Kwestia lotnictwa niekomercyjnego, poza portem lotniczym.

Moderator: Ronon Dex

Regulamin forum
Obrazek
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 702
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Kwestia lotnictwa niekomercyjnego, poza portem lotniczym.

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 24 sierpnia 2022, 22:45 Zarówno rejestracja wszelakich pojazdów, także lotniczych powinna już się pojawić, ale jak to w życiu bywa, jka się człowiek musi zajmować tyloma rzeczami to zajmuje się niczym, dlatego upraszam by przypominać się jak najczęściej.
No zawsze możemy w tej materii po prostu pomóc, a nie zwalać wszystko na Ciebie pod hasłem "zrób nam"... ;)

O ile pamiętam już kiedyś o tym dyskutowaliśmy, przy jakiejś okazji... nie pamiętam czy w Sieci czy osobiście na zlocie. Jednak pamiętam, że w kwestii oznaczeń lotnisk byłeś zgodny, że wzorem paru innych v-krajów można pójść w mikronacyjny odpowiednik realowego systemu ICAO.

W tym przypadku kod lotniska miałby kombinację: OEXX gdzie:
- "O" oznacza kontynent (Orientyka)
- "E" oznacza Edelweiss
- "XX" to dwuliterowy kod danego lotniska, zwykle od nazwy najbliższego miasta, miejscowości itp. Jednak można przy lotniskach/lądowiskach prywatnych stosować np. inicjały właściciela, a w przypadku wojskowych zrobić jakąś specyficzną kombinacją wskazującą na lotnisko wojskowe.

Nijak to się nie kłóci z przyjętym już oznaczeniem portu lotniczego w Edelweiss czyli FENG, bo nawet w realu są też podwójne oznaczenia dla lotnisk (IATA i OCAO) i np. Okęcie ma WAW oraz EPWA. Gdy na ten temat dyskutowaliśmy kiedyś w międzynarodowym gronie to uznano po prostu, że w razie międzynarodowego uzgodnienia (mamy do tego kiedyś wrócić pod egidą Leocji) to byłby dla oznaczenia - narodowe (FENG) i międzynarodowe np. OENG, OESE lub inna wybrana kombinacja.

Zasadniczo podobny kod początkowy można z powodzeniem stosować przy znakach rejestracyjnych samolotów...

Co prawda w realu systemu oznaczeń lotnisk i rejestracje samolotów to dwa odrębne systemy stąd polskie lotniska zaczynają się od EP czyli Europa część północna i Polska. Natomiast kody samolotów to SP bo kody dla samolotów przydzielane są indywidualnie krajom i są to różne kombinacje alfanumeryczne - jednak moim zdaniem równie dobrze można to sobie uprościć i również zastosować kod OE - będzie to czytelniejsze. Oczywiście możemy zastosować samo E. Jednak jestem zdania, że lepiej OE, bo w razie czego nie będzie konfliktu nazewniczego, gdyby powstał jakiś inny kraj na literę E. Oczywiście można też dać ED i też będzie OK.

Rejestrację przyjąłbym jako OE-xxxx gdzie zamiast tych 4 "iksów" można zastosować dowolną kombinację liter, cyfr lub liter i cyfr. Jest to o tyle praktyczne, że można sobie w tym "zaszyć" np. inicjały, nazwę firmy itp.

Dla przykładu rejestruję sobie samolot i otrzymuję oznakowanie OE-RD01, albo OE-RD1A - to już bym pozostawił do swobodnego wyboru właścicielowi maszyny, z zastrzeżeniem, że nie może wybrać rejestracji już istniejącej.

Mogę jakby była potrzeba pokombinować z jakimiś kartami rejestracyjnymi - tak jak to zrobiłem w Leocji, oczywiście w odpowiednio odmiennym stylu, pasującym do czasów i charakteru Edelweiss. Ale to jak sobie te sprawy uzgodnimy, by nie robić sobie roboty dwa razy.
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11792
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Kwestia lotnictwa niekomercyjnego, poza portem lotniczym.

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Ronon Dex pisze: 25 sierpnia 2022, 09:32 No zawsze możemy w tej materii po prostu pomóc, a nie zwalać wszystko na Ciebie pod hasłem "zrób nam"...

O ile pamiętam już kiedyś o tym dyskutowaliśmy, przy jakiejś okazji... nie pamiętam czy w Sieci czy osobiście na zlocie. Jednak pamiętam, że w kwestii oznaczeń lotnisk byłeś zgodny, że wzorem paru innych v-krajów można pójść w mikronacyjny odpowiednik realowego systemu ICAO.
Tutaj zdecydowanie będę liczył na pomoc, bo nie czuje się w ogóle "w mocy", ani nawet technicznie nie wiem jak to ogarniać.
Co do rozmów, to na pewno śledziłem w Leocji, a na zjeździe ustalaliśmy sobie podstawy, tak. Całkowicie zgadzam się z Twoją wizją. Nazewnictwo w ten sposób jest całkiem spoko.

Co do FENG, to chyba już tłumaczyłem to kiedyś @Benji Rockwell, który lotnictwem cywilnym też był zainteresowany, że te nazewnictwo może być tymczasowe. Nie mam tak zakodowane, że musi zostać taka nazwa.
Historycznie w danym dniu mozemy przejść na inny system zapisu


Co do nazw lądowisk (czy możemy to w ten sposób rozróżniać, że to duże to lotnisko, a te "przydomowe" to lądowiska?) to tutaj dla mnie pełna dowolność.
Ronon Dex pisze: 25 sierpnia 2022, 09:32 Dla przykładu rejestruję sobie samolot i otrzymuję oznakowanie OE-RD01, albo OE-RD1A - to już bym pozostawił do swobodnego wyboru właścicielowi maszyny, z zastrzeżeniem, że nie może wybrać rejestracji już istniejącej.

Mogę jakby była potrzeba pokombinować z jakimiś kartami rejestracyjnymi - tak jak to zrobiłem w Leocji, oczywiście w odpowiednio odmiennym stylu, pasującym do czasów i charakteru Edelweiss. Ale to jak sobie te sprawy uzgodnimy, by nie robić sobie roboty dwa razy.
Nie mam z tym żadnego problemu, by zostało to rozpisane tak jak zaproponowałeś. Wiadomym jest,żeby tylko nie dublować. Jakiś rejestr ogólny by tylko trzeba utworzyć i już.
Z resztą jak mamy 10 obywateli to samolotów nie będzie 50-ciu. ;)
Chociaż nie, bo te wojskowe trzeba też ponazywać, prawda?

Karty rejestracyjne to w naszym kraju podstawa. :)
Lubię takie smaczki. Jak masz czas to byłoby cudownie.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 702
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Kwestia lotnictwa niekomercyjnego, poza portem lotniczym.

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 25 sierpnia 2022, 11:05 Co do nazw lądowisk (czy możemy to w ten sposób rozróżniać, że to duże to lotnisko, a te "przydomowe" to lądowiska?) to tutaj dla mnie pełna dowolność.
Można oczywiście przyjąć coś co będzie wyróżniało lądowiska od typowych lotnisk np. trzecia litera będzie wyróżnikiem lądowiska prywatnego i pozostanie jedna do wyróżnienia konkretnego - co daje nam około 20 możliwości czyli bez problemu. Inna sprawa, że w realu niekoniecznie jest to rozróżniane, bo kod nie jest uzależniony od klasy lotniska.

Przykład z realu: EPWA to Warszawa-Okęcie czy największe lotnisko cywilne, a tak samo się oznacza małe, trawiaste lotniska/lądowiska aeroklubowe np. EPGI czyli Grudziądz-Lisie Kąty gdzie jest pas trawy o długości 890 m i coś podobnego z Twojej okolicy EPZB czyli Zborowo. Takie samo (w sensie systemu kodowego) oznaczenie jak EPPO czyli Poznań-Ławica.

Moim zdaniem to raczej nie będzie w Edelweiss aż tylu lotnisk/lądowisk by to jeszcze specjalnie rozgraniczać. Szczególnie, że w czasach, które odtwarza Edelweiss to trawiaste "pole wzlotów" było pełnoprawnym lotniskiem. Zresztą w takiej przedwojennej II RP w ogóle nie było betonowych dróg startowych - tylko trawa, nawet na największych lotniskach.
Heinz-Werner Grüner pisze: 25 sierpnia 2022, 11:05 Nie mam z tym żadnego problemu, by zostało to rozpisane tak jak zaproponowałeś. Wiadomym jest,żeby tylko nie dublować. Jakiś rejestr ogólny by tylko trzeba utworzyć i już.
Z resztą jak mamy 10 obywateli to samolotów nie będzie 50-ciu. ;)
Chociaż nie, bo te wojskowe trzeba też ponazywać, prawda?

Karty rejestracyjne to w naszym kraju podstawa. :)
Lubię takie smaczki. Jak masz czas to byłoby cudownie.
OK... zajmę się tymi kwestiami rejestracji samolotów. Coś sobie niebawem wytworzę w RAT prywatnego (mam parę nowych dodatków w odpowiednim klimacie) to zrobimy to na przykładzie.
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11792
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Kwestia lotnictwa niekomercyjnego, poza portem lotniczym.

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Oznaczenie niech będzie jedno, nie będziemy się rozdrabianiać.

Co do RAT to kiedy pojawi się pierwszy samolot? :)
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 702
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Kwestia lotnictwa niekomercyjnego, poza portem lotniczym.

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 25 sierpnia 2022, 12:29 Oznaczenie niech będzie jedno, nie będziemy się rozdrabianiać.

Co do RAT to kiedy pojawi się pierwszy samolot? :)
Mam nowe dodatki (nabyte wczoraj wieczorem), muszę to przejrzeć i "oblatać", pomalować lub chociażby nadać odpowiedni numer na gotowym malowaniu (jak mi się jakieś spodoba)... zapewne w weekend pojawi się nowa produkcja - ale, choć nie obiecuję może wieczorem uda mi się coś dla przykładu wstawić, choćby poglądowo.

Co do tego wcześniej już prezentowanego samolotu szkolnego to "piłeczka jest po stronie" wojska - maszyna gotowa do produkcji - czekam na decyzje i zamówienie.
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11792
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Kwestia lotnictwa niekomercyjnego, poza portem lotniczym.

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Ok. W takim razie czekam na projekty, a co do zamówienia. Da się załatwić, najpóźniej do jutra coś ugadamy...
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 702
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Kwestia lotnictwa niekomercyjnego, poza portem lotniczym.

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 25 sierpnia 2022, 13:16 Ok. W takim razie czekam na projekty, a co do zamówienia. Da się załatwić, najpóźniej do jutra coś ugadamy...
Nawiązując do kwestii rejestracyjnych i potencjalnego powołania Urzędu Lotnictwa Edelweiss (Luftfahrtbehörde Edelweiss) tak na szybko projekt pierwszej strony okładki dokumentu rejestracyjnego...


strona1.png
strona1.png (337.41 KiB) Przejrzano 641 razy


W środku (w opracowaniu) będą na jednej stronie dane identyfikacyjne samolotu oraz nadany mu numer, a na drugiej stronie wewnętrznej będzie wklejane czarno-białe zdjęcie maszyny.
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 702
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Kwestia lotnictwa niekomercyjnego, poza portem lotniczym.

Post autor: Ronon Dex »

Pozostałe strony...


strona2.png
strona2.png (427.51 KiB) Przejrzano 633 razy

strona3.png
strona3.png (419.48 KiB) Przejrzano 633 razy
strona4.png
strona4.png (317.01 KiB) Przejrzano 633 razy

... wieczorem dla przykładu wypełnię jedną kartę np. na samolot, który zakupił Oberhaut w RAT.
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 702
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Kwestia lotnictwa niekomercyjnego, poza portem lotniczym.

Post autor: Ronon Dex »

Testowa karta... OE-HWG1


OE-HWG1.png
OE-HWG1.png (1.5 MiB) Przejrzano 623 razy
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11792
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Kwestia lotnictwa niekomercyjnego, poza portem lotniczym.

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Całość wygląda oczywiście bardzo dobrze poza czcionką, ale to chyba doskonale sobie zdajesz sprawę. Zastąpiłbym ją (chodzi oczywiście o tą imitującą maszynę do pisania) czymś co już stosujemy.
No i "registartionsnummer" jest jakiś taki nie za bardzo, nie wiem, czy w tej czcionce po prostu nie jest za duży.
Projekt jako całość jest super.Bardzo mi się podoba, szczególnie okladka! Nie wiem tylko jak sobie poradzić z dostosowaniem zmian odnośnie tego co widzimy w porównaniu do tego co w dowodach, ale damy radę. :)
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Port Lotniczy - Flughafen Edelweiss-Neue Gärten”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość