Aeorklub Edelweiss - rozmowy ogólne

Moderator: Ronon Dex

Regulamin forum
Obrazek
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3914
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Aeorklub Edelweiss - rozmowy ogólne

Post autor: Joachim Cargalho »

Albert Fryderyk de Espada pisze: 27 września 2022, 14:18
Warto wiedzieć... to znaczy całe szczęście że o tym pomyślałem. :lol:


To pewnie dlatego czułem się tak bezpiecznie tam za każdym razem, kiedy leciałem tym cudem edelweisskiej inżynierii. Choć w tym przypadku raczej to inżynieria muratycka. :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11780
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Aeorklub Edelweiss - rozmowy ogólne

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

W ogóle to przyszła mi na myśl jakaś apka/rozszerzenie by wstawiać codziennie pogodę... Ktoś coś zna? Jakiś pomysł jak to rozwiązać?
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 691
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Aeorklub Edelweiss - rozmowy ogólne

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 27 września 2022, 20:33 W ogóle to przyszła mi na myśl jakaś apka/rozszerzenie by wstawiać codziennie pogodę... Ktoś coś zna? Jakiś pomysł jak to rozwiązać?
Aplikacje pozwalające na dostęp do METAR-ów lotniskowych i tworzące na ich podstawie odpowiednie wizualizacje oczywiście istnieją i jest ich chyba sporo... też darmowych. Zapewne ktoś z odpowiednią informatyczną wiedzą byłby w stanie coś takiego podpiąć. Stronka, którą kiedyś kupiłem i tworzyłem (przy pomocy fachowej Helwetyka Romońskiego) dla Republiki Bialeńskiej miała wbudowaną funkcję podłączenia do aplikacji pokazującej pogodę w wybranym miejscu świata...

Tyle, że są to aplikacje dotyczace pogody realowej.

Natomiast stworzenie aplikacji dla mikronacyjnego kraju wymagałoby więcej informatycznego wysiłku. Trzeba by opracować np. 10 modeli pogody dla każdego miesiąca w roku czyli łącznie np. 120 - co w sumie nie jest specjalnym problemem nawet w jakiejś zwizualizowanej formie (obrazek z ikonami i danymi na tle jakiegoś podkładu obrazującego ogólny "widok pogody"). Tutaj wiedza informatyczna nie jest potrzebna - byle ktoś podał jaki ma być format obrazka. Następnie ktoś musiałby stworzyć aplikację, która by to losowo wyświetlała w danym dniu - wybierając jedną z dziesięciu wcześniej przygotowanych.

Tutaj już się nie wypowiem, bo informatyka to nie "moja działka".
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11780
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Aeorklub Edelweiss - rozmowy ogólne

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Ronon Dex pisze: 28 września 2022, 06:39 Tyle, że są to aplikacje dotyczace pogody realowej.
Zakładałem, że do takiej właśnie "przypisać" trzy nasze miasteczka(lub choćby jedną ogólną) i przy pomocy kogoś mądrego zmienić gdzieś wyświetlanie nazwy z miasta własciwego na naszą lokalną.
Ronon Dex pisze: 28 września 2022, 06:39 Natomiast stworzenie aplikacji dla mikronacyjnego kraju wymagałoby więcej informatycznego wysiłku. Trzeba by opracować np. 10 modeli pogody dla każdego miesiąca w roku czyli łącznie np. 120 - co w sumie nie jest specjalnym problemem nawet w jakiejś zwizualizowanej formie (obrazek z ikonami i danymi na tle jakiegoś podkładu obrazującego ogólny "widok pogody"). Tutaj wiedza informatyczna nie jest potrzebna - byle ktoś podał jaki ma być format obrazka. Następnie ktoś musiałby stworzyć aplikację, która by to losowo wyświetlała w danym dniu - wybierając jedną z dziesięciu wcześniej przygotowanych.

Tutaj już się nie wypowiem, bo informatyka to nie "moja działka".
Ta opcja dla mnie też jest niedostępna, ale może trafi się jakiś magik (@Sophie co sądzisz?) i coś popracował by na tym.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Sophie Stempel
Posty: 550
Rejestracja: 01 marca 2022, 21:52

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Aeorklub Edelweiss - rozmowy ogólne

Post autor: Sophie »

A nie lepiej byłoby wyznaczyć kilka parametrów jakie chcemy wyświetlać? (Temperatura, wiatr opady, widoczność, ciśnienie itd.) i po prostu każdego dnia te parametry byłyby losowane, ale zależnie od pory roku/miesiąca?
/-/Sophie Susanne Cargalho Windsachen
Dumna obywatelka Kotliny
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 691
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Aeorklub Edelweiss - rozmowy ogólne

Post autor: Ronon Dex »

Sophie pisze: 28 września 2022, 16:22 A nie lepiej byłoby wyznaczyć kilka parametrów jakie chcemy wyświetlać? (Temperatura, wiatr opady, widoczność, ciśnienie itd.) i po prostu każdego dnia te parametry byłyby losowane, ale zależnie od pory roku/miesiąca?
Można oczywiście zrobić i tak... nie znam się na informatyce, a więc nie wiem co byłoby prościej zrobić - pełne modele pogodowe losowo wybierane dla danego dnia w miesiącu czy losowo wybierane paramety pogodowe w określonych porach roku.

Z mojej strony obydwa rozwiązania są OK. Kwestia jak ja się na to zapatruje ewentualny wykonawca tego, bo to jest chyba kluczowe dla wyboru rozwiązania.
Awatar użytkownika
Sophie Stempel
Posty: 550
Rejestracja: 01 marca 2022, 21:52

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Aeorklub Edelweiss - rozmowy ogólne

Post autor: Sophie »

Z tego co pisał @Heinz-Werner Grüner to chyba ja mam się tym zajać. Mi ogl tak byłoby dużo prościej, bo nie byłoby trzeba robić tych wszystkich grafik itp. plus pogoda nie bylaby powtarzalna
/-/Sophie Susanne Cargalho Windsachen
Dumna obywatelka Kotliny
ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11780
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Aeorklub Edelweiss - rozmowy ogólne

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Ronon Dex pisze: 28 września 2022, 20:20 Z mojej strony obydwa rozwiązania są OK. Kwestia jak ja się na to zapatruje ewentualny wykonawca tego, bo to jest chyba kluczowe dla wyboru rozwiązania.
Dokładnie. Pytanie zatem do @Sophie czy chciałbyś się tego podjąć?

Sophie pisze: 28 września 2022, 16:22 A nie lepiej byłoby wyznaczyć kilka parametrów jakie chcemy wyświetlać? (Temperatura, wiatr opady, widoczność, ciśnienie itd.) i po prostu każdego dnia te parametry byłyby losowane, ale zależnie od pory roku/miesiąca?
Uważasz, że technicznie jest to do zrobienia dla phpbb w naszym wydaniu? Wszystkie parametry jakie wypisałaś poza ciśnieniem (bo nie wiem czy to istotne w opisach, ale być może się mylę) są możliwe do wykorzystania w wielu dziedzinach edelwajskiego v-życia.

Jeśli poszlibyśmy w taki losowy system, to poza założeniem, że np. temp. w styczniu waha się o -40 do 0 st.C. to jeśli to oczywiście możliwe założyłbym, że z dnia na dzień współczynnik zmiany pogody nie może być większy niż np. 10st.C. Tak by nie zdarzały się skokowe wartości w trzech dniach -30, 0, -25, bo to troszkę mało realistyczne.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11780
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Aeorklub Edelweiss - rozmowy ogólne

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Sophie pisze: 28 września 2022, 20:34 Z tego co pisał @Heinz-Werner Grüner to chyba ja mam się tym zajać. Mi ogl tak byłoby dużo prościej, bo nie byłoby trzeba robić tych wszystkich grafik itp. plus pogoda nie bylaby powtarzalna
Jakieś podstawowe grafiki można wykonać, bo wiesz, wizualizacje to też fajna sprawa.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Sophie Stempel
Posty: 550
Rejestracja: 01 marca 2022, 21:52

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Aeorklub Edelweiss - rozmowy ogólne

Post autor: Sophie »

Heinz-Werner Grüner pisze: 28 września 2022, 20:35
Ronon Dex pisze: 28 września 2022, 20:20 Z mojej strony obydwa rozwiązania są OK. Kwestia jak ja się na to zapatruje ewentualny wykonawca tego, bo to jest chyba kluczowe dla wyboru rozwiązania.
Dokładnie. Pytanie zatem do @Sophie czy chciałbyś się tego podjąć?

Sophie pisze: 28 września 2022, 16:22 A nie lepiej byłoby wyznaczyć kilka parametrów jakie chcemy wyświetlać? (Temperatura, wiatr opady, widoczność, ciśnienie itd.) i po prostu każdego dnia te parametry byłyby losowane, ale zależnie od pory roku/miesiąca?
Uważasz, że technicznie jest to do zrobienia dla phpbb w naszym wydaniu? Wszystkie parametry jakie wypisałaś poza ciśnieniem (bo nie wiem czy to istotne w opisach, ale być może się mylę) są możliwe do wykorzystania w wielu dziedzinach edelwajskiego v-życia.

Jeśli poszlibyśmy w taki losowy system, to poza założeniem, że np. temp. w styczniu waha się o -40 do 0 st.C. to jeśli to oczywiście możliwe założyłbym, że z dnia na dzień współczynnik zmiany pogody nie może być większy niż np. 10st.C. Tak by nie zdarzały się skokowe wartości w trzech dniach -30, 0, -25, bo to troszkę mało realistyczne.
To by się wszystko zrobiło na spokojnie, limity wzrostu i spadku temperatury nie powinny być problemem.
/-/Sophie Susanne Cargalho Windsachen
Dumna obywatelka Kotliny
ObrazekObrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Port Lotniczy - Flughafen Edelweiss-Neue Gärten”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość