Opowieści Fabryczne

Staatliche Rüstungsfabrik (RS) - utworzone 11 marca 1922 roku przedsiębiorstwo zarządzane przez centralę, skupiające się na produkcji uzbrojenia wojskowego, tj. broni i amunicji.
Awatar użytkownika
Horace Richelieu Stempel
Posty: 206
Rejestracja: 04 kwietnia 2022, 14:42

ODZNACZENIA

Re: Opowieści Fabryczne

Post autor: Horace Richelieu »

Lukas Sorg:pokiwał głową, iż przyjął wiadomość, ale nadal czeka na odpowiedź swoich kompanów. Herlon Sholmes nigdy nie szukał prawdy w całym spektrum informacji, szukał tej jednej i wiercił wokół niej, aby odnaleźć ścieżkę do prawdy

Harman Sauer:podłapał słowa Barmana Hoiberts niczym jakby było dla niego to wybawienie
Tak, to ma racje bytu! Często Ci cali monarchowie mają swoje wtyki we wszystkich nacjach, bo szlachectwo to najlepsza przykrywka!

Rein Protz:wyjmuje swój notes-książeczkę i zaczyna przeglądać ostatnie strony, które zapisywał i po czym się uśmiechnął. Schował swój notes do kieszeni
Wszystko notuje, aby nie zapomnieć małych szczegółów. Horace Richelieu wspomniał, iż w Królestwie Lumerii nie ma jeszcze Króla, gdyż wolna elekcja ma się zacząć niedługo, a w dodatku, jego znajomym jest Minister Spraw Zagranicznych. Może badać grunty pod dyplomacje, albowiem tak robi każde państwo- tylko iż nie każde chcę robić to tak otwarcie, aby nie zamykać sobie ścieżek.
Sa Chevalerie Horace de la Maison de La Rocque; Hauptarchitekt EdelBau.
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Opowieści Fabryczne

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Barman Dirk doskonale zdawał sobie sprawę odnośnie vacatu na stanowisku króla, wszak czytał prasę codzienną dość dokładnie. Nie sądził jednak, że jego rozmówcy również to wiedzą...
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Opowieści Fabryczne

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Nie wiedziałem gdzie wstawić, ale tu wydaje się w porządku...

Do SR przybył niedawno młody chłopak z zadatkami na projektanta. Brygadzista von Kwassen pozwolił mu zostawać po godzinach by ten mógł zrealizować swój własny projekt...
Czy technologicznie to jest dalej niż mi się wydaje? :P

Chodzi o ten cięzki karabin maszynowy - CKM Schwarzlose o ile doczytałem... Nie chciałem jednak sam się zagłębiać, a spytać ekspertów. Sądząc po latach to dla nas...przeżytek, ale moge się mylić. :D
Obrazek
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 715
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Opowieści Fabryczne

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 07 kwietnia 2024, 18:31 Chodzi o ten cięzki karabin maszynowy - CKM Schwarzlose o ile doczytałem... Nie chciałem jednak sam się zagłębiać, a spytać ekspertów. Sądząc po latach to dla nas...przeżytek, ale moge się mylić. :D
Obrazek
Jak zwykle Herr Oberhaupt ma rację... choć ponoć się na broni nie zna (?)

Obecnie w naszych wojskach lądowych używamy uniwersalnego karabinu maszynowego 7,5 mm MG-12 (na amunicję 7,5 mm x 53 RDW) czyli broni wzorowanej na realowym MG.34 tyle, że na amunicję karabinową - typową obecnie dla Sił Zbrojnych Edelweiss.

Dodatkowo w niektórych formacjach (np. w piechocie górskiej, ale też choćby w straży granicznej) używamy ręcznego karabinu maszynowego 7,5 mm LMG-10 (na tą samą amunicję 7,5 mm x 53 RDW) - wzorcem realowym jest czechosłowacki ZB-30.

Jeżeli chodzi o "klasyczne" ciężkie karabiny maszynowe, to wraz z wprowadzeniem (na wniosek ówczesnego dowódcy ELak) uniwersalnych karabinów maszynowych straciły one sens... tylko, że mamy spory zapas takiej broni. Były u nas oznaczane jako SMG-19 (a wzorcem realowym był czechosłowacki ZB-37). Ta broń strzelała amunicją 7,9 mm x 57IS, która była używana pierwotnie w ELak. Ponieważ jest tego spory zapas to zostanie ona w RDW przebudowana i dostosowana do obecnie używanej amunicji karabinowej 7,5 mm x 53 RDW, poprzez wymianę luf (przy okazji otrzymamy broń o niezużytych lufach) oraz dokonaniu pewnych zmian w układzie mechanicznym (czoło zamka, nieco inna sprężyna czy modyfikacja systemu zasilania do innych taśm). Pewnie nazwiemy to SMG-19M.

Te ciężkie karabiny maszynowe zostaną wprowadzone w pułku fortecznym oraz pułku straży granicznej czyli formacjach gdzie mobilność broni ma znaczenie drugorzędne.

Siłą rzeczy raczej nie jesteśmy zainteresowani bronią przestarzałą (z naszego punktu widzenia), a takim jest broń, której wzorcem realowym jest ckm Schwarzlose. Ta broń nie była atrakcyjna nawet w realu po okresie PWS... ot taki sobie, średnio udany ckm okresu przełomu XIX i XX wieku. Inna sprawa, że w dużym stopniu jego "wartość" determinowała amunicja czyli 8 mm x 50 R (pochodząca z 1890).

Raczej nie jesteśmy zainteresowani takowa bronią...

Inna sprawa, że sama współpraca w "konstruowaniu i produkcji" broni może być całkiem sensowna i może przynieść jakieś wartościowe pomysły...
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Opowieści Fabryczne

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Odpowiem najgorzej jak mogę - wygląda za to kozacko. ;)

Nie mniej rozumiem i postaram się następnym razem zaproponowac coś bardziej adekwatnego.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 715
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Opowieści Fabryczne

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 07 kwietnia 2024, 21:12 Nie mniej rozumiem i postaram się następnym razem zaproponowac coś bardziej adekwatnego.
Zasadniczo można się skupić na kwestii jakiegoś pistoletu maszynowego, który mógłby z czasem zastąpić (przynajmniej w formacjach pancernych i zmotoryzowanych) nieco problemowy (w takich formacjach) MP-2.

Przydałoby się tam coś ze składaną kolbą i "bez drewna"...

Na chwilę obecną mamy nowoczesny karabin samopowtarzalny (dla bezpośrednio walczących), który ma nawet niezły potencjał modernizacyjny - oraz też w sumie nowoczesny karabin powtarzalny (dla formacji logistycznych, artylerii i tyłowych), mamy bardzo dobry ręczny karabin maszynowy oraz, co ważniejsze uniwersalny karabin maszynowy. Oczywiście po zmianie amunicji będziemy jeszcze dość długo używali ciężkich karabinów maszynowych - tam gdzie mobilność broni nie ma znaczenia.

Pistolet mamy nowoczesny - ale pistoletami się wojen nie wygrywa.

Lekka broń przeciwpancerna (karabin przeciwpancerny) jest taka sobie, ale takie czasy odtwarzamy - z czasem trzeba coś lepszego wykombinować... ale dopóki Edelweiss nie dokona kolejnego "skoku w czasie" musi być co jest.

W zakresie broni strzeleckiej następnym "skokiem" byłaby broń indywidualna (oraz lekka zespołowa) na amunicje pośrednią... ale to przy właśnie następnym, "skoku" dopiero. Na razie jest bardzo nowocześnie na odtwarzany okres...
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Opowieści Fabryczne

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Jako, że miałem dwa dni przerwy to się nad tym za bardzo nie pochylałem, ale zajrzę i poczytam gdzie trzeba.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 715
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Opowieści Fabryczne

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 10 kwietnia 2024, 20:48 Jako, że miałem dwa dni przerwy to się nad tym za bardzo nie pochylałem, ale zajrzę i poczytam gdzie trzeba.
Jasne... z tym nie ma w sumie pośpiechu, bo dotychczasowy pistolet maszynowy nie jest jakiś nieprzydatny w formacjach pancernych i motorowych, po prostu coś ze składaną kolbą byłoby wygodniejsze - tylko tyle.

Nie jest to jakaś paląca potrzeba naszej armii. Po prostu warto się nad tym na spokojnie zastanowić... bo zawsze trzeba myśleć z wyprzedzeniem.
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Opowieści Fabryczne

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Ronon Dex pisze: 10 kwietnia 2024, 21:29
Heinz-Werner Grüner pisze: 10 kwietnia 2024, 20:48 Jako, że miałem dwa dni przerwy to się nad tym za bardzo nie pochylałem, ale zajrzę i poczytam gdzie trzeba.
Jasne... z tym nie ma w sumie pośpiechu, bo dotychczasowy pistolet maszynowy nie jest jakiś nieprzydatny w formacjach pancernych i motorowych, po prostu coś ze składaną kolbą byłoby wygodniejsze - tylko tyle.

Nie jest to jakaś paląca potrzeba naszej armii. Po prostu warto się nad tym na spokojnie zastanowić... bo zawsze trzeba myśleć z wyprzedzeniem.
No niby tak, ale mnie to ostatnio bardzo ciekawi. Chciałbym choć raz być "na czasie", na czasie oczywiście edelweisskim w tejże dziedzinie.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 715
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Opowieści Fabryczne

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 10 kwietnia 2024, 21:33 Chciałbym choć raz być "na czasie", na czasie oczywiście edelweisskim w tejże dziedzinie.
Czas to będziesz musiał nieco "nagiąć" (tak jak to zrobiliśmy z naszym karabinem samopowtarzalnym) jeśli nie chcesz iść w "oklepany" w realu MP.38 - bo to był w zasadzie jedyny taki pistolet maszynowy, który spełnia nasze warunki. Jednak można skombinować coś, w czym nie było żadnych rozwiązań spoza "naszego czasu" czyli jakiś taki "spóźniony" taki jakiego nie produkowano przed 1940, ale z racji wojennej niemożliwości lub po prostu w krajach, które nie funkcjonowały w czasie DWS (były np. pod okupacją) lub były neutralne i nie miały palących potrzeb), jak pogrzebiesz to parę takich znajdziesz. Powodzenia...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Państwowa Wytwórnia Uzbrojenia (SR)”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość