Edelweisski Wątek Kosmiczny

Edelweissische Nationale Stiftung to edelweisska fundacja na rzecz nauki, kultury, sztuki i historii... Już sama nazwa brzmi na tyle poważnie, że każdy kto przekroczy jej progi powinien sobie zdawać sprawę, że o błahych sprawach tutaj się nie rozmawia. Nie bądź jednak sceptycznie nastawiony, naukowcy, artyści i inne osoby pracujące w fundacji to bardzo sympatyczni ludzie i skorzy do pomocy.

Wcześniej fundacja znana pod nazwą Edelweissische Wissenschaftsstiftung (do 14 czerwca'22)
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11634
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

A! Virgin to rzeczywiscie Bransona-nie skojarzyłem nazwy. On już chyba zajmuje się lotami w przestrzeń kosmiczną z dekadę, co?
Co do dziury,to właśnie to ujęcie widziałem. Są jakieś inne? Mnie to przeraża jakie szkody wywołuje sam start maszyny. :D
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Damiano Windsachen Stempel
Chef-Raketenwerfer
Posty: 865
Rejestracja: 27 kwietnia 2022, 22:16

ODZNACZENIA

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Damiano Windsachen »

Heinz-Werner Grüner pisze: 27 kwietnia 2023, 21:07 Co do dziury,to właśnie to ujęcie widziałem. Są jakieś inne? Mnie to przeraża jakie szkody wywołuje sam start maszyny. :D
Pewnie i są jednak ja nie należę do tych fanatyków, którzy oglądają Boca Chicę 24/7 ale te "szkody" były do przewidzenia. Fakt faktem nie spodziewałem się aż takich szkód (farma paliwowa i wgniecione zbiorniki) no ale przynajmniej zabawa była świetna nie mówiąc już o moich sąsiadach którzy chyba też słyszeli że Starship leci :lol:
Damiano Windsachen
Prezes firmy BAZTEK, Esperantysta
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Damiano Windsachen Stempel
Chef-Raketenwerfer
Posty: 865
Rejestracja: 27 kwietnia 2022, 22:16

ODZNACZENIA

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Damiano Windsachen »

Dziś wyjątkowo mało się dzieje (scrub Falcona Heavy zrobił swoje :/) ale NASA opublikowała nagrania z testu gimbala silnika RS-25, który będzie wykorzystywany w rakiecie SLS w przyszłych misjach programu Artemis!


Jakby ktoś nie wiedział to ten gimbal to możliwość obracania silnika o kilka stopni w przód i w tył w celu ukierunkowania ciągu silnika i „sterowania” całą rakietą na właściwej trajektorii.
Damiano Windsachen
Prezes firmy BAZTEK, Esperantysta
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11634
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Damiano á-la-Triste pisze: 28 kwietnia 2023, 19:10
Dziś wyjątkowo mało się dzieje (scrub Falcona Heavy zrobił swoje :/) ale NASA opublikowała nagrania z testu gimbala silnika RS-25, który będzie wykorzystywany w rakiecie SLS w przyszłych misjach programu Artemis!


Jakby ktoś nie wiedział to ten gimbal to możliwość obracania silnika o kilka stopni w przód i w tył w celu ukierunkowania ciągu silnika i „sterowania” całą rakietą na właściwej trajektorii.
Nie znam się na tym kompletnie, ale wbrew pozorom takie filmiki zachęcają do "szperania" w sieci.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Damiano Windsachen Stempel
Chef-Raketenwerfer
Posty: 865
Rejestracja: 27 kwietnia 2022, 22:16

ODZNACZENIA

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Damiano Windsachen »

A w Boca Chica właśnie rozpoczęto sprzątanie Stołu Orbitalnego po pierwszym locie Starshipa!
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Damiano Windsachen
Prezes firmy BAZTEK, Esperantysta
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Damiano Windsachen Stempel
Chef-Raketenwerfer
Posty: 865
Rejestracja: 27 kwietnia 2022, 22:16

ODZNACZENIA

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Damiano Windsachen »

Wczoraj zapomniałem napisać o kolejnym amerykańsko-arabskim (?) spacewalku, który miał miejsce wczoraj na ISS. Więc tak w skrócie:

Astronauta NASA Stephen Bowen i Emironauta (?) Al Neyadi (który jest pierwszym arabskim członkiem Ekspedycji) wykonali 28 kwietnia zaplanowany już wcześniej spacewalk. Wczorajsze wyjście było związane z zakończeniem prowadzeń kabli i zabezpieczeniu rozpórki w panelach słonecznych niedaleko śluzy Quest. Prace są przeprowadzane rzecz jasna w ramach przygotowań ISS do przybycia kolejnych zestawów rozwijanych paneli IROSA, które dotrą gdzieś w czerwcu. Niestety nie odłączono anteny Space to Ground, które zostało przełożony na następny (rosyjski) spacer kosmiczny.

Obrazek
Damiano Windsachen
Prezes firmy BAZTEK, Esperantysta
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11634
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Damiano á-la-Triste pisze: 29 kwietnia 2023, 10:59 A w Boca Chica właśnie rozpoczęto sprzątanie Stołu Orbitalnego po pierwszym locie Starshipa!
Czy w siecie da się wyczytać, znaleźć jakiekolwiek informacje czy ten "złom", który powstaje po sprzątaniu jest powtórnie wykorzystywany, czy to już "zaśmiecanie" planety?

Damiano á-la-Triste pisze: 29 kwietnia 2023, 13:37 Astronauta NASA Stephen Bowen i Emironauta (?) Al Neyadi (który jest pierwszym arabskim członkiem Ekspedycji) wykonali 28 kwietnia zaplanowany już wcześniej spacewalk. Wczorajsze wyjście było związane z zakończeniem prowadzeń kabli i zabezpieczeniu rozpórki w panelach słonecznych niedaleko śluzy Quest. Prace są przeprowadzane rzecz jasna w ramach przygotowań ISS do przybycia kolejnych zestawów rozwijanych paneli IROSA, które dotrą gdzieś w czerwcu. Niestety nie odłączono anteny Space to Ground, które zostało przełożony na następny (rosyjski) spacer kosmiczny.
Zaciekawiłeś mnie strasznie tym rozróżnieniem na astronaute i emironaute... Nie mogłem tak tego zostawić i sprawdziłem. Sultan Saif AlNeyadi to po prostu astronauta emirackiego programu kosmicznego, który działa jako The Mohammed Bin Rashid Space Centre(MBRSC). Co ciekawe na ich stronie można wyczytać, że jest on inżynierem bezpieczeństwa sieci wojskowej. Oprócz niego w programie bierze udział jeszcze trzech członków, w tym kobieta.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Damiano Windsachen Stempel
Chef-Raketenwerfer
Posty: 865
Rejestracja: 27 kwietnia 2022, 22:16

ODZNACZENIA

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Damiano Windsachen »

Heinz-Werner Grüner pisze: 29 kwietnia 2023, 17:49 Zaciekawiłeś mnie strasznie tym rozróżnieniem na astronaute i emironaute... Nie mogłem tak tego zostawić i sprawdziłem. Sultan Saif AlNeyadi to po prostu astronauta emirackiego programu kosmicznego, który działa jako The Mohammed Bin Rashid Space Centre(MBRSC). Co ciekawe na ich stronie można wyczytać, że jest on inżynierem bezpieczeństwa sieci wojskowej. Oprócz niego w programie bierze udział jeszcze trzech członków, w tym kobieta.
Tak ale pojęcie "Emironauta" jest w 100% moim wytworem wyobraźni i nie jest to żadna oficjalna nazwa tylko bardziej skrót myślowy. A co to tego Inżyniera to faktycznie ma polecieć jeszcze kilka osób ale nie ma ich aktualnie w kosmosie :/
Damiano Windsachen
Prezes firmy BAZTEK, Esperantysta
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Damiano Windsachen Stempel
Chef-Raketenwerfer
Posty: 865
Rejestracja: 27 kwietnia 2022, 22:16

ODZNACZENIA

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Damiano Windsachen »

Heinz-Werner Grüner pisze: 29 kwietnia 2023, 17:49 Czy w siecie da się wyczytać, znaleźć jakiekolwiek informacje czy ten "złom", który powstaje po sprzątaniu jest powtórnie wykorzystywany, czy to już "zaśmiecanie" planety?
Da się go wykorzystać ponownie, ba nawet już teraz się go wykorzystuje przy budowie prototypu S27, S26 oraz innych prototypów które powstają właśnie w Starbase
Damiano Windsachen
Prezes firmy BAZTEK, Esperantysta
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11634
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Damiano á-la-Triste pisze: 29 kwietnia 2023, 17:57
Heinz-Werner Grüner pisze: 29 kwietnia 2023, 17:49 Zaciekawiłeś mnie strasznie tym rozróżnieniem na astronaute i emironaute... Nie mogłem tak tego zostawić i sprawdziłem. Sultan Saif AlNeyadi to po prostu astronauta emirackiego programu kosmicznego, który działa jako The Mohammed Bin Rashid Space Centre(MBRSC). Co ciekawe na ich stronie można wyczytać, że jest on inżynierem bezpieczeństwa sieci wojskowej. Oprócz niego w programie bierze udział jeszcze trzech członków, w tym kobieta.
Tak ale pojęcie "Emironauta" jest w 100% moim wytworem wyobraźni i nie jest to żadna oficjalna nazwa tylko bardziej skrót myślowy. A co to tego Inżyniera to faktycznie ma polecieć jeszcze kilka osób ale nie ma ich aktualnie w kosmosie :/
Co do emironauty, to ja się nie czepiam, ale tak mnie to urzekło, że musiałęm sprawdzić. :)
Z tego co wcześniej wyczytałem to w tym ich programie jest jeszcze pilot wojskowy, ktoś od spraw paliwa(ta kobieta) i chyba od szkolenia pilotów.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fundacja Narodowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości