Wstępne próby organizacji EFF

Flotylla Rzeczna Edelweiss

Moderatorzy: Albert Fryderyk de Espada, Ronon Dex, Piotr Romanow

Awatar użytkownika
Albert Fryderyk de Espada Stempel
Posty: 1491
Rejestracja: 01 marca 2022, 21:26
Lokalizacja: Glänzberg

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Wstępne próby organizacji EFF

Post autor: Albert Fryderyk de Espada »

Naszą małą flotę rzeczną praktycznie od pierwszych pomysłów na jej powstanie chciałem wzorować na dobrze znanej Flotylli Pińskiej powstałej i działającej za czasów II Rzeczypospolitej.
Nie będzie to oczywiście jeden do jednego ale jako że nie jestem dedykowanym ekspertem w tej dziedzinie to będę czerpał pełnymi garściami chociaż nawet wskazane jest wplecenie w to pomysłów zaczerpniętych z innych tego typu formacji z całego świata.

Pierwszym pytaniem jakie mi się nasunęło to jak liczna powinna być ta flota. Wtedy też usiadłem i zerknąłem na mapę Edelweiss. Stadt Edelweiss, Wolkenbad oraz Glänzberg to jak na razie największe ale też jedyne porty rzeczne w kotlinie. Uznałem więc że EFF powinniśmy podzielić na trzy mniejsze grupy operacyjne wchodzące w skład jednej większej jednostki ze sztabem w którymś z portów. Potencjalnie jednostka dowodzenia byłaby też osobną grupą co daje nam cztery pomniejsze formacje.

Dalej idąc śladem Flotylli Pińskiej chciałbym wcielić do służby konkretne rodzaje jednostek takie jak kutry uzbrojone, ścigacze rzeczne, statki uzbrojone, statki uzbrojone obrony przeciwlotniczej, okręty sztabowe, kanonierki i monitory.
Do tego dochodzą również jednostki pomocnicze jak trałowce, krypy mieszkalne czy holowniki.

Są to w zasadzie identyczne rodzaje statków służących w polskiej flotylli rzecznej z okresu międzywojennego.
We flocie Pińskiej funkcjonowały (przynajmniej w 1939) trzy dywizjony gdzie każdy liczył nie więcej jak piętnaście jednostek. Istniały tam też osobne formacje smużące przy obsłudze portów oraz osobna jednostka minowo-gazowa wraz z trałowcami oraz jednostka odpowiedzialna za łączność.

Mój wierny leksykon zawiera w zasadzie kompletne informacje na temat każdego okrętu jaki służył we flotylli rzecznej w 1939 więc z potencjalną specyfikacją nie będzie najmniejszego problemu chociaż przeglądając już stwierdzam że np w uzbrojeniu wypadałoby poczynić pewnie zmiany i zastosować broń produkowaną w naszych zakładach, niektóre istniejące egzemplarze można spokojnie wykorzystać przy nowych okrętach inne trzeba będzie już projektować od zera.

Ja biorę się zaś za kompletowanie sylwetek tych okrętów oraz jakiejś oprawy graficznej która niestety momentami bywa uboga więc nie wykluczone że trzeba będzie improwizować.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Wstępne próby organizacji EFF

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Jak dla mnie możemy polegać na FP. To nawet dobry pomysł, ale mnie najbardziej interesuje ile planuje Szanowny tych wszystkich statków, stateczkwó, kutrów etc. Sztukowo. Prosiłbym najpierw o listę potencjalnych jednostek pływających - ich minimalną liczbę i przede wszystkim ile jest potrzebnych członków załogi.
Wiedzmy też, że musimy policzyć zaopatrzenie naziemne i tak dalej.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Roman Schädel Stempel
Posty: 579
Rejestracja: 07 października 2022, 08:44
Lokalizacja: Bishofsvilla w Stadt Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Wstępne próby organizacji EFF

Post autor: Roman Schädel »

Świetnie to się zapowiada. Aż sobie poczytałem o tej realnej Flotylli, bo wcześniej nie słyszałem. Bardzo interesujące.
(-) ks. bp bsmt. Roman Schädel

Superintendent Generalny Kościoła Ewangelicznego w Edelweiss
Senior Diecezji Wolkenbadzkiej Kościoła Powszechnego Pollinu
Bootsmannmatt EFF
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Albert Fryderyk de Espada Stempel
Posty: 1491
Rejestracja: 01 marca 2022, 21:26
Lokalizacja: Glänzberg

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Wstępne próby organizacji EFF

Post autor: Albert Fryderyk de Espada »

Heinz-Werner Grüner pisze: 08 września 2023, 14:27 Jak dla mnie możemy polegać na FP. To nawet dobry pomysł, ale mnie najbardziej interesuje ile planuje Szanowny tych wszystkich statków, stateczkwó, kutrów etc. Sztukowo. Prosiłbym najpierw o listę potencjalnych jednostek pływających - ich minimalną liczbę i przede wszystkim ile jest potrzebnych członków załogi.
Wiedzmy też, że musimy policzyć zaopatrzenie naziemne i tak dalej.
Pomyślmy...
We wrześniu 39 flotylla pińska liczyła sobie 6 monitorów, 3 kanonierki, 4 statki uzbrojone, 17 kutrów uzbrojonych oraz około 50 innych jednostek.
Jako że my dopiero zaczynamy to nie będzie aż takiego rozmachu.

Mamy w zasadzie trzy miasta z portami gdzie można by się rozlokować ale w jednym z nich chciałbym od zera zbudować port wojenny przeznaczony wyłącznie dla okrętów naszej floty.
W tym głównym porcie stacjonowałoby najwięcej okrętów w tym te największe oraz okręty dowodzenia.

No ale jak każą mi podawać liczby to podam, (radzę sobie wyciągnąć kajecik i notować :lol: ):

Zacząłbym od podstawowych jednostek jakimi są kutry uzbrojone, we Flotylli Pińskiej służyło 17 po 5 każdej formacji oraz dwa dedykowane do obsługi i działania w portach. Kutry takie miały zazwyczaj załogę nie większą jak 6 osób. Dalej mamy kanonierki w liczbie 3 oraz jeden ciężki kuter uzbrojony czyli dla uroszczenia takie kutry uzbrojone ale na sterydach, mój wierny leksykon informuje mnie że w flotylli pińskiej okręty tego typu liczyły 15-18 marynarzy i oficerów, zarówno kanonierki jak i ciężkie kutry uzbrojone.
Dalej pod względem liczebności załogi mamy okręty pomocnicze wszelkiej maści. trałowce w liczbie 7 posiadały załogi liczące około 6 marynarzy, obok tego mamy jedyny statek minowo-gazowy "Mątwa" z załogą w postaci 18 ludzi. Do okrętów pomocniczych zaliczmy jeszcze holowniki w liczbie 2 z załogami liczącymi (w zależności od jednostki) od 5 do 12 marynarzy oraz
Doliczmy do tego wszystkiego jeszcze krypy wszelakiej maści, mieszkalne, amunicyjne, paliwowe itp.
Tych w Flotylli Pińskiej mieliśmy około 35. Ciężko jest mi jednak szacować liczbę załogi takich jednostek przez notoryczne braki w danych na ich temat wiec tutaj możemy już sobie poczarować z liczbami.

No i przechodzimy nareszcie do największych jednostek, monitorów oraz statków uzbrojonych. Te drugie często były uprzednio jednostkami cywilnymi lub pomocniczymi przebudowanymi i uzbrojonymi na potrzeby marynarki przez co często były one największymi jednostkami, uzbrojonymi w najcięższą bron, posiadające najliczniejsze załogi ale też stosunkowo powolnymi i nie będącymi w pełni przystosowanymi do waliki przez założenia z jakimi je budowano. Takich jednostek na przestrzeni lat było kilka ale dla uproszczenia powiedzmy ze były to dwa okręty uzbrojone OPL (obrony przeciw lotniczej), dwa normalne okręty uzbrojone oraz jeden statek sztabowy też częściowo zaliczający się do kategorii okrętów uzbrojonych.
Załogi tych okrętów liczyły sobie około 40 marynarzy dla okrętów uzbrojonych, 30 dla okrętów OPL oraz 50 dla okrętu sztabowego.
Na koniec zostały monitory w liczbie 6. Dwa z nich będące najnowocześniejszymi, "Kraków" i "Wilno" posiadały załogi w liczbie 40 marynarzy i oficerów gdzie starsze monitory typu B (Monitory "Gdańskie") posiadały załogi w postaci 44 ludzi.

Liczby te w zasadzie można by skutecznie przełożyć na nasze standardy gdzie liczebnością EFF wynosi około 1500 osób dla samych jednostek wojskowych, do tego można spokojnie doliczyć co najmniej 500 osób na jednostkach pomocniczych.
Aby utrzymać każdy z portów trzeba szacować personel liczony w setkach osób skrajnie do tysiąca.


No ale dla nas na początek wziąłbym powiedzmy 3-4 kutr6y na każdy port. Może do każdego dywizjony po kanonierce no i jednostkę sztabową w postaci okrętu sztabowego, okrętu uzbrojonego i okrętu OPL wspartego np. przez dwa kutry lub kanonierki no i może ciężki kuter uzbrojony.
Do tego dojdzie jeszcze ta jednostka wsparcia w postaci może dwóch trałowców, tego krętu minowo gazowego no i kilku kryp.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Albert Fryderyk de Espada Stempel
Posty: 1491
Rejestracja: 01 marca 2022, 21:26
Lokalizacja: Glänzberg

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Wstępne próby organizacji EFF

Post autor: Albert Fryderyk de Espada »

Tymczasem, sylwetki okrętów Flotylli Pińskiej które sobie przygotowałem.

Obrazek
Kuter uzbrojony KU 21
Obrazek
Kuter uzbrojony (obsługi) KU 16
Obrazek
Kuter Uzbrojony KU 5
Obrazek
Kanonierka Typu Z
Obrazek
Kuter Uzbrojony KU 6
Obrazek
Ciężki Kuter Uzbrojony "Nieuchwytny"


Obrazek
Monitor "Warszawa", monitory "Gdańskie"


Obrazek
Monitor "Kraków"
Ostatnio zmieniony 10 września 2023, 22:57 przez Albert Fryderyk de Espada, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawka błędu
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Wstępne próby organizacji EFF

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Pamiętajmy, że to wszystko na potrzeby marynarki wojennej w wydaniu rzecznym, a jak uzyskamy dostęp do morza... to chyba nam ludności zabraknie do pełnienia służby w armii. ;)

Całość prezentuje się znakomicie. Pomysł, jak dla mnie jest w porządku. Wizualizacje również spełniają moje wizualne "standardy". :E
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Albert Fryderyk de Espada Stempel
Posty: 1491
Rejestracja: 01 marca 2022, 21:26
Lokalizacja: Glänzberg

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Wstępne próby organizacji EFF

Post autor: Albert Fryderyk de Espada »

Heinz-Werner Grüner pisze: 09 września 2023, 17:38 Pamiętajmy, że to wszystko na potrzeby marynarki wojennej w wydaniu rzecznym, a jak uzyskamy dostęp do morza... to chyba nam ludności zabraknie do pełnienia służby w armii. ;)

Całość prezentuje się znakomicie. Pomysł, jak dla mnie jest w porządku. Wizualizacje również spełniają moje wizualne "standardy". :E
Czyli co mogę lecieć dalej już z właściwym zamówieniem?
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Wstępne próby organizacji EFF

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Albert Fryderyk de Espada pisze: 09 września 2023, 23:56
Heinz-Werner Grüner pisze: 09 września 2023, 17:38 Pamiętajmy, że to wszystko na potrzeby marynarki wojennej w wydaniu rzecznym, a jak uzyskamy dostęp do morza... to chyba nam ludności zabraknie do pełnienia służby w armii. ;)

Całość prezentuje się znakomicie. Pomysł, jak dla mnie jest w porządku. Wizualizacje również spełniają moje wizualne "standardy". :E
Czyli co mogę lecieć dalej już z właściwym zamówieniem?
Oczywiście!
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Albert Fryderyk de Espada Stempel
Posty: 1491
Rejestracja: 01 marca 2022, 21:26
Lokalizacja: Glänzberg

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Wstępne próby organizacji EFF

Post autor: Albert Fryderyk de Espada »

Jedyną sprawą jaka zwraca mi jeszcze głowę jest kwestia uzbrojenia, o tyle co kmy możemy wykorzystać identyczne jak te stosowane w armii o tyle uzbrojenie większego kalibru pozostaje dostępne jedynie za pośrednictwem przedsiębiorstwa @Ronon Dex czy to produkowane osobno czy też będące częścią czołgów i innych pojazdów opancerzonych.

Jeżeli wyrazi on zgodę to nie będzie z tym problemu i po prostu przyjmiemy że EFF korzysta z broni tam zakupionej. W przeciwnym wypadku trzeba będzie rozruszać państwowe fabryki i zaprojektować kilka nowych egzemplarzy.
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Ronon Dex Stempel
Posty: 715
Rejestracja: 08 marca 2022, 11:22

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Wstępne próby organizacji EFF

Post autor: Ronon Dex »

Albert Fryderyk de Espada pisze: 10 września 2023, 15:13 Jeżeli wyrazi on zgodę to nie będzie z tym problemu i po prostu przyjmiemy że EFF korzysta z broni tam zakupionej.
Jak wiesz jestem na wyjeździe... tylko na kilka godzin w domu. Nie ma problemu - masz zgodę. A jak wrócę (27 września) to możemy to ubrać w detale... obrazki i takie tam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Edelweiss Flussflottille”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości