Wieści z Księstwa Sarmacji

Ambasada Księstwa Sarmacji
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Wieści z Księstwa Sarmacji

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Pavel van der Gibson pisze: 07 listopada 2023, 08:46 A jest, o tutaj
Dzięki za info. Sporo nazwisk. :)

Antoni pisze: 08 listopada 2023, 19:10 Poznaliśmy też nowego kanclerza i skład rządu, będzie się działo... ;)
To ci dopiero niespodzianka! Książe własnym Kanclerzem! Skład Rządu, w gruncie rzeczy do przewidzenia, ale myślalem, że jeszcze jedna osoba dołączy do tego grona.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Antoni
Posty: 11
Rejestracja: 27 października 2023, 13:38

Re: Wieści z Księstwa Sarmacji

Post autor: Antoni »

Obrazek

Nowy Kanclerz
Jego Książęca Mość Arkadiusz Maksymilian w środowy wieczór wygłosił orędzie do narodu. Poinformował on społeczeństwo o powołaniu samego siebie na urząd Kanclerza. Jako przyczynę takiego kroku monarcha podał chęć „bezpośredniego nadania pewnym działaniom i pracom właściwego tempa”. W swojej przemowie książę podał skład rządu, a także wyraził życzenie, aby Marszałkiem Trybunału Koronnego był dalej diuk Burbon-Conti, a nowym Marszałkiem Sejmu został JKW Filip I Gryf. Tego samego dnia pojawiły się stosowne akty prawne.

Zmiany w rządzie
W związku ze zmianą w rządzie, nowymi ministrami zostali JKW Fatima Popow-Chojnacka, jako minister spraw wewnętrznych i Podkanclerz; Jaśnie Oświecony Diuk Santiago Vilarte von Hippogriff — minister finansów, a Poważany Kawaler Pavel van der Gibson — minister kultury. Książę wydał także informator rządu tygodniowego, w którym powiadomił o dotychczas podjętych działaniach i zapowiedział w najbliższym czasie ogłoszenie planów i postulatów rządu.

Wybory do Sejmu
W pierwszym weekend listopada odbyły się wybory do sejmu LXXVIII kadencji. Spośród siedmiu kandydatów wybrano pięciu, którzy zostali nowymi posłami. W sejmowych ławach zobaczymy: Santiago Vilarte von Hippogriffa, Filipa I Gryfa, Pavla van der Gibsona, Fatimę Popow-Chojnacką oraz Antoniego Kacpra Burbon-Contiego. W głosowaniu udział wzięło 24 osób z 45 upoważnionych do głosowania. Szczegółowe wyniki pod tym linkiem. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Ośrodka Analiz Politycznych, który podsumował statystycznie wyniki głosowania. Natomiast w środę 8 listopada odbyło się pierwsze posiedzenie sejmu, podczas którego książę tradycyjnie przemówił a posłowie złożyli przysięgę. Wysoka Izbe wybierze teraz swojego marszałka.

Prefektura Generalna
Jedna zmiana personalna, jeszcze za starego rządu. Nowym prefektem generalnym został ponownie JKW Filip I Gryf.

Kącik prasowy
Z prasy do przeczytania mamy o pierwszej kolejce w ramach nowego sezonu Mikronacyjnej Ligii Kobiet. Dla wojskowych mamy nowe "Wieści z Poligonu". Natomiast dla miłośników przyrody zapraszamy do artykułu Chaty zielarki "Popatrz w niebo, obserwuj zwierzęta". A także zapraszamy do przeczytania gościnnego wykładu "Iluzja rozwoju niedialektycznego" prof. Andrzeja Płatonowicza Ordyńskiego w Sarmackiej Akademii Nauk.

Puchar Intersarmatii
Wystartowała pierwsza edycja Pucharu Intersarmatii. To inicjatywa, która odbywać ma się podczas przerwy między sezonami Sarmackiej Ligi Piłkarskiej. Wystartować w niej mają cztery kluby spośród beniaminków Ekstraklasy i spadkowiczów z niej. Więcej informacji o idei tego pucharu znajduje się TUTAJ. Pierwszą edycję wygrała drużyna Gniewni Gniew.


Starosarmacja oraz Miasto Shimontsen
ogłosiły przetarg na budowę nowej skoczni narciarskiej. Chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w przetargu.
mgr net. Antoni Kacper Burbon-Conti

Były Ambasador Księstwa Sarmacji
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Wieści z Księstwa Sarmacji

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Wyczerpujące informacje, dziękujemy bardzo. Najbardziej trafiał do mnie jednak wykład profesora @Andrzej Ordyński. Mądre prawi rzeczy, szkoda, że tak wszystko czarnowidzi. Jakkolwiek trudno z nim się nie zgodzić, że mikroświat ewoluuje. Czy dobrze? Nie wiem, na pewno jest bardziej dostosowany do czasów, czyli ma być szybko, grywalnie i tak dalej. Polityki mniej bo ci nie trafiają już tak licznie na mikronacyjne poletko.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Andrzej Ordyński
Posty: 24
Rejestracja: 12 września 2022, 21:50

ODZNACZENIA

Re: Wieści z Księstwa Sarmacji

Post autor: Andrzej Ordyński »

Oj tam zaraz czarnowidzę... :D Nie krytykuję tych paternalistycznych państw, które staram się opisać i zrozumieć. Gdyby ich nie było, to mikroświat byłby pewnie jeszcze bardziej pustym miejscem.
Oczywiste jest dla mnie, że kształt mikroświata jest wyznaczany przez osoby najbardziej pasjonarne - aktywne, pracowite, zaangażowane i charyzmatyczne. Tak się składa, że w tym momencie, czy to z przyczyn charakterologicznych, czy to ze względu na nieprzyjemne doświadczenie z demokracją, osoby te chcą ulegać "iluzji rozwoju niedialektycznego" i jeśli Wam to pasuje, to super. Zawsze twierdzę, że Edelweiss i Leocja to bardzo wartościowe projekty na niezwykle wysokim poziomie.

W tym wykładzie starałem się jedynie nakreślić obecny moment w historii mikroświata, by może jednak ująć okres miękkich autorytaryzmów, adhokracji, państw paternalistycznych (czy jakkolwiek je nazwać) w kategoriach dialektycznych - jako pewną tezę dla której ktoś - republikańska Sarmacja, demokratyczna Federacja Nordacka, jakieś grupy w ramach opisywanych adhokracji lub ktokolwiek innych - mógłby spróbować stworzyć antytezę. Z tym, że antyteza niekoniecznie musi być wrogiem (do wrogości nie namawiam, chyba, że czysto narracyjnej zabawy ;) ), pozostańmy jednak przy Heglu i nie sięgajmy tym razem do Marksa i jego interpretacji dialektyki... Gdyby jedne państwa (lub partie w ramach państw) czyniły wysiłki, by udowodnić wyższość adhokracji, a inne demokracji, to mikroświat tylko by na tym zyskał - nie mówiąc już o samej mikrozofii, która nieco zamarła m.in. z tego względu, że nie ma z kim, ani o czym dyskutować.

Ja wbrew pozorom nie jestem skrajnym pesymistą i nie wróżę Pollinowi szybkiego upadku. Co nie zmienia faktu, że subiektywnie twierdzę, że dawny mikroświat pełen dyskusji i rywalizacji politycznej był trochę ciekawszym miejscem - ale co kto lubi, nie ma jedynej słusznej formy zabawy.
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Wieści z Księstwa Sarmacji

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Herr @Andrzej Ordyński ale ja właśnie bardzo cieszę się, że taki tekst powstał. Napisany najbardziej merytorycznie jak tylko można, potwierdzony własnym obrazem na sytuację. To mnie właśnie cieszy, że ktoś potrafi to wskazać. Nie boi się słynnego "kiedyś to było", bo może i było. U mnie jest jednak problem taki, że uciekam z reala do mikro właśnie po to by było, może nie sielakowo, nie różowo (i w okularkach), ale jakkolwiek to zabrzmi, "przaśnie". Człowiek w moim wieku, na mikronautę nieco zasiedziałym, chciałby po prostu odpocząć od tych problemów życia codziennego i się troszkę "pozmagać" z odrealnionym życiu. Tak, wiem, że klepanie się po pleckach to bezsensowna zabawa. Tak wiem, że to całe "gównopisanie", spamowanie jest chore, ale mnie po prostu sprawia olbrzymią przyjemność, to, że mogę komuś z drugiego końca kraju dać uśmiech na twarzy, tym, że coś wygrał. Nie mam ochoty, choć może niesłusznie, spierać się o cokolwiek o co nie mam ochoty.

I przyznam szczerze, nie wiem czy zostałem dobrze i doładnie zrozumiany, ale chciałbym jeszcze raz wskazać, że naprawdę doceniam ów wykład Szanownego. Mnie to dało do myślenia, wywołało sporo emocji na tak, ale i na nie, a chyba o to w tym chodziło, żeby tekst spowodował reakcę, prawda?

Mam nadzieję, że skorzysta Szanowny z okazji i jednocześnie zaproszenia i kiedyś, także w edelweisskiej Akademii Narodowej wyłoży swoje rozważania na nurtujące go pytania.
Kłaniam się nisko przed pomysłowością podjęcia tematyki Herr Andrzeju.

:E :E :E :E :E
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Andrzej Ordyński
Posty: 24
Rejestracja: 12 września 2022, 21:50

ODZNACZENIA

Re: Wieści z Księstwa Sarmacji

Post autor: Andrzej Ordyński »

Cieszę się, że pomimo różnic w podejściu do zabawy potrafimy ze sobą spokojnie, kulturalnie i merytorycznie rozmawiać. :)

Bardzo dziękuję za zaproszenie. Chętnie skorzystam. Mam nawet pewien pomysł, ale nie wiem kiedy będę miał czas, by go porządnie zrealizować, bo jest to temat historyczny i wymaga kwerendy w archiwach.
Awatar użytkownika
Fatima Popow-Chojnacka Stempel
Posty: 727
Rejestracja: 01 marca 2022, 20:28

ODZNACZENIA

Re: Wieści z Księstwa Sarmacji

Post autor: Fatima Popow-Chojnacka »

JKM Arkadiusz Maksymilian wczoraj wieczorem wygłosił kolejne orędzie do Narodu. Tym razem przedstawił program nowego rządu książęcego ws. reformy prawno-ustrojowej, ale również wspomniał o nadchodzących planowanych wydarzeniach na najbliższe tygodnie. Szczegóły dostępne są w tym artykule.
( – ) Fatima Popow-Chojnacka
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Wieści z Księstwa Sarmacji

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Andrzej Ordyński pisze: 11 listopada 2023, 19:30 Cieszę się, że pomimo różnic w podejściu do zabawy potrafimy ze sobą spokojnie, kulturalnie i merytorycznie rozmawiać. :)

Bardzo dziękuję za zaproszenie. Chętnie skorzystam. Mam nawet pewien pomysł, ale nie wiem kiedy będę miał czas, by go porządnie zrealizować, bo jest to temat historyczny i wymaga kwerendy w archiwach.
Mnie się właśnie wydaje, że z pozoru mamy inne poglądy, ale jakby tak przysiąść i przeanalizować, to jednak nie będą tak odległe. :)
Dziękuję bardzo za wstępne słowo akceptacji dla kolejnego wykładu. To się ceni.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Antoni
Posty: 11
Rejestracja: 27 października 2023, 13:38

Re: Wieści z Księstwa Sarmacji

Post autor: Antoni »

Obrazek

Sejm nowej kadencji
rozpoczął na dobre prace. Posłowie przyjęli akt prawny zmieniający Regulamin Sejmu. Ustawa została podpisana przez monarchę.

Expose rządu książęcego
Książę–Kanclerz Arkadiusz Maksymilian przedstawił wymagane przepisami prawa expose rządu książęcego. Sarmacki parlament wyraził wotum zaufania Jego Książęcej Mości.

Nowe Prezydium Sejmu
Posłowie wybrali nowego Marszałka Sejmu. Został nim ponownie WKW Filip I Gryf, a Wicemarszałkiem Pavel van der Gibson.

Głos z sarmackich prowincji
W prowincjach ostatnio również toczyły się reformy prawne. W Starosarmacji przyjęto nowy Dekret Namiestnika o odznaczenia i orderach, który oficjalnie zakończył odbudowę części legislacyjnej prowincji. W Hasselandzie natomiast uchylono i przyjęto nową ustawę o wodach archipelagowych, znowelizowano ustawę o obywatelstwie KH oraz trwała debata ws. rozwoju prowincji.

Program Pracy Społecznej na celowniku
SOBOS przeprowadził ankietę o korzystaniu z Programu Pracy Społecznej. Wyniki są zaskakujące i nie wykazują jednogłośnie stosunku do korzystania z PPS. Także pod artykułem wywiązała się dyskusja. Z wynikami można zapoznać się w tym artykule.

Siatkarski Turniej Aktywności
Minister Kultury rozpoczął nowy event mający opierający się na codziennej aktywności – Siatkarski Turniej Aktywności.

Kącik prasowy
Tym razem w prasie: “8- lata w Sarmacji Komandora E.A.M.P da Firenza”, “Katarzynki", podsumowanie 8 i 9 kolejki MLK, czy "Ciepłobus na ulicach Grodziska.
mgr net. Antoni Kacper Burbon-Conti

Były Ambasador Księstwa Sarmacji
Awatar użytkownika
Santi Vilarte
Posty: 79
Rejestracja: 19 czerwca 2022, 22:27
Lokalizacja: Angemont

ODZNACZENIA

Re: Wieści z Księstwa Sarmacji

Post autor: Santi Vilarte »

Kilka dni temu rozpoczął się sarmacki jarmark bożonarodzeniowy, tym razem w Vienbien s:)
Zapraszamy na rozstawione tuż przed północą stoisko Naviunerty, a tutaj lista wszystkich.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ambasada Księstwa Sarmacji”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość