Mapy Edelweiss a ich rozmiar rzeczywisty

Edelweissische Nationale Stiftung to edelweisska fundacja na rzecz nauki, kultury, sztuki i historii... Już sama nazwa brzmi na tyle poważnie, że każdy kto przekroczy jej progi powinien sobie zdawać sprawę, że o błahych sprawach tutaj się nie rozmawia. Nie bądź jednak sceptycznie nastawiony, naukowcy, artyści i inne osoby pracujące w fundacji to bardzo sympatyczni ludzie i skorzy do pomocy.

Wcześniej fundacja znana pod nazwą Edelweissische Wissenschaftsstiftung (do 14 czerwca'22)
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11780
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Mapy Edelweiss a ich rozmiar rzeczywisty

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Od samego początku istnienia Edleweiss założyłem, że wielkość naszej Kotliny odpowiada dokładnie 9412 km², czyli tyle ile realnie woj. opolskie. Jako, że pierwotnie mieliśmy "przykleić się" do Austro-Węgier nieco w innym miejscu, ale zbiegło się to z "odrodzeniem" ZSKHiW, toteż wypytawszy Herr Ametysta Faradobusa zaniechałem tego pomysłu. Zachowując wszelkie proporcje, jak mi się przynajmniej wydawało zmieniłem lokalizację i naniosłem mapę Edelweiss na jedną z map jakimi dysponowałem, a więc tzw. Mapę de Witta. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie to, że Ronon Dex, inny twórca popularnej mapy(Konturowa Mapa Dexa)zwrócił mi uwagę, że jesteśmy zdecydowanie więksi niż sądziłem. Trochę mnie to zaniepokoiło gdyż nie zamierzałem tworzyć rozległych "pikselowo" krain. Działając jednak dalej na mapie de Witta, gdyż nie chciałem już totalnie odpłynąć na tej konturowej naniosłem "naszą" mapkę Edelweiss i rozrysowałem dodatkowo Slawonię kontynentalną by sobie przygotowac pod rajd. Zdziwiony byłem jeszcze bardziej, jak zmierzyłem odległości pomiędzy odcinkami. Natomiast sprawdziwszy jak to wygląda w realu z woj.opolskim to od wschodu na zachód to raptem 127km, więc moje zdziwienie lekko zmalało. Dodam tylko, że cała Orientyka, gdzie punktem centralnym jest Monarchia Austro-Węgierska w zamyśle (kilkanascie lat wstecz) właśnie miała mieć wirtualny rozmiar dopasowany do realnego. I nie chodzi mi nawet, że to 10km w tą czy w tą, ale chciałbym po prostu ustalić czy to jest odpowiedni rozmiar.
Obrazek
Mapa z rajdu "naniesiona" na mapę de Witta
@Ronon Dex czy Ty odnosząc się do wielkości Orientyki brałeś pod uwagę realne rozmiary? Przyznam, że śledzilem kiedyś wątek o kartografii de Witta i miałeś sporo zastrzeżeń, dlatego chciałbym wiedzieć na czym stoję. :D
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 691
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Mapy Edelweiss a ich rozmiar rzeczywisty

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 25 października 2022, 14:15 @Ronon Dex czy Ty odnosząc się do wielkości Orientyki brałeś pod uwagę realne rozmiary? Przyznam, że śledzilem kiedyś wątek o kartografii de Witta i miałeś sporo zastrzeżeń, dlatego chciałbym wiedzieć na czym stoję. :D
Historia z tworzeniem mapy Mikroświata jest znacznie dłuższa... Pierwsze mapy naszej wirtualnej planety z jakimi miałem do czynienia były autorstwa Pen Nandera. Pomimo tego, że wygląd lądów się sporo zmienił to wielkość samego Mikroświata i wielkości lądów były całkiem sensowne. Zresztą lata temu w rozmowach z Pel Nanderem nawet opracowaliśmy przelicznik pikseli na kilometry na jego mapie... pamięć jest zawodna ale jakoś wtedy wychodziło na 1 piksel = 4,5 km.

Wiele krajów odnosiło się wówczas do prac Pel Nandera i nowo powstające przyjmowały kwestie wielkościowe na bazie map Pel Nandera. Niestety nie wszędzie przykładano wagę do rozmiarów... rysowano swoje mapy w ogóle bez nanoszenia wielkości. Ot był to obrazek z kształtem i naniesionymi miastami, górami, rzekami itd.

Potem, po jakimś czasie mapy zaczął wytwarzać ten nieszczęsny KIK i de Witt... byli kompletnie głusi na zastrzeżenie, że to to się po prostu nie zgadza z tym co opisują różne kraje. Nie chciało im się robić konsultacji itd.

W efekcie powstał Pollin, który był wielkością realowego Merkurego - co nawet przy dość luźnym zapatrywaniu na realia w Mikroświecie było absurdem z punktu widzenia fizyki... Może miało by sens gdyby to był jakiś odrealniony "świat fantasy", ale przecież większość v-krajów jednak uznaje fizykę "odrealową" (latają samoloty, pływają statki, a mieszkańcy jednak przypominają ludzi).

Należało więc uznać, że wielkość mapy stworzonej przez KIK to jedna wielka bzdura... oni usiłowali z tej krytyki "wyjść" w taki sposób, ze są niby kilometry KIK i "kilometry narodowe"... w efekcie nic się na mapach KIK nie trzyma kupy. Ładnie to narysowali, ale niestety nikomu tam nie chciało się liczyć.

Jakoś na początku 2019 podjąłem (przy oczywiście współpracy kilku osób) usystematyzować to wszystko, bo raz że to było zdezaktualizowane, a dwa że właśnie z zakresie rozmiarów nic się nie zgadzało.

W części map uczestniczyłem wcześniej, a więc miałem informacje wymiarowe. W zakresie innych krajów i lądów konsultowałem się z kim się dało (czyli z tymi co coś wiedzieli i chcieli rozmawiać) i na tej podstawie powstała mapa lądów Mikroświata. Zaznaczam, że nie miałem zacięcia do politycznego podziału, ale chciałem (a raczej chcieliśmy) zrobić porządek z lądami i odległościami.

Podstawą wyjściowa było to, że nasz v-planeta ma obwód ok. 40 tys. km czyli jest wielkością zbliżona do realowej Ziemi - inaczej byłby problem z całą fizyką, która jest przecież odrealowa.

Na pewno w 100 procentach wymiarowo zgodna była Nordata, informacje na temat lądów dawnego NUPIA i okolic była potwierdzona, tam gdzie leży RON też się udało dopasować wielkość, podobnie jak w przypadku Sambafryki. Wyjaśniony został Hasseland (robiłem ich mapy w czasie gdy byli niepodlegli) i zgodność była z Leocją oraz lądami "północy".

Największym problemem były lądy Sarmacji i Dreamlandu oraz "przyległości" - bo tam się wiele nie zgadzało, a sami w końcu nie potrafili określić wielkości swoich lądów... nikomu tam na tym po prostu nie zależało. Do dzisiaj w matrycy lądów mam dwie wielkości tego kontynentu. Ale w końcu do mapy weszła ta większa "odmiana".

Nie z wszystkimi udało się wtedy skontaktować... części to nie obchodziło, a więc na zbiorczej mapie wielkości tych lądów były po prostu proporcjonalnie wykonane do pozostały lądów, których mieszkańcy uczestniczyli w konsultacjach.

Udostępniłem moją mapę w zasadzie publicznie... kto chciał wysyłałem mu pliki w dużej rozdzielczości (oryginał ma szerokość 24000 pxs) z prawem wykorzystania. Pałeczkę potem przyjął Joahim von Ribertrop, który mozolnie naniósł na to granice i kraje Mikroświata.

Skala mapy o oznaczenia odległości nie były potem przez nikogo kwestionowane... niestety nikt (pomimo tego, że w zasadzie mapa była już powszechnie znana) nie zgłaszał zastrzeżeń co do wielkości lądów. Nie zrobiły tego Austro-Węgry, a kierujący wtedy ZSKHiW Ametyst Faradobus brał udział w konsultacjach i wielkość mu odpowiadała.

Oczywiście nie jest żadnym problemem przeskalowania niektórych lądów... w sumie to jest w warstwach, a więc zmiana procentowa jest bardzo prosta. Tyle, że przez ostatnie prawie cztery lata nikt tych wielkości nie kwestionował, a jak zauważam wielu z tej mapy korzystało... w tym twórca aktualizacji i aktualnej mapy Mikroświata czyli Joahim - do czego dałem pewne prawo. Zresztą Joahim choć ma czasem problemy z jakością grafiki, to pod względem matematycznym czy fizycznym (w rozumieniu fizyki jako nauki) jest osobą bardzo skrupulatną.

Tak więc nie wiem, co Tobie odpowiedzieć... ten ląd jest jaki jest. Można go zmniejszyć, ale do tego potrzebna byłaby zgoda wszystkich, którzy na nim prowadzą jakieś państwo. Można też zmienić granice Edelweiss na mapie, jeżeli tylko Edelweiss ma być mniejsze. Można też po prostu zaakceptować wielkość wynikłą z naniesienia Edelweiss na mapę Mikroświata.

PS. Przepraszam, że tak chaotycznie i z literówkami, ale z doskoku w robocie odpowiadałem.
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 691
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Mapy Edelweiss a ich rozmiar rzeczywisty

Post autor: Ronon Dex »

Dla porówniania... obecna mapa stworzona wg opisu w poprzednim poście (poglądowo zmniejszona do 4000x2000 pxs):
Mapa mikroświata 4000 V1.png
Mapa mikroświata 4000 V1.png (408.7 KiB) Przejrzano 742 razy
Mapa gdzie Murenika (KIK to ten kontynent, więc można założyć, ze stosują tą skalę... ale pewny nie jestem bo gdy tworzyłem moją mapę nie byli co do tego jednak przekonani po wytknięciu błędów obliczeniowych KIK) i Orientyka (skoro Edelweiss uznaje i ewentualnie A-W to uznbają... co do reszty przekonany nie jestem) jest w tej niewydażonej skali KIK:
Mapa mikroświata 4000 V2.png
Mapa mikroświata 4000 V2.png (322.55 KiB) Przejrzano 742 razy
PS. Nie uzwględniłem ostatnich zmian wybrzeża w północno-zachodnim kawałku Nordaty, bo trochę tam wybrzeża "zalali", zmieniając nieco kształt (ale nie mam jeszcze materiałów w odpowiedniej rozdzielczości) - ale to dla tej dyskusji jest akurat bez znaczenia.
Awatar użytkownika
Anastasia Windsachen Stempel
Posty: 233
Rejestracja: 08 kwietnia 2022, 11:59

ODZNACZENIA

Re: Mapy Edelweiss a ich rozmiar rzeczywisty

Post autor: Anastasia Windsachen »

Jak się tylko mogę wtrącić to z uwagą śledzę tą dyskusję, ponieważ jest ważna z punktu widzenia wojskowego (wszelkie drobne mapki itd) oraz ogólnogeograficznego zwłaszcza w kontekście Nordaty, gdzie wraz z @Joahim von Ribertrop próbujemy dojść do tego, jaką ma naprawdę powierzchnię Voxland...

Natomiast jeśli chodzi o mapy - cóż, wersja KIKowska wydaje się aż nierealna. Takie odległości Sarmacji i Dreamlandu od reszty? Taka mała Orientyka?
Königin des Voxland-Königreiches, Generalissima der Pfalz Leotia

Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11780
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Mapy Edelweiss a ich rozmiar rzeczywisty

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Ogólnie rzecz biorąc, to ja pamiętam doskonale działalność Pela Nandera, jego mapy ukazywały się regularnie. Zdaje się, że on prowadził MIB czy coś takiego.
Mniejsza o to.
Ja bym chciał to tylko doprecyzować opierajac się o to, jest aktualnie "na propsie", czyli wizja Twoja i @Joahim von Ribertrop.

Samo zobrazowanie w drugim poście pokazuje, że pomniejszanie w takiej skali mija się z celem. Pozostaje albo zwiększyć nasze wyobrażenie o Edelweiss, albo dostosować do tego jaką skalę chcemy.
Tutaj należy się konsultacja "narodowa".

Jakieś propozycje?
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11780
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Mapy Edelweiss a ich rozmiar rzeczywisty

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Anastasia Windsachen pisze: 25 października 2022, 21:35 Jak się tylko mogę wtrącić to z uwagą śledzę tą dyskusję, ponieważ jest ważna z punktu widzenia wojskowego (wszelkie drobne mapki itd) oraz ogólnogeograficznego zwłaszcza w kontekście Nordaty, gdzie wraz z @Joahim von Ribertrop próbujemy dojść do tego, jaką ma naprawdę powierzchnię Voxland...

Natomiast jeśli chodzi o mapy - cóż, wersja KIKowska wydaje się aż nierealna. Takie odległości Sarmacji i Dreamlandu od reszty? Taka mała Orientyka?
Dokładnie, to wygląda po prostu "brzydko".

Postaram się w niedługim czasie przemyśleć to, choć licze, że Edle też sie wypowiedzą.

@Ronon Dex tak, mniej więcej ile razy to jest większe niż planowałem? 4?
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 691
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Mapy Edelweiss a ich rozmiar rzeczywisty

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 25 października 2022, 21:36 Jakieś propozycje?
Jestem za przeliczeniem wielkości Edelweiss do skali mapy czyli po prostu za zwiększeniem terenu z zachowaniem dotychczasowego kształtu.
Heinz-Werner Grüner pisze: 25 października 2022, 21:38 @Ronon Dex tak, mniej więcej ile razy to jest większe niż planowałem? 4?
Wieczorem sprawdzę dokładnie, ale z tych mapek co wstawiłem powyżej (a robiłem to w rozdzielczości 24000 x 12000 pxs... potem zmniejszyłem) wychodzi 2,66 razy większe.
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11780
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Mapy Edelweiss a ich rozmiar rzeczywisty

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Ronon Dex pisze: 26 października 2022, 14:18
Heinz-Werner Grüner pisze: 25 października 2022, 21:36 Jakieś propozycje?
Jestem za przeliczeniem wielkości Edelweiss do skali mapy czyli po prostu za zwiększeniem terenu z zachowaniem dotychczasowego kształtu.
Heinz-Werner Grüner pisze: 25 października 2022, 21:38 @Ronon Dex tak, mniej więcej ile razy to jest większe niż planowałem? 4?
Wieczorem sprawdzę dokładnie, ale z tych mapek co wstawiłem powyżej (a robiłem to w rozdzielczości 24000 x 12000 pxs... potem zmniejszyłem) wychodzi 2,66 razy większe.
Chyba też skłaniam się ku opcji zwiększenia i dopracowania do skali mapy. Problem jest jednak taki, że potrzebowałbym tutaj pomocy Szanownego, no chyba, że 2,66x 9412km2 i już. :)
Sądziłem, że to jest znacznie więcej...
Dla przykładu, elektrownia miała znajdować się w pobliżu Stadt Edelweiss, by stamtąd czerpać masy robotniczej. Zakładałem, że te ok.30km to luzik, ale niecałe 80km też nie jest tragiczne. W dodatku i tak muszą powstać jakieś mniejsze osady. Już się bałem, że to będzie grubo powyżej 120km.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 691
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Mapy Edelweiss a ich rozmiar rzeczywisty

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 26 października 2022, 20:00 Chyba też skłaniam się ku opcji zwiększenia i dopracowania do skali mapy. Problem jest jednak taki, że potrzebowałbym tutaj pomocy Szanownego, no chyba, że 2,66x 9412km2 i już. :)
Sądziłem, że to jest znacznie więcej...
Jest więcej... problem w tym, że te mapy KIK sa kompletnie pochrzanione i te skale liniowe na różnych ich mapach się ze sobą nie zgadzają, pamiętam, że nijak z tym do łądu nie szło dojść. Chyba dlatego, że oni to liczyli w centymetrach, a nie w pikselach. Inaczej to wychodzi na proporcjach kontynentów, a inaczej na podziałkach liniowych... swego czasu na to zwracałem uwagę, ale nikt u nich mnie nie słuchał. Mieli "swój świat i swoje kredki" i uparte byli niczym muł artyleryjski. Stwierdzili, że wielkość ważna nie jest bo każdy może mieć "swoje kilometry"... to był etap gdy przestałem z nimi gadać, bo nie było już o czym.

Masz poniżej prostą nakładkę... rozmiar zmniejszyłem do 4000 pxs szerokości by nie rozbić za wielkich załączników.
Mapa mikroświata ORIENTYKA-nakładka.png
Mapa mikroświata ORIENTYKA-nakładka.png (1.88 MiB) Przejrzano 667 razy
Nie weim co brałeś pod uwagę obliczając wielkośc Edelweiss... w każdym razie wielkość z mapy KIK zwiększyłem razy 3,75, aby pokryła się z obecną mapą mikroświata. Ale podziałka liniowa się nie zgadza, bo KIK to z Księżyca chyba brał. Wg podziałki liniowej to wychodzi niby 1,66 raza... bzdury wychodzą i tyle.

W każdym razie borąc podziałkę liniową z aktualnej mapy to Edelweiss ma 380 km "po wysokości" i 333 km "po szerokości. W sumie takie sobie nie za duże i nie za małe państwo.

W każdym razie w temacie dyskuski o "wyprawie" to takie rozmiary mają sens, bo trudno robić "wyprawy" po czymś co ma... no właśnie ile? Bo wg ten porąbanej mapy KIK wychodzi "po wysokości" jakieś 170 km, ale województwo opolskie ma 135 km w realu.
opolskie.png
opolskie.png (470.47 KiB) Przejrzano 667 razy
Tak czy inaczej nie musisz tego zwiększać nie wiadomo jak... wg aktulanej mapy mikroświata to ta odległość zaznaczona na mapie Google ma nie 135 km, ale 380 km czyli o ile na mapie KIK to trzeba by zwiększyć o 3,75 raza (bo mają porąbaną podziałkę... i w tym jest problem, nie jeden u nich zresztą), to w skali mapy Mikroświata należy Edelweiss zwięlszyć tylko razy 2,8.

Czy to wystarczy?

Czyli nie ma tragedii... nijaki moloch nie wychodzi, ot takie sobie państewko, nie za małe i nie za duże.
Awatar użytkownika
Anastasia Windsachen Stempel
Posty: 233
Rejestracja: 08 kwietnia 2022, 11:59

ODZNACZENIA

Re: Mapy Edelweiss a ich rozmiar rzeczywisty

Post autor: Anastasia Windsachen »

Heinz-Werner Grüner pisze: 25 października 2022, 21:36 Pozostaje albo zwiększyć nasze wyobrażenie o Edelweiss, albo dostosować do tego jaką skalę chcemy.
Tutaj należy się konsultacja "narodowa".

Jakieś propozycje?
Powiedziałabym, że to jest jedna z tych dyskusji gdzie ona się musi jakoś stać międzynarodowa. Co prawda większość krajów ma w czterech literach swoją powierzchnię w km. By być dokładniejszą - na moje tylko nowe państwa się tym faktycznie teraz jakoś umieszczają to w folderze "ważne". Ważne bo to istotna informacja dla narracji, którą państwa teraz żyją. Stare państwa mają to gdzieś lub nie gra to dla nich większej roli. Temat jest w nich niszą. Ale gdybyśmy się wzięli już za określanie swoich powierzchni to zawsze przybiegnie sąsiad/kartograf/etc i powie, że jemu nie pasuje. I mówię to jako druga osoba w Voxlandzie. Stoimy z Joahimem przed kwestią określenia, jaką powierzchnię ma Voxland, według, których map to liczyć itd. Ale najważniejsze z tyłu głowy to tak naprawdę jest to, jak reszta kontynentu i kartografów na to zareaguję. Przyjdzie ktoś, policzy i powie - hmmm no nie tak jest. I co wtedy? Narracja się sypie? Oczywiście pewnie niepotrzebnie się rozpisuję na ten temat, ale myślę, że warto go gdzieś tam wrzucić.

PS. Jeśli Edelweiss jest wzorowane na Województwie Opolskim, jak Leocja na Gotlandii to może właśnie brać jego powierzchnię? Koniec końców jest to najlepsza powierzchnia w porównaniu do wysepek narysowanych na pc...
Königin des Voxland-Königreiches, Generalissima der Pfalz Leotia

Obrazek Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fundacja Narodowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość