Zmniejszać, czy powiększać? Rola rozmiaru w życiu społecznym Edli.

Akademia Narodowa - edelweisskie źródło wiedzy, ujście nauki, morze wymiany doświadczeń...
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Zmniejszać, czy powiększać? Rola rozmiaru w życiu społecznym Edli.

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Femme Mystere pisze: 06 marca 2024, 08:33 Wykład wykładem, ale ja chciałabym zmotywować do wymiany zdań. I tak na poważnie, to ciekawa jestem waszych opinii nt. mikronacji i ich rozmiaru. Wydaje mi się, że w latach świetności (okolice roku 2000), o dobrrym prosperowaniu mikronacji świadczyła ilość użytkowników. Dzisiaj wydaje mi się, że ciężko osiągnąć dużą liczebność. Pojawia się też wiele państw niemalże jednoosobowych. I teraz pytanie, jak sądzicie. Czy wielkość mikro i liczebność członków ma rzeczywiście znaczenie? Czy wolicie uczestniczyć w dużych zbiorowościach, czy może jednak w mniejszych grupach? A może wręcz szukacie tylko kawałka piaskownicy dla siebie?
Podobny temat poruszył w Bastionie mój ulubiony mikronauta, Herr Zanik. Nie pamiętam dokładnie, a sprawdzać nie będę (nawet nie wiem czy już go usunęli z forum czy nie), ale chyba wykalkulował, że obecnie na jedną mikronacje przypada ledwie 2-3 osoby. Moim zdaniem problemem zawsze będzie to, że ludzie mają łatwe możliwości zmiany miejsca. W końcu to internet. Gdybyśmy bawili się, że jestem tylko w jednym miejscu naraz byłoby trudniej pewnie ze wszystkimi zmianami. Z drugiej strony aktywność międzynarodowa byłaby mniejsza. Na przykład na Roztopy nie wpadło by pewnie tych kilku mikronautów z Sarmacji, Leocji czy Voxlandu.
Myślę, że celem każdej mikronacji jest również pozyskiwanie społeczności by była jak największa. Nie mniej takie są realia, że 20 aktywnych w danym momencie "obywateli' jest cięzkie do zrealizowania. Ja celuje za to w "unikatowość" i chciałbym by Edle nie starały się być "obywatelami świata" i nie posiadali po 5-6 obywatelstw. Oczywiście moja i całej społecznosci rolą jest tym ludziom zapewniać pole do zabawy.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3959
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Zmniejszać, czy powiększać? Rola rozmiaru w życiu społecznym Edli.

Post autor: Joachim Cargalho »

Markus Vilander był w Bastionie i nic mi na ten temat nie wiadomo?
Szkoda, bo jak się okazuje ma wiele ciekawych spostrzeżeń na temat mikroświata.
Obrazek
Awatar użytkownika
Gaetano Kohlmeise
Posty: 281
Rejestracja: 03 grudnia 2023, 20:26

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Zmniejszać, czy powiększać? Rola rozmiaru w życiu społecznym Edli.

Post autor: Gaetano Kohlmeise »

Niestety wczoraj został zbanowany po 3 lub 4 dniach. Ja też lubię czytać jego posty, ale nie ze wzblędu na ciekawe spostrzeżenia na temat mikroświata, a raczej uśmiechu jaki te posty wywołują na mojej twarzy. :D Ciężko o lepszy kabaret. Wracając do meritum, pamiętam jak te 10 lat temu w Sarmacji było kilkudziesięciu aktywnych obywateli. Jak dla mnie, ciężko wtedy w ogóle ogarnąć co się dzieje w państwie, bo nie sposób śledzić z uwagą każdy aktywny wątek. W chwili obecnej łatwiej ogarnąć wszystkie fora, które są w Nowinach, niż wtedy jedno forum Sarmacji. W moim odczuciu istnieje jakaś górny limit aktywnych obywateli, przy którym czułbym się dobrze w mikronacji. Natomiast, co do jednoosobowych projektów, to uważam, że nie mają one sensu. Wiadomo, że osoba która w pojedynkę zakłada mikronację ma nadzieję, że dołączą do niej inni, ale jeśli po jakimś czasie tak się nie dzieje, to ja bym na jej miejscu zrezygnował. Jaka to frajda z tego, że sie jest samemu?
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Zmniejszać, czy powiększać? Rola rozmiaru w życiu społecznym Edli.

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Gaetano Kohlmeise pisze: 06 marca 2024, 11:09 Niestety wczoraj został zbanowany po 3 lub 4 dniach. Ja też lubię czytać jego posty, ale nie ze wzblędu na ciekawe spostrzeżenia na temat mikroświata, a raczej uśmiechu jaki te posty wywołują na mojej twarzy. :D Ciężko o lepszy kabaret. Wracając do meritum, pamiętam jak te 10 lat temu w Sarmacji było kilkudziesięciu aktywnych obywateli. Jak dla mnie, ciężko wtedy w ogóle ogarnąć co się dzieje w państwie, bo nie sposób śledzić z uwagą każdy aktywny wątek. W chwili obecnej łatwiej ogarnąć wszystkie fora, które są w Nowinach, niż wtedy jedno forum Sarmacji. W moim odczuciu istnieje jakaś górny limit aktywnych obywateli, przy którym czułbym się dobrze w mikronacji. Natomiast, co do jednoosobowych projektów, to uważam, że nie mają one sensu. Wiadomo, że osoba która w pojedynkę zakłada mikronację ma nadzieję, że dołączą do niej inni, ale jeśli po jakimś czasie tak się nie dzieje, to ja bym na jej miejscu zrezygnował. Jaka to frajda z tego, że sie jest samemu?
Dokładnie tak jest. Przy dużych projektach również znajdą się postaci, które będą czuły się niedocenione i przez to będą starały się stworzyć coś od podstaw, dla siebie, by poczuć troszkę władzy. To całe standardy.
Ja chętnie zawsze tworzyłem małe projekty bo mi w nich łatwiej było się odnaleźć. Po prostu lubię jak miasta mają swoją historię, coś znaczą. To był np. spory problem w MAW. Bo jakby nie patrzeć odgrywanie realnych miast jest kopiuj-wklejką. Co prawda zawsze można dodać nieco fabuły, opisywać szczegółowo, ale jakoś zawsze miałem z tym problem.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Zmniejszać, czy powiększać? Rola rozmiaru w życiu społecznym Edli.

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

@Joachim Cargalho gdzie mam ten mój "mądraliński wykład wstawić"? Tutaj?
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3959
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Zmniejszać, czy powiększać? Rola rozmiaru w życiu społecznym Edli.

Post autor: Joachim Cargalho »

Tak jak ustalaliśmy - kolejny temat w tym dziale: viewforum.php?f=119
Obrazek
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3959
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Zmniejszać, czy powiększać? Rola rozmiaru w życiu społecznym Edli.

Post autor: Joachim Cargalho »

Zachęcam @Femme Mystere do opublikowania swojej rozprawki.
Obrazek
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3959
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Zmniejszać, czy powiększać? Rola rozmiaru w życiu społecznym Edli.

Post autor: Joachim Cargalho »

Ponieważ @Femme Mystere odpuściła świętowanie roztopów, pozwolę sobie przedwcześnie wrzucić kolejną rozprawkę.
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11867
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Zmniejszać, czy powiększać? Rola rozmiaru w życiu społecznym Edli.

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Joachim Cargalho pisze: 11 marca 2024, 17:41 Ponieważ @Femme Mystere odpuściła świętowanie roztopów, pozwolę sobie przedwcześnie wrzucić kolejną rozprawkę.
To właśnie zaleta Roztopów, że plan jest zawsze elastyczny.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Femme Mystere Stempel
Faktotum
Posty: 2696
Rejestracja: 17 stycznia 2022, 13:19

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Zmniejszać, czy powiększać? Rola rozmiaru w życiu społecznym Edli.

Post autor: Femme Mystere »

Chętnie opublikuję jeszcze. Niestety końcówka Roztopów nieco mnie wstrzymała.

Przydałby się dostęp do jakichś statystyk forumowych. Odezwę się do @Heinz-Werner Grüner na priv.
Obrazek
Bycie niemiłym dla połowy ludzkości nie jest czymś roztropnym... - Lieber Franz
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akademia Narodowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości