Kwestie wyposażenia 2. Fliegerregiment

Siły Powietrzne Edelweiss

Moderatorzy: Ronon Dex, Piotr Romanow, Albert Fryderyk de Espada

Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 692
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Kwestie wyposażenia 2. Fliegerregiment

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 08 marca 2023, 13:58 Jak dla mnie ta wersja:

Obrazek
Tez mi się podoba, tylko miałem wątpliwości co do tego ogona... ale to tak jest jak człowiek za dużo kombinuje i musi sobie w końcu zdać sprawę, ze ideały nie istnieją.

No to wieczorem siądę i przeniosę to na samolot... i zobaczymy jak to nam się "na żywo" zaprezentuje.
Heinz-Werner Grüner pisze: 08 marca 2023, 13:58Jest jakiś "unikat" w formie symboli (te oczywiscie jak najbardziej tutaj pasują i kolorystycznie i same znaki) oraz pełne oznaczenie.
Przyznam, że "od zawsze" podobały mi się te geometryczne symbole eskadr z lat 1927-32. Urzeka mnie prostota i czytelność tego systemu.

To faktycznie był taki niespotykany szerzej schemat... utrzymał się raptem 6 lat i zostąpiły go te różniste "rysuneczki" w stylu ptaszki, zwierzątka, robale etc. czyli coś co było i jest w lotnictwie mocno "oklepane".
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11780
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Kwestie wyposażenia 2. Fliegerregiment

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Jak dla mnie własnie ta "inność" jest tutaj dużo ciekawsza, a, że i przy tym ładniejsza to tylko działa na nasz plus.
Jestem ciekaw jak te maszyny będą wyglądać z tymi pełnymi oznakowaniami.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 692
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Kwestie wyposażenia 2. Fliegerregiment

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 08 marca 2023, 19:22 Jak dla mnie własnie ta "inność" jest tutaj dużo ciekawsza, a, że i przy tym ładniejsza to tylko działa na nasz plus.
Jestem ciekaw jak te maszyny będą wyglądać z tymi pełnymi oznakowaniami.
To tak na szybko... chyba wygląda nieźle. Tylko nie zwracaj uwagi na te "malunki"... to nowa koncepcja takich półoficjalnych godeł (w jakich lubują się lotnicy) dla eskadr 2 pułku, ale jeszcze wstępnej fazie, trzeba dopasować kolorystykę, wielkość i miejsce dla "arta".... dzisiaj już w tym grzebał nie będę. Zwracaj uwagę tylko na oznakowanie...

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Przy okazji przymiarki dla eskadry myśliwsko-bombowej... tylko się nie czepiaj, że nie Alpy (na ostatnim screenie to się Morskie Oko się załapało... ale Nowy Targ to fajne lotnisko do testów takich maszyn) i podobnie jak powyżej malunek tylko testowo, pójdzie nieco w inne miejsce, zmieni się wielkość itp.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

W sumie zastanawiam się czy nie zrezygnować w ogóle ze znaku rozpoznawczego na ogonie... i nie zostawić tylko na skrzydłach - bo ruchoma część statecznika jest moim zdaniem wystarczającym wyróżnikiem narodowym. A teraz jest to trochę przeładowane.
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11780
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Kwestie wyposażenia 2. Fliegerregiment

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Tu nie ma co zwracać uwagę, tu trzeba się delektować! Ujęcia, jak zawsze piękne, a w tych malowaniach to jest cudownie! :E :E :E
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 692
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Kwestie wyposażenia 2. Fliegerregiment

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 08 marca 2023, 21:54 Tu nie ma co zwracać uwagę, tu trzeba się delektować! Ujęcia, jak zawsze piękne, a w tych malowaniach to jest cudownie! :E :E :E
Niestety nie odpowiada to na moje pytanie/wątpliwość: czy warto malować ten mały znak rozpoznawczy na ogonie? Czy nie wystarczy pozostawić je na skrzydłach, a na ogonie wystarczającym elementem identyfikacyjnym (widocznym z boku) jest flaga - aby uniknąć przeładowania elementami graficznymi?

Obrazek

W sumie fajnie by było by się dowództwo ELuK też wypowiedziało... @Albert Fryderyk de Espada

Przy okazji projekcik nowych godeł eskadr dla 2 pułku... - nie mylić ze znakiem rozpoznawczym eskadry na samolotach:

Obrazek

Tarcza została zaczerpnięta z dotychczasowego godła 3 eskadry (tradycja itp.), która w sumie stała się przecież zalążkiem pułku, bo oprócz eskadry szkolnej (i to raczej obecnie bardziej "półeskadry") tylko ta jednostka istnieje na dzień dzisiejszy - pozostałe trzeba sformować/przeformować.

Tło w kolorze pułku (ze znaku geometrycznego) i na nim w tle symbol graficzny nawiązujący do znaku poszczególnej eskadry. "Stworzenia" wg skojarzeń:
- 3. eskadra myśliwska, ma (będzie miała) stosunkowo lekkie maszyny myśliwskie czyli szerszeń... małe i kąśliwe.
- 4. eskadra myśliwska, będzie miała dwusilnikowe myśliwce operujące raczej na większych wysokościach czyli orzeł... spada z góry i rozszarpuje ofiarę.
- 1. eskadra myśliwsko-bombowa (szturmowa) - skorpion... bo latamy nisko nad ziemią, a jak przy*** to będzie bolało.
- 1. eskadra szkolna (jako łącznikowa na czas W) - niedorosły orzełek, on już był w godle tej eskadry... nie wymaga chyba wyjaśniania dlaczego się z nauką latania kojarzy.
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11780
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Kwestie wyposażenia 2. Fliegerregiment

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Ronon Dex pisze: 09 marca 2023, 10:57 czy warto malować ten mały znak rozpoznawczy na ogonie?
Nie mam specjalnie zdania na ten temat, ale wydaje się zbędne, skoro jest na skrzydłach.

Ronon Dex pisze: 09 marca 2023, 10:57 W sumie fajnie by było by się dowództwo ELuK też wypowiedziało... @Albert Fryderyk de Espada
Oczywiście, jego zdanie w tej materii jest bardzo istotne.


Wytłumaczenie i cała reszta dotycząca godeł, perfekcyjnie.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 692
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Kwestie wyposażenia 2. Fliegerregiment

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 09 marca 2023, 14:04 Nie mam specjalnie zdania na ten temat, ale wydaje się zbędne, skoro jest na skrzydłach.
Mam podobne zdanie... flaga i znak to jest nadmierne przeładowanie. Ponieważ jednak kwestia rozmieszczania znaków rozpoznawczych powinna być jednolita i usankcjonowana to potrzebowałem w tej materii opinii "władzy zwierzchniej".

A przy okazji... tak wyjdą samoloty z 1 pułku (1 i 2 eskadra myśliwska)

Obrazek

@Albert Fryderyk de Espada pozdrawiam... :A
Awatar użytkownika
Albert Fryderyk de Espada Stempel
Posty: 1485
Rejestracja: 01 marca 2022, 21:26
Lokalizacja: Glänzberg

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Kwestie wyposażenia 2. Fliegerregiment

Post autor: Albert Fryderyk de Espada »

Ronon Dex pisze: 09 marca 2023, 15:38
Heinz-Werner Grüner pisze: 09 marca 2023, 14:04 Nie mam specjalnie zdania na ten temat, ale wydaje się zbędne, skoro jest na skrzydłach.
Mam podobne zdanie... flaga i znak to jest nadmierne przeładowanie. Ponieważ jednak kwestia rozmieszczania znaków rozpoznawczych powinna być jednolita i usankcjonowana to potrzebowałem w tej materii opinii "władzy zwierzchniej".

A przy okazji... tak wyjdą samoloty z 1 pułku (1 i 2 eskadra myśliwska)

Obrazek

@Albert Fryderyk de Espada pozdrawiam... :A
Pikne, zaprawdę piknie.
Ciekawie wyglądają te oznaczenia figurami geometrycznymi są ciekawe, nigdy takich nie widziałem ale całkiem fajnie się prezentują tylko nie mieszałbym ich z insygniami poszczególnych eskadr. Jakoś dla mnie wygląda to na zbytnie nagromadzenie szczegółów ale może to tylko takie moje widzimisię.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 692
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Kwestie wyposażenia 2. Fliegerregiment

Post autor: Ronon Dex »

Albert Fryderyk de Espada pisze: 09 marca 2023, 16:12 Ciekawie wyglądają te oznaczenia figurami geometrycznymi są ciekawe, nigdy takich nie widziałem ale całkiem fajnie się prezentują...
Jest to oznakowanie wzorowane na systemie oznaczania pułków i eskadr lotnictwa nieboszczki II RP obowiązujące w latach 1927-32 (czyli "przez chwilę").

Przykład nr 1 i przykład nr 2.

Faktycznie jest dość oryginalne i nigdzie indziej niespotykane... jedyną analogią, którą znam to oznakowanie ogonów samolotów USN i USMC z końcowego okresu DWS na Pacyfiku, ale tam to były po prostu różne, białe kształty malowane bezpośrednio na ogonach maszyn i na typowym tle czyli wtedy na granatowym, jednolitym.

Albert Fryderyk de Espada pisze: 09 marca 2023, 16:12 ...tylko nie mieszałbym ich z insygniami poszczególnych eskadr. Jakoś dla mnie wygląda to na zbytnie nagromadzenie szczegółów ale może to tylko takie moje widzimisię.
Coś w tym jest... dlatego opracowałem godła eskadr dla 2 pułku w takiej formie, by można było użyć ewentualnie tylko "arta" (wtedy się nie gryzie) czyli bez tarczy... a godło z tarczą to sobie będzie można zrobić w formie odznaki lub powiesić nad barem w lotniskowej kantynie. Ale to obrazkowe godło nie będzie nijak "obowiązkowe" na samolotach. To w sumie taki odpowiednik często malowanej gołej lub skąpo ubranej "baby" na samolotach - niezależnego "tailarta" czy "nosearta" od wszelkich oficjalnych oznakowań.

Na tych maszynach pozostały godła eskadr... bo były we wcześniejszej wersji malowania... mogę to pousuwać, bez problemu.

Postaram się weekend ogarnąć te malowania na finalnie... :)
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 692
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Kwestie wyposażenia 2. Fliegerregiment

Post autor: Ronon Dex »

Albert Fryderyk de Espada pisze: 09 marca 2023, 16:12 ...ale całkiem fajnie się prezentują tylko nie mieszałbym ich z insygniami poszczególnych eskadr. Jakoś dla mnie wygląda to na zbytnie nagromadzenie szczegółów ale może to tylko takie moje widzimisię.
Twoje widzimisię, Twoje prawo... :lol:

Poprawione:

Obrazek

Przy okazji dodałem A-21 z eskadry rozpoznawczej... zabawne, ale w tej eskadrze jest lepszy myśliwiec niż te w eskadrach myśliwców. Ale z drugiej strony w moim pułku w eskadrze szturmowej też jest maszyna, która w sumie była w realu jednym z lepszych myśliwców... długo się utrzymały, bo 1969 brały udział w ostatnich walkach samolotów myśliwskich z silnikami tłokowymi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Edelweiss Luftstreitkräfte”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości