Nowe spojrzenie na mundury polowe i stopnie wojskowe.

Siły Lądowe Edelweiss

Moderatorzy: Albert Fryderyk de Espada, Ronon Dex, Piotr Romanow

Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 702
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Nowe spojrzenie na mundury polowe i stopnie wojskowe.

Post autor: Ronon Dex »

Od paru dni prowadzimy z Oberhauptem i Piotrem Romanowem (@Heinz-Werner Grüner, @Piotr Romanow) dyskusję na temat możliwości wizualizacji naszych sił zbrojnych, w sposób wygodniejszy i o wiele szerszy niż mozolne wykonywanie grafik, które i tak z konieczności są ograniczone.

Metodą będzie użycie gry komputerowej... jakiś czas temu zakupiłem sobie na mikronacyjne potrzeby (strzelanki mnie nie bawią... bawię się tylko symulatorami lotniczymi) Armę III wraz w wszelkimi płatnymi dodatkami oraz przejrzałem wszelki dostępne mody do tej gry, instalując te przydatne i bezkonfliktowe (nie wszystkie poprawnie ze sobą współpracują, trzeba dokonywać selekcji). Pojawiły się więc pewne możliwości, choć ograniczone do tego co jest dostępne. Robienie własnego moda jest zbyt czasochłonne... mogę poświęcić kikadziesiąt godzin na dobór i kombinacje, ale kilkaset godzin na zrobienie moda to dla mnie byłaby przesada.

Ponieważ gra ma możliwość "ubierania żołnierzy", mieszając elementy z rókilku grup (mundur, nakrycie głowy, oporządzenie, broń długa, broń krótka, plecak i elementy dodatkowe) to po dyskusji postanowiłem wybrać umundurowanie fińskie, pomieszane z oporządzeniem niemieckim. Jest dość anonimowe... do tego unikamy jakiś mundurowych nawiązań do III Rzeszy, co jednak może być kontrowersyjne. Natomiast oporządzenie i hełm daje nam ten element "niemieckości", który jest oczekiwany.

Stopnie wojskowe wg "nowego systemu" na mundurach polowych (w ogóle nie biorę się za mundury wyjściowe czy raczej galowe... to dalej pozostanie w sferze robienia grafik), są umieszczone na kołnierzach.

Obrazek

1. Schütze/Soldat etc. (Flieger - lotnictwo)
2. Gefreiter
3. Unteroffizier
4. Feldwebel
5. Oberfeldwebel
6. Stabsfeldwebel
7. Fähnrich

8. Leutnant
9. Oberleutnant
10. Hauptmann

11. Major
12. Oberstleutnant
13. Oberst

14. General

Wiem, że jest jeden stopień podoficerski mniej... albo zrobimy "reformę" (w realu ciągle je robią), albo wykombinuje się jakiś dodatkowy wizerunek stopnia dla chorążego (i tak nr 7 w ogóle w grze nie występuje... dokombinowałem z realowych fińskich stopni, a 2 też trudno znaleźć...) i wszystko przesuniemy o jeden (wtedy 7 to będzie Stabsfeldwebel).

Do tego kolorystyka patek na kołnierzach oznacza rodzaj broni:

Obrazek

1-3. Piechota - są trzy patki:

1. Patka ogólna wojsk lądowych (dla wszystkich żołnierzy nie mieszczących się w innej klasyfikacji, też na zapleczu, w zaopatrzeniu etc.)
2. 1 Pułk Piechoty (czyli piechota liniowa)
3. 2 Pułk Piechoty Górskiej (czyli piechota górska)


Nawet jak nam się kraj i armia rozrośnie to i tak te dwa pierwsze pułki mogą być wyróżnione odrębnym "kolorem broni" - albo kolor przejdzie jako ogólny dla piechoty i piechoty górskiej.

4. Artyleria
5. Saperzy

6-7. Pancerne

Tutaj do przekombinowania... można rozbić ogólnie na formacje pancerne (nr 6) i typowo czołgistów (7)

8-10 W oryginale to była kawaleria różnista... no ale my kawalerii nie tworzymy, a do tego mają lampasy na spodniach to może żandarmeria?

11. Lotnictwo (tutaj też inne charakterystyczne elementy np. granatowe spodnie i furażerki)

12. Oficerowie sztabowi... czyli kolor dla oficerów dowództwa wojsk lądowych.


Trochę przykładów umundurowania:

1/ Żołnierz piechoty (1 Pułk Piechoty) w oporządzeniu do karabinu powtarzalnego oraz karabin G.24 używany obecnie (przynajmniej tak mi się wydaje, bo w dziale Państwowej Fabryki Uzbrojenia jest niezgodność opisu z obrazkiem).

Obrazek

2/ Żołnierze piechoty w trzech rodzajach umundurowania:
- letnim, jaśniejsza bluza z lżejszego materiału,
- całorocznym,
- w płaszczu jesienno-zimowym.

Wszyscy żołnierze w oporządzeniu do karabinu samopowtarzalnego (ładownice na 10-nabojowe magazynki) i karabinem RDW SG-5

Obrazek

3/ Piechota z oporządzeniem do pistoletu maszynowego (RDW MP-2):
- kapral, dwie ładownice do pm-u,
- plutonowy, dwie ładownice do pm-u, lornetka i kabura do pistoletu,
- porucznik, jedna ładownica do pm, torba-mapki, kabura do pistoletu.

Obrazek

4/ Obsługa uniwersalnego karabinu maszynowego (RDW MG12):
- celowniczy, przy pasie przybornik do km-u
- amunicyjny z pojemnikami na 200-nabojowe taśmy (uzbrojony w SG-5),
- pomocnik celowniczego z trójnogiem do ukm-u (uzbrojony w SG-5).

Obrazek

5/ Żołnierz piechoty z rkm LMG-10 oraz dwóch żołnierzy z karabinami KG-5 oraz moździerzem 60 mm GRW-6

Obrazek

6/ Oficerowie: kapitan piechoty oraz major ze sztabu (w hełmie i w czapce).

Obrazek

7/ Żołnierze piechoty górskiej w umundurowaniu letnim:
- szeregowy z karabinem SG-5,
- szeregowy z pistoletem maszynowym MP-2,
- podporucznik z pistoletem maszynowym MP-2 i pistoletem P-13 (torba-mapnik oraz lornetka).

Elementy brezentowe oporządzenia piechoty górskiej jest wykonane z jaśniejszego, niebarwionego brezentu, jest lepiej kolorystycznie dostosowane do kombinezonów noszonych w warunkach śnieżnych.

Obrazek

8/ Piechota górska w zimie:
- żołnierz w płaszczu i hełmie (karabin SG-5),
- żołnierz w płaszczu, zimowej bluzie maskującej w czapce zimowej (karabin SG-5),
- żołnierz w kompletnym "śnieżnym" ubiorze maskującym (pistolet maszynowy MP-2.

Obrazek

9/ Podporucznik artylerii (w tle armata pułkowa IFK-4)

Obrazek

10/ Czołgista w kurtce skórzanej i hełmofonie (w tle czołg lekki LP-9)

Obrazek

11/ Podporucznik formacji pancernej, w furażerce wojsk pancernych i ze słuchawkami (w tle czołg dowodzenia LP-9Bw, z radiostacją)

Obrazek

12/ Podporucznik żandarmerii konno... wiem, że na tym koniu to on dziwnie wygląda, ale gra jest wybitnie współczesna (wszystko co stare to mody wykonane nieodpłatnie przez ludzi dodatkowo), a więc i tak "czapki z głów" przed gościem, który w ogóle tam zrobił konie oraz wstawił i to tak, że można na nich jeździć.

Obrazek

13/ Żołnierze Luftstreitkräfte:
- szeregowy (flieger) z karabinem powtarzalnym KG-5,
- porucznik w furażerce lotniczej,
- lotnik w kombinezonie, pilotce (z goglami) i szelkach do spadochronu.

Obrazek

Pewne problemy wynikłe z użycia realowego oporządzenia i umundurowania są chyba proste do rozwiązania:

1. Klamry niemieckich pasów... na obrazkach i tak są nieczytelne - wystarczy po prostu opracować graficznie jakiś wzór naszego pasa, który będzie miał naszą symbolikę i będzie układem nieco podobny do pasa WH.

2. Znaczek na czapkach... jest tak mały na obrazkach, ze nijak nie da się go odczytać czyli jak wyżej - trzeba opracować symbol z oddali podobny i tyle.
Ostatnio zmieniony 06 lutego 2023, 18:19 przez Ronon Dex, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 702
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Nowe spojrzenie na mundury polowe i stopnie wojskowe.

Post autor: Ronon Dex »

Małe uzupełnienie, aby nie trzeba było robić reformy stopni:

Obrazek

1. Schütze/Soldat/Jäger etc. (Flieger - lotnictwo)
2. Gefreiter
3. Korporal
4. Zugsfuchrer/Unteroffizier
5. Feldwebel
6. Oberfeldwebel
7. Stabsfeldwebel
8. Fähnrich

9. Leutnant
10. Oberleutnant
11. Hauptmann

12. Major
13. Oberstleutnant
14. Oberst

15. General
Ostatnio zmieniony 06 lutego 2023, 22:12 przez Ronon Dex, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11792
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Nowe spojrzenie na mundury polowe i stopnie wojskowe.

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Trudno odnieść się i nie docenić wkładu pracy. Cóż, moge tylko przyklasnąć i potwierdzić co pisałem wcześniej. Ja sam tego nie ogarnę, a skoro jest wola osób bardzo zaangażowanych w sprawy wojskowe, choć brakuje mi tu wypowiedzi @Albert Fryderyk de Espada, to ogromną przyjemnością jest oddanie pola właśnie takim pasjonatom.

Co do stopni, zawsze myślałem, że takie "jaskrawe", a raczej rzucające sie w oczy kolory na kołnieżach są złą inicjatywą, z racji własnie "widoczności", ale one wyglądają naprawdę bardzo oryginalnie. Wiem, że tak były stosowane, ale własnie to mnie zastanawia dlaczego w takich ostrych barwach.
Nie mniej warto by takie zróżnicowanie oczywiście było.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 702
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Nowe spojrzenie na mundury polowe i stopnie wojskowe.

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 06 lutego 2023, 20:30 Co do stopni, zawsze myślałem, że takie "jaskrawe", a raczej rzucające sie w oczy kolory na kołnieżach są złą inicjatywą, z racji własnie "widoczności", ale one wyglądają naprawdę bardzo oryginalnie. Wiem, że tak były stosowane, ale własnie to mnie zastanawia dlaczego w takich ostrych barwach.
Nie mniej warto by takie zróżnicowanie oczywiście było.
No cóż... musimy wziąć poprawkę na inne czasy, inaczej wyglądające wojny niż obecnie i inne podejście do kwestii widoczności stopni. Kiedyś to oficer miał się wyróżniać "spośród tłumu"... nie na darmo w pewnej realowej armii z naszego grajdoła (II RP) bagaż oficerski miał 50 kg (zapisana norma ładunkowa... w taborach kompanii był 200 kg na "bagaż oficerski" dla 4 oficerów... w czasie gdy na żołnierza przypadało raptem 12 kg i to musieli to targać "na garbie", bo poza obsługami broni zespołowej nie było na wozach miejsca na ich plecaki). Takie czasy... walczono głownie z kopów lub atakowano tyralierą po otwartym polu. Dużą wagę przywiązywano do rozpoznawalności się nawzajem (w sumie to nie było takie bez sensu... to nie współczesność z powszechnymi systemami łączności na najniższych szczeblach - wtedy niekoniecznie wiedziano kto, gdzie w danym momencie się znajduje) i do czegoś w rodzaju "ducha walki" osiąganego też poprzez umundurowanie... kto dzisiaj przypina sobie odznaczenia do polowego munduru? A wtedy było to często spotykane... Z drugiej strony nie przesadzajmy, takie elementy na kołnierzach, w tamtym sposobie prowadzenia walki nie rzucały się specjalnie w oczy.

Oczywiście wojna (DWS) o zweryfikowała... ale dopiero gdzieś w jej połowie zaczęto stosować bluzy maskujące (a i to niezbyt powszechnie), a oficerowie i starsi podoficerowie starali się nie wyróżniać od swoich żołnierzy (ale to były głownie "inicjatywy oddolne", a nie systemowe). Tacy brytyjscy oficerowie zaczęli zabierać z taboru (oni mieli to w samochodzie przydzielonym do plutonu) karabiny (te należące do celowniczych Brenów... bo ci mieli oprócz rkm-u też przydziałowy karabin, który w walce jeździł w taborze plutonu), bo brak karabinu demaskował ich jako oficerów czyli cel dla snajpera.

Tylko, że my jesteśmy w okresie międzywojennym, a więc nie "uprzedzajmy faktów"... jesteśmy w "innych czasach".

A jak się podoba to jeszcze dwa przykłady na szybko...

1/ Pułkownik (oficer sztabu) przy samochodzie, w towarzystwie sierżanta sztabowego (pewnikiem adiutant) oraz szeregowca z radiostacją.

Obrazek

2/ Sekcja sanitarna z samochodem...

Obrazek

...uprzedzę uwagi Oberhaupta - tak, wtedy malowano często tak hełmy personelu medycznego. To nie czasy wojen z II połowy XX wieku czy współczesnych, gdzie zamalowywane bywają znaki czerwonego krzyża na śmigłowcach sanitarnych, bo zdradzają, że maszyna jest nieuzbrojona i można do niej bezkarnie strzelać. W "tamtych czasach" liczono, że takie oznakowanie chroni medyków i faktycznie bardzo często tak rzeczywiście bywało.

3/ Patrol żandarmerii polowej (feldfebel i dwóch szeregowych) z aresztantem...

Obrazek
Heinz-Werner Grüner pisze: 06 lutego 2023, 20:30 Cóż, moge tylko przyklasnąć i potwierdzić co pisałem wcześniej. Ja sam tego nie ogarnę, a skoro jest wola osób bardzo zaangażowanych w sprawy wojskowe, choć brakuje mi tu wypowiedzi @Albert Fryderyk de Espada, to ogromną przyjemnością jest oddanie pola właśnie takim pasjonatom.
Warto więc to jakoś usankcjonować, przynajmniej jeśli chodzi o stopnie na polowych mundurach... resztą się zajmę.

No i chyba ta obiecaną szwalnię możesz otworzyć... trzeba te uniformy poszyć przecież. :lol:
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11792
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Nowe spojrzenie na mundury polowe i stopnie wojskowe.

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Ostatnie zdanie nieco wyprzedziło moją prośbę...
Zależałoby mi przede wszystkim na wizerunku najprostszym, bez insygnii i na ile to możliwe wszystkich wersji bluz, płaszczy, spodni etc.
Jakieś ujęcia typowo z fabrycznego punktu widzenia. Wiem, że to trudne do wykonania, ale może jakbyś mi podesłał link do plików to sam bym "wyciągnął".

Co do usankcjonowania, jak to ładnie feldwebel nazwał, to oczywiście oznakowanie stopni być może jeszcze dziś zostanie oficjalnie "uznane", ale poczekajmy do wieczora. Jeśli ożywi się rozmowa, pokaże się głos sprzeciwu etc, to podebatujemy.


Czy mógłby Szanowny (jak prośba to oficjalnie. :P) zerknąć na poniższy link? To do Army 3, takie ujęcia to "standard"?
https://steamcommunity.com/sharedfiles/ ... 1507586063

Obrazek
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 702
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Nowe spojrzenie na mundury polowe i stopnie wojskowe.

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 07 lutego 2023, 08:43 Ostatnie zdanie nieco wyprzedziło moją prośbę...
Zależałoby mi przede wszystkim na wizerunku najprostszym, bez insygnii i na ile to możliwe wszystkich wersji bluz, płaszczy, spodni etc.
Jakieś ujęcia typowo z fabrycznego punktu widzenia. Wiem, że to trudne do wykonania, ale może jakbyś mi podesłał link do plików to sam bym "wyciągnął".
Da się zrobić... taka wersja bez patek też jest:

Od lewej: mundur letni, mundur letni z rozpiętym kołnierzem (w tym przypadku i tak patek nie widać), mundur całoroczny, płaszcz.

Obrazek

Akurat krój jest dość prosty... nie powinno być problemu z graficznym narysowaniem tego (bazuje na tym co robiłem dotychczas w tej materii), szczególnie komuś kto jak Ty w pewnym sensie jest "z branży"... ;)
Heinz-Werner Grüner pisze: 07 lutego 2023, 08:43 Czy mógłby Szanowny (jak prośba to oficjalnie. :P) zerknąć na poniższy link? To do Army 3, takie ujęcia to "standard"?
[...]

To nawet jest z tego moda, którego używam do mundurów Edelweiss czyli Northern Fronts - Scandinavia in WW2. Jednak oporządzenie WH to głównie inny mod czyli GEIST-A3 LITE (jest kompatybilne z mundurami moda NF... co jest ważne, bo mieszać dowolnie się nie da, trzeba wyszukiwać takie by np. paski nie "wtapiały" się w mundur itd.), a broń to w ogóle z kilku modów pochodzi (głównie CSA38, bo to mod bazowy, bez którego wiele mód z DWS w ogóle nie działa), podobnie jak inne elementy. Generalnie moja Arma 3 to totalna mieszanka DLC (oficjalne dodatki - kupiłem wszystkie) oraz kilkudziesięciu modów (w sumie 116 GB mi już wyszło), które trzeba pojedynczo sprawdzać czy nie ma konfliktów (dlatego to tyle trwało nim skomponowałem to wszystko).

Ujęcie nie jest standardem... w sensie postaci z karabinem na ramieniu - prawdopodobnie użyto specjalnego moda do statycznych animacji. Jednak on niestety nie działa gdy się miesza mody w jednej postaci - konkretne animacje i statyczne postacie działają tylko na wybrane i kompletne mody.

Bez takiej wymuszonej animacji jest to ograniczone do zmuszania AI do konkretnego zachowania (no poza tymi postaciami stojącymi, bo to po prostu w edytorze żołnierza jest robione... on sobie wtedy stoi i można mu zmieniać elementy). jak chcesz aby żołnierz biegł to po prostu zadajesz mu takie zadanie i w odpowiednim momencie robisz screena z innej postaci. Jak chcesz aby nasz czołg zniszczył czołg przeciwnika to... zabierasz przeciwnikowi amunicję i wtedy wiesz, ze twój czołg "wygra" i to screenujesz. itd. itp. Ale i tak chyba to źle nie wygląda...

PS. Jak zrobię stosowne pieczęcie firmowe to przekażę wojsku próbki sprzętu w RDW do prób wojskowych... bo Piotr chyba realowo "zarobiony jest", to trzeba to ogarnąć na razie bez niego.
Awatar użytkownika
Piotr Romanow Stempel
Posty: 873
Rejestracja: 04 maja 2022, 14:33
Lokalizacja: Grünerwald

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Nowe spojrzenie na mundury polowe i stopnie wojskowe.

Post autor: Piotr Romanow »

Co do patek żółtych możemy je zaadaptować dla Żandarmerii, ale bardziej obszernie się wypowiem dopiero jak wrócę dziś do domu. ;)
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11792
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Nowe spojrzenie na mundury polowe i stopnie wojskowe.

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

@Ronon Dex o taką prezentację mundurów mi własnie chodziło. Tak typowo, jak z "żurnala" nie będzie, ale do prezentacji sie nada. :D

Tylko dajcie mi jeszcze znać czy ten rodzaj tkaniny...

Obrazek
...będzie nadal mundurem galowym?
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 702
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Nowe spojrzenie na mundury polowe i stopnie wojskowe.

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 07 lutego 2023, 20:22 Tylko dajcie mi jeszcze znać czy ten rodzaj tkaniny...

[...]

...będzie nadal mundurem galowym?
Jak bym kwestię mundurów galowych pozostawił jako niezależną od polowych... pole do popisu dla innego rodzaju zabawy graficznej to raz (czyli różne style i różne upodobania bawiących się). A dwa, że wcale mundury galowe nie muszą być powiązane z tymi codziennymi i polowymi... Patrz Brytyjczyków, wszak oni mieli i mają swoje "czerwone kurtki" galowe i reprezentacyjne, a od dawien, dawna mieli swoje khaki (to oni je "wykombinowali" podczas II wojny burskiej) i kolejne tego wcielenia. Ich "battle dres" z lat 30-tych różnił się drastycznie od tych galowych uniformów, stopnie też tam mieli "tradycyjne", jeszcze z czasów przełomu XVII i XIX wieku, a na "codziennych" bardziej "współczesne". Nie oni jedni...
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11792
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Nowe spojrzenie na mundury polowe i stopnie wojskowe.

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Ronon Dex pisze: 07 lutego 2023, 21:25
Heinz-Werner Grüner pisze: 07 lutego 2023, 20:22 Tylko dajcie mi jeszcze znać czy ten rodzaj tkaniny...

[...]

...będzie nadal mundurem galowym?
Jak bym kwestię mundurów galowych pozostawił jako niezależną od polowych... pole do popisu dla innego rodzaju zabawy graficznej to raz (czyli różne style i różne upodobania bawiących się). A dwa, że wcale mundury galowe nie muszą być powiązane z tymi codziennymi i polowymi... Patrz Brytyjczyków, wszak oni mieli i mają swoje "czerwone kurtki" galowe i reprezentacyjne, a od dawien, dawna mieli swoje khaki (to oni je "wykombinowali" podczas II wojny burskiej) i kolejne tego wcielenia. Ich "battle dres" z lat 30-tych różnił się drastycznie od tych galowych uniformów, stopnie też tam mieli "tradycyjne", jeszcze z czasów przełomu XVII i XIX wieku, a na "codziennych" bardziej "współczesne". Nie oni jedni...
Ok, dzięki za pomoc. Nie mniej czekam na info z pw fb. :)
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Edelweiss Landstreitkräfte”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości