Edelweisski Wątek Kosmiczny

Edelweissische Nationale Stiftung to edelweisska fundacja na rzecz nauki, kultury, sztuki i historii... Już sama nazwa brzmi na tyle poważnie, że każdy kto przekroczy jej progi powinien sobie zdawać sprawę, że o błahych sprawach tutaj się nie rozmawia. Nie bądź jednak sceptycznie nastawiony, naukowcy, artyści i inne osoby pracujące w fundacji to bardzo sympatyczni ludzie i skorzy do pomocy.

Wcześniej fundacja znana pod nazwą Edelweissische Wissenschaftsstiftung (do 14 czerwca'22)
Awatar użytkownika
Damiano Windsachen Stempel
Chef-Raketenwerfer
Posty: 865
Rejestracja: 27 kwietnia 2022, 22:16

ODZNACZENIA

Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Damiano Windsachen »

Edelweisscy Przyjaciele!
Jak wielu z nas zdaje sobie sprawę Leocja nie jest aktywna tak jak dawniej, a mój wątek prowadzony tam nie jest już w swoim złotym wieku jak dawniej. Po wielu chwilach zastanowieniach postanowiłem przenieść swój wątek w całości do Was, do Edelweiss chociaż nie zaprzeczam też możliwości powrotu do Leocji po ustabilizowaniu się sytuacji z aktywnością :D
Damiano Windsachen
Prezes firmy BAZTEK, Esperantysta
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Damiano Windsachen Stempel
Chef-Raketenwerfer
Posty: 865
Rejestracja: 27 kwietnia 2022, 22:16

ODZNACZENIA

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Damiano Windsachen »

Obrazek
Japoński lądownik HAKUTO-R prywatnej firmy ispace miał dzisiaj wylądować na powierzchni Księżyca. Podczas oglądania animacji z całego lotu widać było zatrważającą prędkość 33 km/h na wysokości 90 metrów od powierzchni Księżyca :X


To od razu nasiliło moje obawy kiedy tuż po pokazaniu na animacji "udanego lądowania" zacząłem wątpić w sukces dzisiejszego lądowania. Tuż po lądowaniu na streamie widać było uśmiechnięte miny pracowników kontroli misji. Niestety wkrótce poinformowano nas o utracie kontaktu z lądownikiem (które zostało zerwane chwilę przed lądowaniem). Aktualnie oczekuję na Lunar Reconnaissance Orbiter, który może pomóc w przesłaniu sygnału z lądownika z powrotem na Ziemię jednak ta ogromna prędkość 33km/h może być dla Hakuto wręcz zabójcza :c
Ostatnio zmieniony 25 kwietnia 2023, 19:51 przez Damiano Windsachen, łącznie zmieniany 1 raz.
Damiano Windsachen
Prezes firmy BAZTEK, Esperantysta
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3904
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Joachim Cargalho »

Wspaniałe wieści! Jak tylko ujrzałem informację o Twoich zamiarach bardzo się ucieszyłem, bo Twoje kosmiczne ciekawostki są wiedzą, którą warto się dzielić. Już kiedyś pisałem przy okazji Twojej mikronacyjnej przerwy:
Natomiast proszę pamiętać, iż ta kosmiczna podróż w świat realny zawsze jest opatrzona biletem powrotny, który warto wykorzystywać. Gdybyś chciał zawrócić swój podniebny statek, nawet każda łąka Edelweiss może być dla Ciebie lądowiskiem!
Teraz z wielką ochotą będę spoglądał na ten wątek i na pewno uczestniczył w dyskusjach.
I pewnie zanim wątek ten rozkręci się na dobre, minie trochę czasu, jednak już teraz mógłbyś powiedzieć co takiego lądowało dzisiaj na księżycu i czego szukają tam Japończycy - bo to chyba oni. :D

Edit:// Dziękuję.
Obrazek
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3904
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Joachim Cargalho »

Jakiś konkretny cel misji był?
Obrazek
Awatar użytkownika
Damiano Windsachen Stempel
Chef-Raketenwerfer
Posty: 865
Rejestracja: 27 kwietnia 2022, 22:16

ODZNACZENIA

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Damiano Windsachen »

Joachim Cargalho pisze: 25 kwietnia 2023, 19:31 Teraz z wielką ochotą będę spoglądał na ten wątek i na pewno uczestniczył w dyskusjach.
I pewnie zanim wątek ten rozkręci się na dobre, minie trochę czasu, jednak już teraz mógłbyś powiedzieć co takiego lądowało dzisiaj na księżycu i czego szukają tam Japończycy - bo to chyba oni. :D
No pewnie! :D

Tak w dużym skrócie: Ten lądownik to w zasadzie pierwsza Japońska misja lądowania na Księżycu (jak i pierwszy lądownik księżycowy sfinansowany ze środków prywatnych). Fakt faktem jest to przeze wszystkim lądownik demonstracyjny, który ma w przyszłości przewozić ładunki komercyjne i rządowe. W dzisiejszej misji na pokładzie był łazik księżycowy Rashid, wyprodukowany przez Agencje Kosmiczną z ZEA, który miał być używany do badania księżycowej gleby, badania geologii Księżyca oraz ruchu pyłu księżycowego. W misji leciał także Japanese Lunar Excursion Vehicle, będący małą kulą, która po prostu otwiera się i przenosi nowoczesne kamery do obserwacji powierzchni Księżyca.
Damiano Windsachen
Prezes firmy BAZTEK, Esperantysta
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 667
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Ronon Dex »

Damiano á-la-Triste pisze: 25 kwietnia 2023, 18:32 Jak wielu z nas zdaje sobie sprawę Leocja nie jest aktywna tak jak dawniej, a mój wątek prowadzony tam nie jest już w swoim złotym wieku jak dawniej. Po wielu chwilach zastanowieniach postanowiłem przenieść swój wątek w całości do Was, do Edelweiss chociaż nie zaprzeczam też możliwości powrotu do Leocji po ustabilizowaniu się sytuacji z aktywnością :D
Leocji to Ty grobu raczej nie kop... ot chwilowy spadek aktywności, w każdym v-państwie bywający... idę o zakład, że niebawem, np. na jesień powróci.

Ale "wątek kosmiczny" w Edelweiss byłby dość ciekawy - zważywszy na poziom technicznego rozwoju kraju. Kosmos w stylu retro... to coś naprawdę bardzo ciekawego. Fantastyka na poziomie np. literatury tematu wg. Edgara Rice Burroughs'a to cos naprawdę fajnego. Sam w takim czymś chętnie bym wziął udział, bo naprawdę daje ogromne możliwości dla narracji.
Ostatnio zmieniony 02 maja 2023, 15:45 przez Ronon Dex, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3904
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Joachim Cargalho »

Jak wygląda odpowiedzialność w takich sytuacjach za niepowodzenie. Wiadomo, ze ZEA wydała trochę pieniędzy na swój łazik, a ten być może stał się już kupką złomu. To rzeczywiste koszty dla ispace, czy jedynie plama wizerunkowa?
Obrazek
Awatar użytkownika
Damiano Windsachen Stempel
Chef-Raketenwerfer
Posty: 865
Rejestracja: 27 kwietnia 2022, 22:16

ODZNACZENIA

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Damiano Windsachen »

Joachim Cargalho pisze: 25 kwietnia 2023, 19:43 Jak wygląda odpowiedzialność w takich sytuacjach za niepowodzenie. Wiadomo, ze ZEA wydała trochę pieniędzy na swój łazik, a ten być może stał się już kupką złomu. To rzeczywiste koszty dla ispace, czy jedynie plama wizerunkowa?
Łazik, jak i sam lądownik był demonstratorem technologicznym więc raczej w przypadku niepowodzenia nie będzie żadnych konsekwencji dla ispace. Jednak jeśli dojdzie to niepowodzenia to ispace może opóźnić start planowanej na 2024 misji M2, która jest podobna do dzisiejszego M1. Jednak na ten moment ciężko to jakoś stwierdzić :/
Damiano Windsachen
Prezes firmy BAZTEK, Esperantysta
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11640
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Herr Damiano witam na edelwajskiej ziemi. Teraz już oficjalnie. Mam nadzieje, że Edle w pełni wykorzystają Pańską wiedzę i zapał do czerpania wszystkiego co najlepsze z "przyszłości". My, co prawda, działamy retro, co zauważył Herr Dex, ale nic nie stoi na przeszkodzie byśmy informowali o realnych donosach z kosmosu. Myślę, że ciekawski naród szarotkowy zada tyle pytań, że każdy temat będzie w pełni wyczerpany.
Moje pytanie brzmi, dlaczego to wszystko jest tak mało nagłaśniane w mediach ogólnopublicznych? Czy to podróżowanie na księżyc jest już tak pospolite? Ja byłęm pewien, ze na ksieżyc to nie lata się od lat. Wiadomo, że załogowo to już w ogóle, ale czy są w ogóle do tego przymiarki by kolejny człowiek stanął i zbadał naszego naturalnego satelitę?
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Damiano Windsachen Stempel
Chef-Raketenwerfer
Posty: 865
Rejestracja: 27 kwietnia 2022, 22:16

ODZNACZENIA

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Damiano Windsachen »

Heinz-Werner Grüner pisze: 25 kwietnia 2023, 20:56 Moje pytanie brzmi, dlaczego to wszystko jest tak mało nagłaśniane w mediach ogólnopublicznych? Czy to podróżowanie na księżyc jest już tak pospolite? Ja byłęm pewien, ze na ksieżyc to nie lata się od lat. Wiadomo, że załogowo to już w ogóle, ale czy są w ogóle do tego przymiarki by kolejny człowiek stanął i zbadał naszego naturalnego satelitę?
Jeśli chodzi o nagłośnianie w mediach to osobiście powiem, że przynajmniej na razie jest to fatalnie zrobione bo po za clickbaitami nie reprezentują nic ciekawego, lub treściwego dla przeciętnego odbiorcy. Osobiście dzisiejsze lądowanie było moim pierwszym oglądaniem lądowania czegokolwiek na Księżycu (Po za godzinnymi urywkami z Apollo 16/17). Co do podróży na Księżyc to tak jest ona planowana już od dobrych kilku lat za sprawą programu Artemis, który zakłada lądowanie na Księżycu do 2028 (Chociaż politycy mówią o 2025 jednak patrząc na obecne zniszczenia Boca Chica po ostatnim locie Starshipa to najprawdopodobniej sam lot na Księżyc się opóźni ze względu na to, że Starship ma mieć specialną "Ksieżycową" wersję). Więc pewnie kiedyś tam jeszcze polecimy :)
Damiano Windsachen
Prezes firmy BAZTEK, Esperantysta
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fundacja Narodowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości