety muszę napisać "tygodnie", bo w drugiej połowie maja będę z działań mikronacyjnych na dwa tygodnie wyłączony - z przyczyn ode mnie całkowicie niezależnych (realowa armia tworzy zdaje się jakieś "towarzystwo geriatryczne" i się po wielu latach o mnie upomniała).

Moje zamiary na najbliższe tygodnie:

1.

Oficjalne przyjęcie do uzbrojenia broni strzeleckiej i amunicji, która w zasadzie została już uzgodniona w trakcie prac nad naszym umundurowaniem i oporządzeniem, co zaowocowało stosownym dokumentem normatywnym.

Należy to dokończyć i oficjalnie przyjąć do uzbrojenia bron i amunicję, opracować stosowne normy należności, dokonać obliczeń potrzeb itd. Z racji tego, że stosowne opisy sprzętu już istnieją nie będzie to specjalnie czasochłonne. Trzeba tylko dokonać wyboru i stworzyć dokument wojskowy normujący odpowiednie kwestie. Planuję to zrobić na podobnej zasadzie jak nasze przepisy ubiorcze.

W ślad za przyjęciem do uzbrojenia nowych modeli broni i amunicji należy zastanowić się co zrobić z dotychczasowym. Na razie trafi do magazynów, ale w przyszłości trzeba to zagospodarować np. w formacjach paramilitarnych i policyjnych... nie stać nas bowiem na marnotrawstwo dotychczasowych dokonań, nawet jak już nie spełniają oczekiwań wojska.

2.

Kolejnym wyzwaniem będzie dokonanie stosowanego wyboru sprzętu artyleryjskiego oraz wszelkiego typu pojazdów, w tym wozów bojowych.

Tutaj jest wiele do zrobienie i uzgodnienia mamy bowiem wiele propozycji i możliwości, a w zasadzie poza uzgodniona wcześniej kwestią armaty pułkowej i lekkiego moździerza - reszta jest sprawą otwartą. W tym celu planuję przeprowadzenie stosowanych testów poligonowych dla dokonania odpowiedniego wyboru sprzętu i wozów bojowych.

3.

Ważną kwestią jest sprawa logistyki... szczególnie dlatego, że podjęliśmy swego czasu decyzję o przejściu z trakcji konnej na mechaniczną. Trzeba będzie dokonać wyboru stosownych pojazdów i dopasować to do spraw logistycznych na poszczególnych szczeblach.

4.

Wszystkie te powyższe kwestie zmuszą nas do dokonania zmian organizacyjnych w Edelweiss Landstreitkräfte, co będzie ostatnim etapem - po dokonaniu wyboru uzbrojenia i pojazdów mechanicznych. Zmiany nie będą natury ogólnej, bo dalej podstawą sił lądowych będą dwa pułki piechoty (w tym jeden piechoty górskiej), ale dojdą niewielkie siły pancerne - raczej w postaci jakiegoś samodzielnego batalionu pancerno-motorowego. Same pułki trzeba będzie nieco przeorganizować z racji zmiany trakcji i uzbrojenia... jednak tutaj nie będzie rewolucji, zmienią się oczywiście struktury poszczególnych pododdziałów, ale ogólny układ pozostanie bez zmian.
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 667
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Działania Szefostwa Uzbrojenia i Logistyki [temat dyskusyjny]

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 04 maja 2023, 08:46 Widzę, że kłądziesz nacisk na współpracę i to się ceni. Moim skromnym zdaniem to właśnie podział na batalion czołgów plus jedna kompania pułkowa. Dla mnie ok.
W zasadzie możemy zrobić wszystko... bo skoro bawimy się w czasy odpowiadające realowemu "okresowi miedzywojennemu" to warto wiedzieć, że wtedy nie istniała nawet jednolita koncepcja organizacji kompanii, plutonu i drużyny piechoty. Dzisiaj w zasadzie organizacje wojskowe wyglądają bardzo podobnie na niskich szczeblach... różnice są naprawdę niewielkie i mamy do czynienia z czymś co można nazwać "jedynie słusznym rozwiązaniem". Ale wtedy tak nie było... równolegle funkcjonowało wiele różnych systemów organizacyjnych i to różniących się diametralnie. To był czas poszukiwania "właściwej drogi" i często rozwiązania były tak dziwne (dla nas z wiedzą z przyszłości), że aż dziw bierze jaki był to rozumowania tych co to wymyślali.

Kilka przykładów znajdziesz w linkowanych Przeglądach Piechoty, bo tam oprócz kilku ciekawych koncepcji dla WP (niezrealizowane... bo finalnie wymyślono coś co gorsze już chyba być nie mogło). jednak jest tam wiele artykułów opisujących inne armie i ich systemy, wraz z analizami dlaczego tak, a nie inaczej.

Ponieważ jesteśmy właśnie na takim etapie kombinowania... To idę o zakład, że co byśmy "dziwnego" nie wymyślili (no może poza tymi "kretami"...) to pokarzę Wam z reala przykład czegoś jeszcze "dziwniejszego". Stąd nie co się silić na "stawianie na swoim"... Można łączyć różne pomysły, różnych ludzi i też... będzie dobrze. Cały "problem" to po prostu spójnie to łączyć i tyle.

Ja chce mieć na chwilę obecną tę brytyjską koncepcję czołgów piechoty (choć wiem, że czas pokazał jej wady), a Roman czołgi lekki w stylu radzieckich T-26 czyli coś wywodzące się z Vickersa E (w sumie też czas to zweryfikował negatywnie) - to nie ma najmniejszego problemu by to zrobić. Jak powiedziałem... na pewno nie będzie to nic "dziwniejszego" od tego co w realu wymyślali.
Awatar użytkownika
Roman Schädel Stempel
Posty: 573
Rejestracja: 07 października 2022, 08:44
Lokalizacja: Bishofsvilla w Stadt Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Działania Szefostwa Uzbrojenia i Logistyki [temat dyskusyjny]

Post autor: Roman Schädel »

Mnie też się bardzo podoba. Może nawet przejdę do wojsk pancernych, jeśli będzie taka wola. ;)
(-) ks. bp bsmt. Roman Schädel

Superintendent Generalny Kościoła Ewangelicznego w Edelweiss
Senior Diecezji Wolkenbadzkiej Kościoła Powszechnego Pollinu
Bootsmannmatt EFF
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 667
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Działania Szefostwa Uzbrojenia i Logistyki [temat dyskusyjny]

Post autor: Ronon Dex »

Wpadł mi głowy pewien pomysł... sami @Heinz-Werner Grüner @Albert Fryderyk de Espada @Roman Schädel oceńcie czy dobry i czy warto...

Otóż w sumie system organizacyjny niskich szczebli piechoty mam już wymyślony (choć bazuje w dużej mierze na niemieckim połowy lat 30-tych... ale nie tylko, bo są w nim ślady jeszcze kilku innych rozwiązań), ale przecież nie musi to być jasne tylko dlatego, że tak sobie wykombinowałem.

W sumie nic nie stoi na przeszkodzie by Edelweiss miał pewien watek edukacyjny... dotyczący wojska okresu lat 30-tych. Otóż zamiast przyjmować "z marszu" nowy system organizacyjny, możemy dla samej zabawy w tworzenie struktur sił zbrojnych przeprowadzić analizę znanych systemów drużyny i plutonu, a potem kompanii piechoty.

Widziałbym to tak, że na podstawie naszych edelweiskich żołnierzy zrobiłbym prezentację różnych systemów z reala, takich które się od siebie różniły czasem znacząco. Można by te systemy omówić i przedyskutować ich wady i zalety, a przy okazji byłaby to jakaś "edukacja" na temat okresu w jaki się bawimy. Co więcej można dołączyć systemy niezrealizowane czy niektóre z lat 20-tych, alby widać było zmiany koncepcji.

Nawet jak nie znajdę w Armie identycznej broni to na pewno bez trudu znajdę takie same jej rodzaje czy broń bardzo podobną (zbliżoną pod względem charakterystyki). Tak więc z prezentacją sanie poradzę, z opisem też...

A dalej zobaczymy czy uda nam się jakaś dyskusja i co z tego wyniknie, ale w mikro to w sumie chyba najbardziej chodzi o "gonienie króliczka"... bo jak się go już "złapie" to zasadniczo kończy się temat.

W ten sposób temat nam się powinien przez dłuższy czas pociągnąć... choć pewnie z racji mojej dwutygodniowej przerwy spowodowany niezależnymi okolicznościami realowymi, będzie miał pewien przestój po 15 maja.

Co Wy na to?
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11631
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Działania Szefostwa Uzbrojenia i Logistyki [temat dyskusyjny]

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Wiedzy, szczególnie tak podanej na tacy nigdy za wiele. To naprawdę dobry pomysł. Myślę, że nawet osoby srednio zainteresowane tematyką powinny to przejrzeć, bo to jednak będzie niczym wiedza historyczna.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Siły Zbrojne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość