Gratyfikacja osób zaangażowanych w życie uczelni - rozmowa ogólna

Akademia Narodowa - edelweisskie źródło wiedzy, ujście nauki, morze wymiany doświadczeń...
Awatar użytkownika
Isabella Swann Stempel
Posty: 1604
Rejestracja: 15 marca 2022, 19:57
Lokalizacja: Wien/Wolkenbad

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Gratyfikacja osób zaangażowanych w życie uczelni - rozmowa ogólna

Post autor: Isabella Swann »

Dobra - to teraz ja się wypowiem.

Po pierwsze - jeśli chodzi o cały zarys gratyfikacji nie mam nic przeciwko - z jedynym zastrzeżeniem - Akademia Medyczna miała mieć w planach asystenta/technika/magistra/doktora. Oczywiście ja mogę się dogadać i do zmienić jednak tutaj za bardzo nie da się tego inaczej chyba ugryźć choć nie bronię się od dyskusji w tym temacie
Po drugie - system zliczania punktów jest okey - jednak dałabym że na każdy stopień trzeba uzyskać 100 punktów. Jak sam @Joachim Cargalho zauważyłeś, częściowo będzie to łatwe, ale uważam, że przy aktywności jaką mamy na chwilę obecną to większość uzyska to bardzo szybko.
Po trzecie - trzeba by ustalić stricto kryteria oceniania postów czy tez prac - by każdy wiedział czego może się spodziewać - żeby to było przejrzyste
Po czwarte - jeśli oceniać to posty tylko, które wnoszą coś konkretnego do dyskusji. By nie były to posty jak zauważyła @Femme Mystere odbiegające od tematu. Bo takich generujemy za dużo na forum.

I to chyba na razie tyle co rzuciło mi się w oczy :)
Obrazek
(-) Isabella Marie Augentrost-Cargalho Swann [von Lichtenstein]
Obrazek
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3904
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Gratyfikacja osób zaangażowanych w życie uczelni - rozmowa ogólna

Post autor: Joachim Cargalho »

Po pierwsze - jeśli chodzi o cały zarys gratyfikacji nie mam nic przeciwko - z jedynym zastrzeżeniem - Akademia Medyczna miała mieć w planach asystenta/technika/magistra/doktora. Oczywiście ja mogę się dogadać i do zmienić jednak tutaj za bardzo nie da się tego inaczej chyba ugryźć choć nie bronię się od dyskusji w tym temacie
Tak jak pisałem, nie widzę przeszkód, by Akademia Medyczna realizowała program nauczania według własnej terminologii. Przedstawiona przeze mnie nomenklatura jest raczej okazją do zdobycia tytułu za zasługi dla całej Akademii, zaś gdybyś chciała tworzyć jakieś egzaminy w Akademii Medycznej, nie widzę przeciwwskazań. Chyba wszyscy wolelibyśmy, by leczyli nas doktorzy, a nie dyskutanci. :D
Po drugie - system zliczania punktów jest okey - jednak dałabym że na każdy stopień trzeba uzyskać 100 punktów. Jak sam @Joachim Cargalho zauważyłeś, częściowo będzie to łatwe, ale uważam, że przy aktywności jaką mamy na chwilę obecną to większość uzyska to bardzo szybko.
Tutaj potrzeba wyważenia, by jednocześnie nie było to łatwe w osiągnięciu, a mimo to pozostawało w zasięgu możliwości. Kwestia przedyskutowania i określenia możliwości.
Po trzecie - trzeba by ustalić stricto kryteria oceniania postów czy tez prac - by każdy wiedział czego może się spodziewać - żeby to było przejrzyste
Nie chcę tworzyć rozbudowanych regulaminów, które mogą stanowić źródło nadinterpretacji. Prostota będzie dobrym rozwiązaniem. Oczywiście przy założeniu, by zawierała najważniejsze informacje.
Po czwarte - jeśli oceniać to posty tylko, które wnoszą coś konkretnego do dyskusji. By nie były to posty jak zauważyła @Femme Mystere odbiegające od tematu. Bo takich generujemy za dużo na forum.
Każda ocena będzie subiektywna, ale da się to robić. Merytoryczne uczestnictwo 1p.; dodatkowa wartość wypowiedzi 2-5p. Przykładowo.
Obrazek
Awatar użytkownika
Isabella Swann Stempel
Posty: 1604
Rejestracja: 15 marca 2022, 19:57
Lokalizacja: Wien/Wolkenbad

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Gratyfikacja osób zaangażowanych w życie uczelni - rozmowa ogólna

Post autor: Isabella Swann »

Zatem nie będę mieć większych ale do tych działań.
Obrazek
(-) Isabella Marie Augentrost-Cargalho Swann [von Lichtenstein]
Obrazek
Awatar użytkownika
Fatima Popow-Chojnacka Stempel
Posty: 723
Rejestracja: 01 marca 2022, 20:28

ODZNACZENIA

Re: Gratyfikacja osób zaangażowanych w życie uczelni - rozmowa ogólna

Post autor: Fatima Popow-Chojnacka »

Miałam się wypowiedzieć ale chyba sobie daruję bo to wasza w końcu Akademia i nic mi do tego. Mi osobiście niestety nie leży taki pomysł. Ale z drugiej strony będę się temu przyglądać bo jestem ciekawa jak to się rozwinie. I to coś nowego niż tradycyjne tytuły.
( – ) Fatima Popow-Chojnacka
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11639
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Gratyfikacja osób zaangażowanych w życie uczelni - rozmowa ogólna

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Fatima Marcjan-Chojnacka pisze: 13 lipca 2022, 19:58 Miałam się wypowiedzieć ale chyba sobie daruję bo to wasza w końcu Akademia i nic mi do tego. Mi osobiście niestety nie leży taki pomysł. Ale z drugiej strony będę się temu przyglądać bo jestem ciekawa jak to się rozwinie. I to coś nowego niż tradycyjne tytuły.
Właśnie powinnaś się wypowiedzieć. Miło jakby głosy nieobywatelskie także miały wpływ. Przecież całkiem możliwe, że u nas będzie Szanowna wykładała, choćby i "etykę i lojalność".
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3904
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Gratyfikacja osób zaangażowanych w życie uczelni - rozmowa ogólna

Post autor: Joachim Cargalho »

Zdecydowanie zachęcam do wyrażenia swojej opinii, nawet jeśli miałaby zrównać mój pomysł z ziemią. :D
Jesteśmy otwartym społeczeństwem!
Obrazek
Awatar użytkownika
Fatima Popow-Chojnacka Stempel
Posty: 723
Rejestracja: 01 marca 2022, 20:28

ODZNACZENIA

Re: Gratyfikacja osób zaangażowanych w życie uczelni - rozmowa ogólna

Post autor: Fatima Popow-Chojnacka »

Ja po prostu nie czuję tych punktów. Po prostu biorę udział w dyskusji i tyle. Ja oczywiście doceniam za pomysł. Ale co mi to da? Okej, wynagrodzenia za zaangażowanie no ale no nie wiem, nie. :) Tylko z drugiej strony.. chcecie dawać tytuły jeszcze w tych Akademiach? Bo wtedy punkty sensu nie mają. Ocenia wtedy raczej ktoś inny za angaż by dostać tytuł. Dość dziwnie będzie. Albo ja źle myślę...

I zgadzam się też z Isabellą, jeśli będą punkty.
( – ) Fatima Popow-Chojnacka
Obrazek
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3904
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Gratyfikacja osób zaangażowanych w życie uczelni - rozmowa ogólna

Post autor: Joachim Cargalho »

Fatima Marcjan-Chojnacka pisze: 13 lipca 2022, 21:08 Ja po prostu nie czuję tych punktów. Po prostu biorę udział w dyskusji i tyle. Ja oczywiście doceniam za pomysł. Ale co mi to da? Okej, wynagrodzenia za zaangażowanie no ale no nie wiem, nie. :)
Doskonale rozumiem, że może to być nieczytelne. Ta moja propozycja to poszukiwanie właśnie wynagrodzenia za zaangażowanie. Ponieważ ciężko jest utrzymywać aktywność w postaci naukowych wykładów tematycznych i równie ciężko zainteresować kogoś tematem, by był skory do pełnego pokłonienia się niemu i zdawania egzaminów, szukam alternatywnych rozwiązań nobilitacji osób, które uczestniczą w takich dyskusjach.
W mojej wizji, uczelnia jest kreowania dyskusji i być może - w idealnym świecie - tworzenia nowych kierunków rozwoju mikronacji. Dodatkowy aspekt stricte naukowy, jest oczywiście nieodłącznym elementem, dlatego tak często powtarzam o hybrydowym podejściu do tematu.

Będę szczęśliwy, jeśli uda się utrzymać zainteresowanie Szanownej Fatimy tematem naszej Akademii, a przede wszystkim uda się zaangażować w uczestnictwo w jej życiu. :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Fatima Popow-Chojnacka Stempel
Posty: 723
Rejestracja: 01 marca 2022, 20:28

ODZNACZENIA

Re: Gratyfikacja osób zaangażowanych w życie uczelni - rozmowa ogólna

Post autor: Fatima Popow-Chojnacka »

No ba.. jasne, że zamierzam być aktywna :) Szkoda nie skorzystać i nie pomóc w rozwoju. Dla mnie to też jakieś zdobycie doświadczenia. I może szansa na współpracę 8-)
Szczególnie jak mówię, u was będzie inaczej i ciekawie. To zachęca.
( – ) Fatima Popow-Chojnacka
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11639
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Gratyfikacja osób zaangażowanych w życie uczelni - rozmowa ogólna

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Powiem tak, za winem nie przepadam, ale dziś w natłoku zadań i zmęczenia pomogło mi pozamikronacyjnie brzmiąco portugalskie... Jakieś tanie, ale wypiłęm sam. Nie ma to jak w środę, po udanej środzie dodajmy.
Nie jednak o tym miało być...
Wziąłem się późnym wieczorem za trzeci punkt mojego "planu listopadowego" - tak mam "maleńkie" opóźnienia. Na nim widnieje napis: "wykonać ordery naukowca".
Jak napisane, tak poczyniłem.
Wybrałem stosowną kompozycję, wybrałem stosowną zawartość, nazwijmy to "centralną", wyróżniającą się po czym lekko mnie przytkało bo sam nie wiedizałem czy idę dobrą drogą...
W pojedynkę, nieco lawirując między pomysłem Herr @Joachim Cargalho z pierwszego posta, a nieco między nagradzaniem odznaczeniami, przyszedł mi do głowy taki o to pomysł. Czy tytuł naukowy musi być "zwyczajny"? No nie musi, a czy musi być ustandaryzowany? No w Edelweiss nie musi. Zacznijmy zatem od początku.

Kwestia "medalu".
Winienem napisać raczej odznaczenia, ale zwał jak zwał. Pomysłem startowym był "ogólny" medal zwany roboczo "Medalem Naukowca".
Miał być nadawany osobom ściśle zainteresowanym nauką, ale i jej kreowaniem. Stąd wypadałoby takowe nadać choćby Joachimowi, Lieselotte, Isabelli czy R.Dreninowi, ale... czy to nie za duży zbitek dokonań w "czymśtam"?

Przejrzawszy temat i pomysł Herr Captain tej instytucji naszło mnie coś takiego.

Wyróżnienie (medal/odznaczenie) jest równoznaczne z nadaniem "Edelwajskiego Tytułu Naukowego". To jest o tyle ważne, że nie będziemy mieć profesorów, docentów, doktorów czy co tam sobie chcecie, ale swoje unikatowe nazewnictwo.

W poście pierwszym Herr @Joachim Cargalho wyróżnił cztery charakterystyki zaangażowania w naukowe pojecie w Edelweiss.
-Naukowiec
-Orator
-Dyskutant
-Przewodnik

Mając na uwadze historię rzeczywistą chciałem znaleźć początkowo jeden punkt odniesienia. Słowo-klucz.
Takim wydało mi się "akademik"(łac.academicus).
Już samo to nadanie wydaje się "ważne" i takie oczywiście ma być w swoim założeniu.
Biorąc pod uwagę, że działamy w głównej mierze na germańskich językach stąd słowem "wypadkowym" wybrałem
AKADEMIKER
Tenże pierwszy stopień naukowy nagradzany jednocześnie brązowym medalem byłby w moim pierwszym rozumowaniu dzielony na cztery tytuły wg charakterystyki zaangazowania(jak wyżej)
I tak preferujący naukowe podejście:
-Naukowiec - stawałby się Akademiker Wissenschafter'em (AW - pol. Akademik Naukowiec)
-Orator - Akademiker Sprecher lub Orator (AS - pol. Akademik Orator) - tutaj mam językowy dylemat czy iść w "odpolskobrzmiące czy odniemieckobrzmiące. Google tłumacz dopuszcza niemiecki zwrot "orator",ale na ile można mu ufać?
-Dyskutant - Akademiker Debattierer (AD - pol. Akademik Dyskutant)
-Przewodnik - Akademiker Führer (AF - pol. Akademik Przewodnik) -wiemy jak działa na polski naród słowo na "f" stąd dodawanie "akademiker" jest konieczne. W gruncie rzeczy ostatni "stopień naukowy" byłby przeznaczony także dla wojskowych, lub zainteresowanych tym tematem.

Mamy zatem pierwszy stopień naukowy. Idąc dalej po medalowym brązie mamy srebro, a tutaj kombinowałem nadal w sposób łączenia starożytności i germanistyki.
Poszedłwm na łatwiznę i wybrałem tytuł - MAESTRO AKADEMIKER - pol. Mistrz Akademik - pisany skrót MA+" charakterystyki zaangażowania"

W skrócie - MAW, MAS, MAD, MAF - no i fajnie. :)

Trzeci stopień to już złoto, a tu nie może być nic innego jak GROß Gelehrter (Wielki Uczony).
Jako jednak, że słowo "gelehrt" jest dość skomplikowane to w tytulaturze bym je pominął.
I tak trzecim stopniem zostałby Groß (z odaniem oczywiście charakterystyki zaangażowania)
w skrócie - GW, GS, GD, GF

No, ale trójstopniowo to troszkę mało jak na mikornacje, prawda?
No,a le jak dalej brnąć z tymi medalami i złotem, skoro to kruszec o wielkiej wartości.
I nie, nie pójdziemy w żadne platyny, a dodamy sobie zwyczajne okucie(nawet nie jedno, nie dwa, a nawet trzy). W naszym rozumieniu naukowym będzie ono jednak najważniejsze.

Każda "klasa" miała dotąd wspólne nazewnictwo, ale naukowe tytuły wyższej rangi będą unikatowe.
W swoim zapisie nie będą też miały skrótowego zapisu.
Warto jednak zaznaczyć, że "z jednym okuciem" kończą się na literę "R", z "dwoma okuciami" na "E", a z trzema na "II" (poza jednym)
I tak...rozpisując to po kolei:
Naukowiec - Akademiker Wissenschafter, Maestro Akademiker Wissenschafter, Groß Wissenschafter + Vielwisser + Offenbarere + Polyhistorii
Orator - Akademiker Sprecher/Orator, Maestro Akademiker Sprecher/Orator, Groß Orator + Deklamator/Sprechtkünstler + Goldzünge + Tribunii
Dyskutant - Akademiker Debattierer, Maestro Akademiker Debattierer, Groß Debattierer + Redner + Rhetore + Spammerii
Przewodnik - Akademiker Führer, Maestro Akademiker Führer, Groß Führer + Bedeker + Magistrale + Kommandant


Czekam na wszelkie uwagi.
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Akademia Narodowa”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości