Przygody z Naszym Ciałem

Museo Anatomico - w zabawny sposób uczymy się o wspaniałości naszych ciał
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11634
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Przygody z Naszym Ciałem

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Fatima Marcjan-Chojnacka pisze: 04 sierpnia 2022, 20:47
Isabella Swann pisze: 04 sierpnia 2022, 16:22 A no to jest tak jakby odpowiedź w dwie strony. Bo jest takie nawykowe strzykanie palców które (jak np ja mam) od dziecka robię by rozładować napięcie w palcach, a czasami by się uspokoić. Oraz drugie takie, które jest oznaka choroby. Warto rozpoznać co u nas jest przyczyną.
Ja nie wiedziałam, że to choroba.. Coś więcej powiesz?

Chcesz się dowiedzieć więcej? Wyślij sms o treści "EDELDOCTOR" pod numer 001. Koszt wysłania wiadomości uzależniony nie jest od strefy, ale wynosi jedynie minimalnie 150 postów.
:mrgreen:
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Fatima Popow-Chojnacka Stempel
Posty: 723
Rejestracja: 01 marca 2022, 20:28

ODZNACZENIA

Re: Przygody z Naszym Ciałem

Post autor: Fatima Popow-Chojnacka »

Plus Vat więc jeszcze 50 postów :lol:
( – ) Fatima Popow-Chojnacka
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11634
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Przygody z Naszym Ciałem

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Fatima Marcjan-Chojnacka pisze: 04 sierpnia 2022, 21:03 Plus Vat więc jeszcze 50 postów :lol:
U nas nie ma VAT. ;)
VAT to były @Femme Mystere to po kiego nam tutaj takie emocje? :)

Swoją drogą, nie sprawdzam piszę z głowy, ale wierzę, że ma Szanowna Ex-Cesarzowa Małżonka, przyszła Księżna najwięcej postów wyłączając Edli na naszym forum, to te kilka nie zrobi różnicy. :)
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Fatima Popow-Chojnacka Stempel
Posty: 723
Rejestracja: 01 marca 2022, 20:28

ODZNACZENIA

Re: Przygody z Naszym Ciałem

Post autor: Fatima Popow-Chojnacka »

Żeby wrócił do niej :lol:

Ahh.. te tytuły xD
Z pewnością może być tak. No ale proszę się nie dziwić, przyjemnie jest to czasami się odezwę :D
( – ) Fatima Popow-Chojnacka
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11634
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Przygody z Naszym Ciałem

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Fatima Marcjan-Chojnacka pisze: 04 sierpnia 2022, 21:59 Żeby wrócił do niej :lol:

Ahh.. te tytuły xD
Z pewnością może być tak. No ale proszę się nie dziwić, przyjemnie jest to czasami się odezwę :D
Owszem, oby wrócił, ale nie do niej! :)

Co do aktywności w Edelweiss to oczywiście serdecznie zapraszamy! :)
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Isabella Swann Stempel
Posty: 1604
Rejestracja: 15 marca 2022, 19:57
Lokalizacja: Wien/Wolkenbad

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Przygody z Naszym Ciałem

Post autor: Isabella Swann »

No to wracajac do tematu ;)

Jest kilka teori o tym dlaczego palce strzelaja - najbardziej znana i udowodniona w wiekszosci zalozen jest teoria z zbieraniem sie powietrza w przestrzeniach miedzystawowych ktore powoduja pewnego rodzaju dyakomfort. Poprzez tzw strzelenie powietrze jest wyrzucane ze stawu (przerwanie banki powietrza daje ten odglos) i dyskomfort sie zmniejsza. Tak dziala nawykowe strzelanie palcow.

Natomiast jesli ktos tego nie robi tak namietnie jak ja od dziecka to moze byc oznaka zapalenia chrzastek stawowych lub zniknieciem mazi stawowej, lub efektem tarcia kosci o kosc. W kazdym badz razie kazda z tych opcji powinna byc zbadana i leczona. Poza tym strzelanie sygnalizuje kilka innych jeszcze chorob. Ale to juz zalezy od specyfiki danego schorzenia.

Mam nadzieje ze cos wyjasnilam @Fatima Marcjan-Chojnacka @Heinz-Werner Grüner

@Femme Mystere wybierz opcje przedstawiwnia miesni :)
Obrazek
(-) Isabella Marie Augentrost-Cargalho Swann [von Lichtenstein]
Obrazek
Awatar użytkownika
Joachim Cargalho Stempel
Faktotum
Posty: 3904
Rejestracja: 18 stycznia 2022, 20:21

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Przygody z Naszym Ciałem

Post autor: Joachim Cargalho »

Tak się właśnie złożyło, że dzisiaj w audycji radiowej, której słuchałem, pojawił się ten temat i wypowiadająca się osoba stwierdziła, że te pęcherzyki powietrza, to często powtarzany mit, a w rzeczywistości... nie do końca wiadomo co to powoduje. Jak na moje,w takim razie nie można wykluczyć pęcherzyków :D

W internetach pojawia się również badanie pana, który dla nauki strzelał palcami tylko u jednej ręki (chciałoby się zapytać: jak to?):
geekweek.interia.pl pisze:Do badań skłoniło Donalda L. Ungera to, że wszyscy mu powtarzali o groźbach płynących ze strzelania palcami podczas gdy medycyna zupełnie to ignorowała - nie mógł znaleźć żadnych rzetelnych badań na ten temat.

Przez 50 lat, przynajmniej dwa razy dziennie strzelał on palcami tylko jednej - lewej dłoni (prawa służyła za "grupę kontrolną"). Obliczył on, że w tym czasie musiał strzelać palcami przynajmniej 36 tysięcy razy. W końcu, w 1998 roku doszedł do wniosku, że można badania uznać za zakończone i opublikował ich wyniki w magazynie Arthritis & Rheumatism.

Odpowiedź jaką udało mu się uzyskać brzmi - strzelanie palcami nie prowadzi do artretyzmu ani żadnych zmian zwyrodnieniowych. Jego lewa dłoń po 50 latach strzelania palcami wyglądała i działała dosłownie tak samo jak prawa.
Obrazek
Awatar użytkownika
Heinz-Werner Grüner Stempel
Oberhaupt
Posty: 11634
Rejestracja: 06 maja 2021, 12:34
Lokalizacja: Stadt Edelweiss, Edelweiss

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Przygody z Naszym Ciałem

Post autor: Heinz-Werner Grüner »

Tyle zachodu o strzykanie. To jakiś samogwałt. :P
(-)Heinz-Werner Grüner
OBERHAUPT EDELWEISS
Obrazek Obrazek ..
Awatar użytkownika
Isabella Swann Stempel
Posty: 1604
Rejestracja: 15 marca 2022, 19:57
Lokalizacja: Wien/Wolkenbad

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Przygody z Naszym Ciałem

Post autor: Isabella Swann »

Po długim czasie wracamy z lekcjami anatomicznymi :) Ciekawią mnie wasze prace przedstawiające mięśnie dłoni, parę już tutaj wrzuciliście ale jak coś czekam na kolejne, można będzie je umieścić na specjalnej wystawie w Muzeum!

Obrazek

Mięśnie dłoni możemy podzielić na 3 główne grupy - kciuka, małego palca oraz dłoni.

- Mięśnie kłębu (kciuka), tworzące wyniosłość poniżej i przyśrodkowo od kciuka. Najbardziej powierzchniowym mięśniem tej grupy jest odwodziciel krótki kciuka. Rozpoczyna się najczęściej na kości łódeczkowej i na kości czworobocznej większej, a kończy się na bliższym paliczku kciuka. Mięsień przywodziciel kciuka (musculus adductor pollicis) jest największym mięśniem kłębu palca I, którego funkcją jest przywodzenie i zginanie kciuka. Pozostałe mięśnie kłębu to zginacz krótki kciuka i przeciwstawiacz kciuka.
- Mięśnie kłębu palca małego tworzą wyniosłość poniżej palca małego zwaną kłębikiem (hypothenar). Najbardziej powierzchownie położony jest odwodziciel palca małego (musculus abductor digiti minimi), będący jednocześnie największym mięśniem małego palca. Rozpoczyna się na kości grochowatej i haczykowatej, a kończy na paliczku bliższym palca małego.
- Mięśnie środkowe dłoni to mięśnie zawarte pomiędzy kłębem palca I i V. Są to mięśnie glistowate (musculi lumbricales) oraz mięśnie międzykostne (musculi interossei). Mięśnie glistowate, to cztery małe, smukłe i wąskie mięśnie zginające palce II-V w stawach sródręczno-paliczkowych,. Prostują też palce w stawach międzypaliczkowych. Mięśnie międzykostne dzielimy na dwie grupy. Wspólnie działanie mięśni międzykostnych grzbietowych oraz dłoniowych wywołuje ruch zginania palców w stawach śródręczno-paliczkowych, a prostowania w stawach międzypaliczkowych.

Dla was zadanie :D Kto oczywiście chce wypiszcie wszystkie mięśnie z ich przyczepami :D
Jest to zadanie dodatkowe :) mam nadzieję, że komuś się zechce w to pobawić :D
Obrazek
(-) Isabella Marie Augentrost-Cargalho Swann [von Lichtenstein]
Obrazek
Awatar użytkownika
Isabella Swann Stempel
Posty: 1604
Rejestracja: 15 marca 2022, 19:57
Lokalizacja: Wien/Wolkenbad

ODZNACZENIA

OBYWATEL

Re: Przygody z Naszym Ciałem

Post autor: Isabella Swann »

I przyznam się, że bardzo ciekawe zjawisko wyszło mi dzisiaj gdy bawiłam się Dreamsem

Obrazek
Obrazek
(-) Isabella Marie Augentrost-Cargalho Swann [von Lichtenstein]
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Museo Anatomico”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości