Edelweisski Wątek Kosmiczny

Edelweissische Nationale Stiftung to edelweisska fundacja na rzecz nauki, kultury, sztuki i historii... Już sama nazwa brzmi na tyle poważnie, że każdy kto przekroczy jej progi powinien sobie zdawać sprawę, że o błahych sprawach tutaj się nie rozmawia. Nie bądź jednak sceptycznie nastawiony, naukowcy, artyści i inne osoby pracujące w fundacji to bardzo sympatyczni ludzie i skorzy do pomocy.

Wcześniej fundacja znana pod nazwą Edelweissische Wissenschaftsstiftung (do 14 czerwca'22)
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 716
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Ronon Dex »

Joachim Cargalho pisze: 15 czerwca 2023, 07:18 O kosmiczne śmieci pytałem już jakiś dobry czas temu i według @Damiano á-la-Triste nie stanowią one jakąś szczególnej przeszkody w funkcjonowaniu w przestrzeni kosmicznej.
Powoli zaczynają stanowić... bo to po prostu narasta. Na razie faktycznie nie jest to jakimś drastycznym problemem, ale już są symptomy tego, że w dalszej perspektywie zacznie to (kiedyś) stanowić poważny problem.

Jest coraz więcej sytuacji, że umieszczone na orbitach obiekty muszą wykonywać "manewry wymijające". Nie jest to więc coś co można bagatelizować, a nie dotyczy to tylko "śmieci"... sam system Starlink ma docelowo liczyć ok. 12 tys. obiektów. Dla porównania wg UNOOSA w 2022 na orbicie było 8261 pojedynczych, z czego 4852 aktywnych. Szacuje się, że do 2029 liczba ta może wzrosnąć do 57 tysięcy... głównie z racji planowanych różnych "sieci satelitów".

Można powiedzieć, że problemu jeszcze niby nie ma... ale na horyzoncie już go widać. ;)
Joachim Cargalho pisze: 15 czerwca 2023, 07:18Widzę, że Ronon wczuł się w rolę eksperta od kosmosu, przejmując inicjatywę w wątku ;)
Nie uważam się, za żadnego eksperta w tej dziedzinie... ot tyle co wyczytałem przy różnych okazjach. W swoim czasie byłem "fanem" symulatora Orbiter (bardzo fajny, darmowy program symulujący loty orbitalne oraz wiele kwestii z tym związanych i to na niezłym poziomie), a u mnie zwykle powoduje to jakieś zainteresowanie tematem, którym zajmuje się dana gra. Ponieważ gra (wiem, że niektórzy fani tego typu programów symulacyjnych by się obruszyli, że to w sumie nie "gra", ale potocznie tak to się nazywa) symulowała zgodnie z realową fizyką działania w kosmosie to przy okazji zainteresowały mnie pewne podstawy lotów orbitalnych i problemy z tym związane, a przy okazji historia lotów kosmicznych. Wiem, że jestem dziwny... ale jak sobie miałem zasymulować loty np. Sojuzem, to mi się zaraz załączył "tryb poczytania o tym programie" itd.

Ale to chyba dobrze, że w temacie pojawiają się dyskusje i wymiana poglądów czy informacji... moim zdaniem to znacznie lepiej niżby Kolega Damiano miał wygłaszać monologi, bo pewnie szybko by się to mu znudziło.
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Damiano to zapalony hobbysta, co również można powiedzieć o Rononie. Mnie tematyka bardziej porusza jako forma ciekawostki i pewnie gdybym wskoczył na "level", o którym pisze Ronon, to pewnie bym się bardziej zagłębił. Na ten moment fajnie poczytać mądrzejszych. :)

Myślę, że Damiano potwierdzi, ale takiego zainteresowania nie miał żaden z jego wątków o realowych kosmicznych wojażach.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 716
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Ronon Dex »

Heinz-Werner Grüner pisze: 15 czerwca 2023, 08:38 Damiano to zapalony hobbysta, co również można powiedzieć o Rononie.
Przy czym jak sądzę po publikowanych postach, Damiano jest zainteresowany współczesnym rozwojem eksploracji przestrzeni kosmicznej (wyraźnie śledzi to wszystko), a mnie bardziej zainteresowała jednak sama historia "podboju kosmosu" - nie śledzę tego wszystkiego na bieżąco tak jak Damiano.
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Ronon Dex pisze: 15 czerwca 2023, 10:11
Heinz-Werner Grüner pisze: 15 czerwca 2023, 08:38 Damiano to zapalony hobbysta, co również można powiedzieć o Rononie.
Przy czym jak sądzę po publikowanych postach, Damiano jest zainteresowany współczesnym rozwojem eksploracji przestrzeni kosmicznej (wyraźnie śledzi to wszystko), a mnie bardziej zainteresowała jednak sama historia "podboju kosmosu" - nie śledzę tego wszystkiego na bieżąco tak jak Damiano.
Tak, każdy ma swojego "konika". :)
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Damiano Windsachen Stempel
Chef-Raketenwerfer
Posty: 912
Rejestracja: 27 kwietnia 2022, 22:16

ODZNACZENIA

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Damiano Windsachen »

Ronon Dex pisze: 15 czerwca 2023, 10:11
Heinz-Werner Grüner pisze: 15 czerwca 2023, 08:38 Damiano to zapalony hobbysta, co również można powiedzieć o Rononie.
nie śledzę tego wszystkiego na bieżąco tak jak Damiano.
Niestety nie każdy ma na to czas :cry:
Damiano Windsachen
Prezes firmy BAZTEK, Esperantysta
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Damiano Windsachen Stempel
Chef-Raketenwerfer
Posty: 912
Rejestracja: 27 kwietnia 2022, 22:16

ODZNACZENIA

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Damiano Windsachen »

Zgodnie z moimi prywatnymi przewidywaniami (którymi się nie chwaliłem ze względu na początkową niepewność) ESA wybrała Marcusa Wandta ze Szwecji jako swojego pierwszego astronautę, który poleci w prywatnej misji Axiom. Generalnie były wcześniej już rozmowy z Szefem NASA w Warszawie o wynoszeniu astronautów ESA właśnie za pomocą firmy Axiom jednak byłą to bardziej informacja niż faktyczna zapowiedź czegokolwiek.


No niestety nie jest to nasz Sławosz, jednak weźmy pod uwagę wkład Szwecji w ESA (która posiada silniki napędzane na paliwo CIEKŁE), a wkład Polski, który jest znacznie mniejszy oczywiście nie ujmując świetnych umiejętności Sławosza. Wybrany dzisiaj Marcus posiada duże doświadczenie jako wojskowy pilot odrzutowców Szwedzkich Sił Powietrznych i podczas swojego pobytu w przestrzeni kosmicznej będzie pilotem doświadczalnym, który ma przeprowadzić kilka eksperymentów w europejskim laboratorium Columbus na ISS :3
Damiano Windsachen
Prezes firmy BAZTEK, Esperantysta
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Femme Mystere Stempel
Faktotum
Posty: 2696
Rejestracja: 17 stycznia 2022, 13:19

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Femme Mystere »

Czym jest misja Axiom?
Obrazek
Bycie niemiłym dla połowy ludzkości nie jest czymś roztropnym... - Lieber Franz
Obrazek
Awatar użytkownika
Damiano Windsachen Stempel
Chef-Raketenwerfer
Posty: 912
Rejestracja: 27 kwietnia 2022, 22:16

ODZNACZENIA

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Damiano Windsachen »

Femme Mystere pisze: 15 czerwca 2023, 17:55 Czym jest misja Axiom?
Generalnie termin "Misja Axiom" jest mega przybliżeniem i moim mega uproszczeniem wszystkich misji organizowanych przez SpaceX we współpracy z firmą Axiom Space w której można kupić sobie miejsce w kapsule Dragon by na 10 dni jako cywil znaleźć się w przestrzeni powietrznej. I teraz chodzi o to, że Europejska Agencja Kosmiczna dzięki uprzejmości tej firmy będzie mogła wynosić swoich astronautów z poboru 2022 na pokład ISS :D
Damiano Windsachen
Prezes firmy BAZTEK, Esperantysta
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

W życiu nie byłem świadom, że tyle się dzieje w obrębie "kosmicznego cyrku". Naprawdę jestem zdumiony. Byłem pewien, że w kosmos to zaglądają Amerykani, Ruscy w Kazachstanie, Chińczycy, coś o Indiach słyszałem i liczyłem się z tym, że ktoś coś w Europie by chciał i jakiejś państwo arabskie...A tu nawet jest ciekawiej!
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Damiano Windsachen Stempel
Chef-Raketenwerfer
Posty: 912
Rejestracja: 27 kwietnia 2022, 22:16

ODZNACZENIA

Re: Edelweisski Wątek Kosmiczny

Post autor: Damiano Windsachen »

Heinz-Werner Grüner pisze: 15 czerwca 2023, 20:29 W życiu nie byłem świadom, że tyle się dzieje w obrębie "kosmicznego cyrku". Naprawdę jestem zdumiony. Byłem pewien, że w kosmos to zaglądają Amerykani, Ruscy w Kazachstanie, Chińczycy, coś o Indiach słyszałem i liczyłem się z tym, że ktoś coś w Europie by chciał i jakiejś państwo arabskie...A tu nawet jest ciekawiej!
No jest ciekawiej :lol:
Damiano Windsachen
Prezes firmy BAZTEK, Esperantysta
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Fundacja Narodowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości