Cennik Produktów Atlas Monërskap

Atlas Monërskap to koribijski potentat przemysłowy zajmujący się wieloma dziedzinami przemysłu od produkcji i transportem w gałęzi lotnictwa po wytwarzanie uzbrojenia i nowoczesnych technologii, a w przyszłości również wiele więcej.
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3956
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Cennik Produktów Atlas Monërskap

Post autor: Joachim Cargalho »

Ogromnie cieszę się, ze powstał cennik i na pewno również skusze się na jakąś maszynę!

W kontekście określenia wartości: System naliczania punktów za aktywność nie stanowi żadnych fundamentów pod gospodarkę, zaś rzeczywiście ceny przedstawione przez @Albert Fryderyk de Espada choć wydają się niskie, osiągają pułap, który został zaproponowany przez Oberhaupta i Ronona podczas ich pierwszej transakcji.
Obrazek
Awatar użytkownika
Albert Fryderyk de Espada Stempel
Posty: 1491
Rejestracja: 01 marca 2022, 21:26
Lokalizacja: Glänzberg

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Cennik Produktów Atlas Monërskap

Post autor: Albert Fryderyk de Espada »

Ceny nie są jakimś problemem ale jeżeli prawie każda osoba uważa że są niskie można je podnieść, lecz wpierw musiałbym wypracować porozumienie z @Ronon Dex aby ceny często prawie takich samych maszyn były zbliżone do siebie. Tu nie nie chodzi o zaniżanie cen aby stworzyć niezdrową konkurencję ale o to by powstała jak największa różnorodność i swoboda w dokonywaniu wyborów.

Problem jest taki że jestem twórcą i rzemieślnikiem a nie handlarzem, potrafię tworzyć różne rzeczy ale ich sprzedaż i monetyzowanie swojej pracy już nie jest moja mocną stroną.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3956
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Cennik Produktów Atlas Monërskap

Post autor: Joachim Cargalho »

Cena pierwszego sprzedanego samolotu była zbyt niska, ponieważ Oberhaupt przeszacował wartości naszej waluty. Po prawdzie, jest to wyłącznie Twoja decyzja biznesowa. Dopóki nie ponosisz żadnych kosztów, a chcesz zarabiać - ceny wydają się idealne, bo rozbudziły potrzebę posiadania samolotu wśród społeczeństwa. :D
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11863
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Cennik Produktów Atlas Monërskap

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Być może w listopadzie pochylę się bardziej nad tym tematem, jednocześnie informuję, że jeśli dojdziemy do consensusu to dopłacę ile będzie trzeba.
Pamiętajmy jednak, że skoro robimy wycenę spredaży, to należy zrobić także wycenę produkcji...
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3956
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Cennik Produktów Atlas Monërskap

Post autor: Joachim Cargalho »

Akurat wycena produkcji została storpedowana chociażby przez Ronona w naszych dywagacjach dotyczący systemu gospodarczego. Natomiast, skoro sam ten temat próbujesz ugryźć, to jest szansa, ze zmieni zdanie. Na ten moment jest to bardzo dalekosiężny plan i znając nasze ograniczenia, musimy radzić sobie z tym, co mamy aktualnie.
Nie chciałbym jednak, byśmy na nowo rozwijali dyskusje ekonomiczne w wątku, gdzie powinniśmy rozmawiać wyłącznie o podaży maszyn lotniczych.
Obrazek
Awatar użytkownika
Albert Fryderyk de Espada Stempel
Posty: 1491
Rejestracja: 01 marca 2022, 21:26
Lokalizacja: Glänzberg

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Cennik Produktów Atlas Monërskap

Post autor: Albert Fryderyk de Espada »

Heinz-Werner Grüner pisze: 23 października 2022, 23:39 Być może w listopadzie pochylę się bardziej nad tym tematem, jednocześnie informuję, że jeśli dojdziemy do consensusu to dopłacę ile będzie trzeba.
Pamiętajmy jednak, że skoro robimy wycenę spredaży, to należy zrobić także wycenę produkcji...
Nie wiem dlaczego ale jak słyszę produkcja to od razu mam z tyłu głowy surowce i materiały potrzebne do prowadzenia tej produkcji. Mam jakieś dziwne uprzedzenia do wszelakich systemów gospodarczych które jak dla mnie nigdy nie kończą się dobrze.
Więc jeżeli mamy wprowadzać koszty produkcji to niech was ręka boska broni od robienia z tego systemu gospodarczego i tworzenia łańcuszka produkcyjnego. Nie wiem gdzie coś takiego się sprawdziło ale osobiście nie miałem okazji tego obserwować.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11863
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Cennik Produktów Atlas Monërskap

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Żadna z dróg nie będzie idealna. Zrobimy jednak wszystko by nikt z Edli na tym nie ucierpiał - żeby zabawa w Edelweiss nie ucierpiała.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Albert Fryderyk de Espada Stempel
Posty: 1491
Rejestracja: 01 marca 2022, 21:26
Lokalizacja: Glänzberg

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Cennik Produktów Atlas Monërskap

Post autor: Albert Fryderyk de Espada »

Ja się może nie będę ekonomią zajmował, nie chce ktoś się sprzedażą za mnie zająć a ja będę dalej konstruktorem ?
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 710
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Cennik Produktów Atlas Monërskap

Post autor: Ronon Dex »

Albert Fryderyk de Espada pisze: 23 października 2022, 23:30 Ceny nie są jakimś problemem ale jeżeli prawie każda osoba uważa że są niskie można je podnieść, lecz wpierw musiałbym wypracować porozumienie z @Ronon Dex aby ceny często prawie takich samych maszyn były zbliżone do siebie. Tu nie nie chodzi o zaniżanie cen aby stworzyć niezdrową konkurencję ale o to by powstała jak największa różnorodność i swoboda w dokonywaniu wyborów.
Oczywiście, że możemy wypracować porozumienie... co więcej opracowania pewnych zależności cenowych pomiędzy różnymi samolotami możemy dokonać całkowicie niezależnie od działań w skali państwa dotyczących "gospodarki pieniężnej". Po prostu wystarczy zrobić odpowiednie opracowanie co ile w samolocie kosztuje i na tej podstawie stworzyć strukturę cen sprzetu lotniczego... Jeżeli nawet kwotowo bedzie ona na razie nieadekwatna do opracowanego w przyszłości systemu całościowego - to bez problemu się to dostosuje potem procentowo do tegoż systemu.

Zrobienie wyceny samolotów z okresu międzywojennego jest o tyle proste, że w przeciwieństwie do współczesnego relu nie ma tam olbrzymich dysproporcji związanych z wyposażeniem i różnistymi systemami statków powietrznych. Do tego dochodzą też inne zależności w przypadku samolotów wojskowych, bo wiele z nich jest tworzonych na potrzeby państwa, które z budżetu na zbrojenia inwestuje w to ogromne kwoty - stąd potem cena sprzedazy dla panstwa inwestora jest zupełnie inna niż ta w przypadku działań eksportowych, a co więcej ma tez ogromne znaczenie gdzie się eksportuje, bo jak do bliskiego sojusznika to czasem ten wkład państwowy się pomija (boi w interesie danego państwa jest uzbrajania sojusznika).

Jak słyszę nie masz Albercie zacięcia do tego ekonomicznego aspektu... OK, spróbuję coś zaproponować pod uzgodnienia, bo akurat kwestie "rachunkowe" i tekstowe mogę wykonywać w warunkach codziennych, nawet wtedy gdy nie mam czasu podłubać w grafice itd.
Joachim Cargalho pisze: 23 października 2022, 23:42 Akurat wycena produkcji została storpedowana chociażby przez Ronona w naszych dywagacjach dotyczący systemu gospodarczego
A dlaczego storpedowana? Przyjąłem cenę jaką zaproponował Uberhaupt i potem się do niej już odnosiłem.

Jak powyżej... nie zamierzam się bawić w jakiś całościowy system gospodarczy, ale mogę opracować ceny (proporcje) dla sprzętu lotniczego, które potem zawsze można dostosować dla powstałego systemu całościowego, poprzez proste przyjęcie, że 1 punkt cenowy to ileś tam w walucie Edelweiss... dalej to już proste mnożenie.

Pozostaje w tym wszytskim oszacować też coś innego... wkład pracy własnej przy robieniu jakiegoś samolotu. Nie wiem jak to wygląda u Alberta, ale u mnie w przypadku tworzenia indywidualnego malowania to często kilkanaście godzin realowej pracy, a bywa, że i więcej gdy nie ma "paint kitu" i najpierw taki trzeba stworzyć - i to metodą prób i błędów co zabiera sporo czasu... bo to elementy w wielu kawałkach, które potem muszą do siebie pasować na modelu przestrzennym.

Tutaj sięgamy innego problemu... cena czegoś oferowanego niekoniecznie musi być odniesieniem do cen w realu, ale też odniesieniem do ilości pracy włożonej w powstały efekt. Czym innym jest zrobienie samolotu w programie, z którego korzysta Albert (nawet jak ma gotowe wzorce) czy stworzenie malowania samolotu w używanym przeze mnie MSFS 2020, a zupełnie inny wymiar ma wstawienie gotowego obrazka z Netu i kilku zdań opisu. W obu przypadkach wkład pracy jest nieporównywany... Czy to powinno miec wpływ na cenę? Chyba tak...

Z drugiej strony nie możemy doprowadzić do cen nadmiernie wysokich, bo w efekcie będzie to zniechęcające i spowoduje stagnację "gospodarczą".
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3956
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Cennik Produktów Atlas Monërskap

Post autor: Joachim Cargalho »

Albert Fryderyk de Espada pisze: 24 października 2022, 00:35 Ja się może nie będę ekonomią zajmował, nie chce ktoś się sprzedażą za mnie zająć a ja będę dalej konstruktorem ?
Panie Espada, jak dla mnie, to zdecydowanie może Pan sam spokojnie się zajmować sprzedażą. I tak największą przyjemnością dla Ciebie jest tworzenie tych maszyn, prawda?
A takie dywagacje społeczne i ekonomiczne będą zawsze.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Atlas Monërskap”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości