Restrukturyzacja w Edelweiss Landstreitkräfte

Siły Lądowe Edelweiss

Moderatorzy: Ronon Dex, Piotr Romanow, Albert Fryderyk de Espada

Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 692
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Restrukturyzacja w Edelweiss Landstreitkräfte

Post autor: Ronon Dex »

Pisaliśmy równocześnie posty, a więc odpowiedź w osobnym...
Piotr Romanow pisze: 03 czerwca 2023, 10:11 Total składu warty to będzie 12 żołnierzy. Jak się na to zapatrujesz? Patrolem zajmowali by się rozprowadzający, gdy żołnierze byliby na posterunkach.
Nie ma problemu... Patrol można też wystawiać ze zmiany czuwającej, zresztą jest też zastępca dowódcy warty.

12 ludzi x 5 to daje 60 ludzi + dowódca i zastępca dowódcy plutonu. Czyli robimy 4 drużyny po 15 ludzi i dajemy tam po 3 podoficerów (sierżanta/plutonowego i 2 kaprali). Nie ma problemu - w latach 30-tych to i nawet 17-19 osobowe drużyny były, choć w piechocie było to głupotą (w polu nie do ogarnięcia przez dowódcę), ale w przypadku pododdziałów wartowniczych nie ma najmniejszego problemu. W zasadzie jak chcesz to można nawet dać po 16 ludzi w drużynie (większy zapas będzie), bo pluton wartowniczy liczący 66 żołnierzy nie jest żadnym problemem. W takim WP II RP pluton strzelców liczył aż 63 żołnierzy... koszmarnie dużo i to z trzema ogromnymi drużynami po 19 ludzi, ale to tylko w piechocie było totalną bzdurą, w pododdziale wartowniczym jest całkiem OK.

Reszta bez zmian, tak jak proponowałem czyli dwa takie plutony - co daje dodatkową rezerwę ludzi, możliwość rotacyjnego pełnienia wart i odpowiedniego szkolenia żołnierzy oraz możliwość wykonywania zadań poza Der Sitz.
Awatar użytkownika
Piotr Romanow Stempel
Posty: 873
Rejestracja: 04 maja 2022, 14:33
Lokalizacja: Grünerwald

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Restrukturyzacja w Edelweiss Landstreitkräfte

Post autor: Piotr Romanow »

Projekt przerośniętej Gwardii Pałacowej, całkowicie mnie nie przeraża bo sam wiem z reala jak to wygląda. W przypadku KRWP kompania powinna mieć 3 plutony, składające się z 3 drużyn każdy, chociaż znam czasy, gdy jedna Kompania Reprezentacyjna posiadała po 4 plutony, ale to jeszcze z czasów dinozaurów.

W przypadku samych schematów, wygląda to bardzo dobrze. Co do kwestii OPL możemy to zostawić ELuK tak jak miało to miejsce w dużej mierze w Luftwaffe, chociaż z czasem możemy pomyśleć o jakichś lekkich działach 2cm do zwalczania obiektów latających i wrzucić je w skład sztabów.
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 692
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Restrukturyzacja w Edelweiss Landstreitkräfte

Post autor: Ronon Dex »

Piotr Romanow pisze: 03 czerwca 2023, 12:21 Projekt przerośniętej Gwardii Pałacowej, całkowicie mnie nie przeraża bo sam wiem z reala jak to wygląda. W przypadku KRWP kompania powinna mieć 3 plutony, składające się z 3 drużyn każdy, chociaż znam czasy, gdy jedna Kompania Reprezentacyjna posiadała po 4 plutony, ale to jeszcze z czasów dinozaurów.
Ja pamiętam w armii jeszcze starsze "dinozaury"... i też znam kwestie pododdziałów ochrony/wartowniczych z reala. Ich etaty były tworzone pod dany obiekt/jednostkę czy jej element, który miały ochraniać. W tej samej jednostce (choć nie na tym samym terenie) była np. jedna kompania z 4 plutonami, bo miała prawie 150 ha do ochrony, a druga miała tylko dwa bo ochraniała obiekt niewielki i oddalony o kilka kilometrów. W przypadkach pododdziałów ochrony nie ma "prawideł"... tworzy się je wg potrzeb ochronnych, przynajmniej tak było "za dinozaurów", bo dzisiaj taką rolę pełni głównie OWC (i tak dobrze, że w większości zrezygnowano z firm zewnętrznych - przynajmniej jeśli chodzi o typowe jednostki wojskowe).
Piotr Romanow pisze: 03 czerwca 2023, 12:21W przypadku samych schematów, wygląda to bardzo dobrze. Co do kwestii OPL możemy to zostawić ELuK tak jak miało to miejsce w dużej mierze w Luftwaffe, chociaż z czasem możemy pomyśleć o jakichś lekkich działach 2cm do zwalczania obiektów latających i wrzucić je w skład sztabów.
Mam zamiar przy szczegółowej organizacji powstawiać plutony ogniowe z 2-3 działkami przeciwlotniczymi do kompanii dowodzenia.
Piotr Romanow pisze: 03 czerwca 2023, 10:11 Oczywiście, że możemy powierzyć to zadanie moim Góralom. Nikt nie powiedział, że będziemy tworzyli cały Pułk "Forteczny", czy coś takiego, wystarczy wydzielić siły do takiego zadania, abyśmy jednak utrzymywali ten klimat tych lat, wiem że Herr Espada bardzo będzie się cieszył jak betonowe molochy powstaną w naszym kraju tak jak jego molochy w WAR w Muratyce.
Jeżeli forty mają być w górach to piechota górska do tego się jak najbardziej nadaje. Zresztą w górach i tak nie prowadzi się działań większymi pododdziałami. To robota dla maksymalnie plutonu...

Jeżeli przyjmiemy te 8 fortów, to każdy obsadzimy taką rozbudowana kompanią, a jeden z nich może być większy i będzie stanowił dowództwo sektora, no i tam ulokujemy dodatkowo elementy dowódcze szczebla batalionu.

Obrona fortów czy w ogóle rejonów umocnionych opiera się o broń maszynową oraz ogniowe środki wsparcia. Tym samym jeżeli damy do każdej kompanii pluton ckm i pluton wsparcia (oraz dodamy pluton ogniowy ze składu dywizjonu artylerii górskiej) to one w głównym stopniu będą broniły pozycji, co najwyżej uzupełni się to jednym plutonem strzelców górskich, bo w obronie umocnionych pozycji znaczenie strzelca z karabinem jest znikome. Pozostałe dwa plutony mogą w takim układzie zawsze rotacyjnie pełnić rolę wypadowych.

Organizacyjnie trzeba będzie dać mniejsze drużyny (ale po cztery w plutonie) i uzbroić je w rkm-y, bo muszą się sprawnie poruszać z terenie górskim, a taka broń jest lżejsza i poręczniejsza od ukm-u (mam oczywiście na myśli te czasy Edelweiss, a nie współczesne). Można się przy tym zastanowić czy nie zrobić tego tak, by można było działać półplutonami np. 20-paro osobowymi. W tym przypadku będzie to pododdział z 2 rkm-mi i lekkim moździerzem, który w warunkach wysokogórskich może namieszać nawet znacznie liczniejszemu przeciwnikowi, wykorzystując teren i pozycję powyżej atakujących.

W takim plutonie zrobiłbym 4 drużyny po 9 żołnierzy oraz 8-osobową sekcję z dwoma lekkimi moździerzami. W razie czego dzielimy pluton na pół i jedna jest pod dowództwem dowódcy plutonu, a druga jego zastępcy. Razem w plutonie byłoby 46 żołnierzy z możliwością sprawnego działania w dwóch półplutonach po 23.

Natomiast jako siły manewrowe mamy w dolinach rozbudowany pułk piechoty, pułk (w sile batalionu) czołgów piechoty, pułk (w sile batalionu) pancerno-motorowy oraz wsparcie artylerii.
Awatar użytkownika
Piotr Romanow Stempel
Posty: 873
Rejestracja: 04 maja 2022, 14:33
Lokalizacja: Grünerwald

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Restrukturyzacja w Edelweiss Landstreitkräfte

Post autor: Piotr Romanow »

Ja nie mam żadnych obiekcji do tego planu, a przy organizacji takowej armii sama doktryna walki wczesnych lat 30 sama nam się tworzy. Nie jestem już osobą decyzyjną, także Herr @Albert Fryderyk de Espada musi się wypowiedzieć w tym temacie. ;)
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 692
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Restrukturyzacja w Edelweiss Landstreitkräfte

Post autor: Ronon Dex »

Piotr Romanow pisze: 03 czerwca 2023, 13:17 Nie jestem już osobą decyzyjną, także Herr @Albert Fryderyk de Espada musi się wypowiedzieć w tym temacie. ;)
Czy aby na pewno? W tym dokumencie można wyczytać, że Albert Fryderyk de Espada był p.o. Szefa Sztabu Edelweiss Streitkräfte tymczasowo, do Twojego powrotu z "chorobowego". O ile znam się na armii i wydawaniu takich rozkazów to nie wykonuje się dodatkowego dokumentu z okazji powrotu etatowego przełożonego. Jeżeli następuje wyznaczenie na pełniącego obowiązki na czas nieobecności to po powrocie tego etatowego z automatu pełnienie obowiązków się kończy. Przynajmniej tak w realu fukcjonowało za moich czasów... jak kogoś zastępowałem w czasie mojej służby na czas jego zwolnienia lekarskiego czy urlopu to nikt nie wydawał kolejnego rozkazu, że to p.o. się zakończyło, gdy etatowy pojawiał się w robicie po zwolnieniu czy urlopie.

Skoro wróciłeś... a tak chyba jest skoro ze mną piszesz na forum - to z automatu przyjąłem, że powróciłeś do pełnienia swoich obowiązków.

Chyba to wydający rozkaz musi się wypowiedzieć czy mam rację... @Heinz-Werner Grüner.
Awatar użytkownika
Albert Fryderyk de Espada Stempel
Posty: 1485
Rejestracja: 01 marca 2022, 21:26
Lokalizacja: Glänzberg

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Restrukturyzacja w Edelweiss Landstreitkräfte

Post autor: Albert Fryderyk de Espada »

Dobrze że mi przypominacie. Ja już dawno temu powinienem z tej roboty zrezygnować jak często gęsto po prostu mnie nie ma a w tym co piszecie już dawno się pogubiłem bo to już wykracza poza moje granice pojmowania.
Jak sobie radzicie to po co miałby ktoś czekać na mnie aż wszystko przeczytam i zrozumiem żeby tylko przybić jakąś pieczątkę i złożyć autograf.

Tak więc róbcie co tam robicie, ja ostatnio trochę mało czasu poświęcam na mikronacje więc nie będę się wtrącać.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Piotr Romanow Stempel
Posty: 873
Rejestracja: 04 maja 2022, 14:33
Lokalizacja: Grünerwald

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Restrukturyzacja w Edelweiss Landstreitkräfte

Post autor: Piotr Romanow »

To czekamy na Oberhaupta. Jak dla mnie to idziemy dalej z tym co Ronon zrobił.
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 692
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Restrukturyzacja w Edelweiss Landstreitkräfte

Post autor: Ronon Dex »

Piotr Romanow pisze: 03 czerwca 2023, 14:53 To czekamy na Oberhaupta.
A aby nie czekać bezproduktywnie - to może weźmiesz mapę Edelweiss i ustalisz gdzie miałoby się znaleźć te 8 fortów górskich oraz gdzie ulokujemy siedziby poszczególnych jednostek?
Awatar użytkownika
Piotr Romanow Stempel
Posty: 873
Rejestracja: 04 maja 2022, 14:33
Lokalizacja: Grünerwald

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Restrukturyzacja w Edelweiss Landstreitkräfte

Post autor: Piotr Romanow »

Pewnie, ale dopiero wieczorem jak usiądę w domu.
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 692
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Restrukturyzacja w Edelweiss Landstreitkräfte

Post autor: Ronon Dex »

Piotr Romanow pisze: 03 czerwca 2023, 16:06 Pewnie, ale dopiero wieczorem jak usiądę w domu.
Jasne... bez pośpiechu. Natomiast mam pytanie co do kwestii artylerii w tych fortach. Czy ten dywizjon artylerii ma być wyposażony w jakieś działa nadające się do demontażu i transportu np. jucznego czy to ma być dywizjon artylerii fortecznej czyli działa de facto stacjonarne (choć oczywiście da się je rozłożyć i przetransportować w częściach w inne miejsce czyli do innego fortu).

Cały czas się zastanawiam co do tych fortów... czy to mają być stacjonarne umocnienia? Jeżeli tak, to może do 2 Pułku Piechoty Górskiej podejść jeszcze inaczej.

Zrobić dwa "normalne" bataliony piechoty górskiej - mobilne, z lekkimi działami górskimi (coś w rodzaju japońskich 70 mm haubic batalionowych) oraz trzeci batalion typowo forteczny (tylko stacjonarna obsada fortów) i dodać do tego dywizjon artylerii fortecznej (z działami typowo stacjonarnymi, montowanymi w fortach).

Stałą (stacjonarną) obsadą fortu byłoby wtedy byłoby 80-100 żołnierzy z batalionu fortecznego oraz obsługa dział z dywizjonu artylerii fortecznej. Cały czas moglibyśmy do każdego fortu przydzielać kompanię piechoty górskiej, ale jako pododdział mobilny, przeznaczony zasadniczo do działań poza fortem.

Unikamy w ten sposób sytuacji, że "betonujemy" się w fortach i tracimy zdolność do działań manewrowych. Obsada stała fortu to głównie obsada broni (można by wtedy dać im cięższe uzbrojenie, bo nie musi być mobilne czyli np. działka 20 mm czy wkm-y zamiast tylko ckm-ów) oraz artylerii fortecznej. Taki fort w górach to faktycznie ciężko "ugryźć" bo w górach nie podciągnie się artylerii czy nie przejedzie czołgami... w zasadzie tylko lotnictwo, ale tutaj można by wstawić po prostu do fortów działa plot 40 mm (nie muszą mieć dużych obsług i zaplecza bo będą stacjonarne). Jednak forty można obejść... a więc lepiej zachować te 2 bataliony do działań w górach, ale terenowych i mobilnych.

Co Ty na to? Moim zdaniem to jest pomysł by nie skończyć na na Linii Maginota. Forty blokują kierunki natarcia przeciwnika i wspierają ogniem działania pododdziałów mobilnych, ale nie stawiamy wszystkiego na jedną kartę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Edelweiss Landstreitkräfte”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości